TV epizoda Euronews-a posvećena novim psihoaktivnim tvarima (novim drogama)
TV epizoda Euronews-a posvećena novim psihoaktivnim tvarima (novim drogama)
Još u prethistoriji otkrili smo utjehu u raznim psihoaktivnim tvarima, stvarali smo rituale i ideologije, predavali se užicima u hrani, seksu ili čak ljubavi, koji nas udaljuju od naših neuspjeha i nemoći da ih nadvladamo.
Kreirajući odnose razumijevanja i podrške u krugu vlastite obitelji, primjerom vlastitog nepijenja ili najmanje sporadičkog, kontroliranog pijenja, investiranjem ponajprije vremena, te materijalnih sredstava u razvoj vlastitog djeteta, te podržavanjem društvenih stavova i institucija koje promiču pozitivne vrijednosti, najviše možemo učiniti za prevenciju s alkoholom, ali i drugim psihoaktivnim tvarima, povezanih problema.
Međunarodna tijela s kojima je Hrvatska obvezna surađivati kao članica UN-a jesu tijela te svjetske organizacije kojima je zadaća provoditi međunarodne konvencije o suzbijanju proizvodnje i ilegalnog prometa narkoticima i drugim psihoaktivnim tvarima.
Trenutno, u spomenuti program, Udruga ima uključenu 51 osobu s invaliditetom (različiti stupanj invalidnosti nakon doživljene traume, djeca s različitim teškoćama u razvoju, slijepe i slabovidne osobe...), 17 apstinenata - bivših ovisnika o alkoholu i psihoaktivnim tvarima, 7 članova obitelji naših korisnika i 1 osobu s lakšim psihičkim poteškoćama.
Umjesto da pomoć nađe u sebi, u drugima ili u nekim spoznajama, npr. u religiji - duhovnu pomoć, pokušavao je nalaziti pomoć u raznim psihoaktivnim tvarima, onima koje djeluju svojim kemijskim sastavom na duševni život preko živčanog sustava.
Što treba znati o zdravstvenoj njezi bolesnika ovisnih o psihoaktivnim tvarima?
Glavni cilj Sustava ranog upozoravanja jest osigurati prikupljanje kvalitativnih informacija o novim psihoaktivnim tvarima koje se pojavljuju na europskoj sceni droge i brzu reakciju, procjenu mogućih rizika koje nove psihoaktivne tvari mogu predstavljati za zdravlje korisnika i društvo, širenje upozorenja i općenito jačanje mjera smanjenja štete, zakonsku kontrolu i smanjenje dostupnosti novih opasnih psihoaktivnih tvari, smanjenje negativnog zdravstvenog i društvenog utjecaja novih psihoaktivnih tvari na korisničku populaciju te sprječavanje širenja nove pojave na nacionalnoj i europskoj razini.
Važno je isključiti i anksiozne poremećaje prouzročene psihoaktivnim tvarima (kokain, amfetamin, kanabinoidi ili sustezanje od depresora CNS-a tipa alkohola ili barbiturata ili sedativa).
Bivši ovisnici (o psihoaktivnim tvarima; alkoholu i kocki)
Od neuroloških bolesti treba isključiti multiplu sklerozu, mijasteniju gravis, idiopatsku distoniju, distonije prouzročene psihoaktivnim tvarima, demenciju, tumor mozga, bolesti bazalnih ganglija, optički neuritis, Guillan-Barré sindrom, Creutzfeldt-Jakobovu bolest, rane neurološke manifestacije AIDS-a, itd.
Najčešće sestrinske dijagnoze u radu sa osobama ovisnim o psihoaktivnim tvarima su slijedeće:
Komplikacije neliječene bolesti su brojni zdravstveni, emocionalni, odnosni i financijski problemi (osiromašenje, autodestruktivno ponašanje, problemi sa zakonom, zloupotreba ili ovisnost o alkoholu ili psihoaktivnim tvarima, beskućništvo, suicid, obiteljski problemi, tjelesne bolesti, prestanak školovanja ili radnog funkcioniranja, itd.).
Do sad su od tog poreznog kolača profitirali drugi ovisnici pogotovo ovisnici o psihoaktivnim tvarima o drogama i nešto vrlo malo alkoholičari.
Psihoaktivnim tvarima može se provocirati i niz psihijatrijskih poremećaja, a najteže su posljedice smrt prouzročena predoziranjem, suicid i bolesti nastale kao direktna posljedica uzimanja droge, poput HIV-a ili hepatitisa C.
Intoksikacije u adolescentnoj dobi znak su prvog eksperimentiranja s pojedinim psihoaktivnim tvarima, uz stalnu pratnju zloporabe ili ovisnosti.
Za razliku od roditelja koji su ciljna grupa primarne prevencije, u sekundarnoj prevenciji su ciljna grupa roditelji one populacije mladih ljudi koji su konzumenti i/ili ovisnici o psihoaktivnim tvarima.
U Strasbourgu je 3. - 4. studenog 2010. održana 15. ministarska konferencija Pompidou grupe Vijeća Europe pod nazivom Prema zajedničkoj politici o psihoaktivnim tvarima, na kojoj je pod vodstvom Francuske kao novog predsjedatelja Pompidou grupe usvojena nova deklaracija i Radni program Pompidou grupe za razdoblje od 2010. - 2014.
Programom je trenutno obuhvaćeno 51 osoba s invaliditetom; 17 apstinenata - bivših ovisnika o alkoholu i psihoaktivnim tvarima, 3 osobe uključene u izvršavanje društveno korisnog rada i 5 članova obitelji naših korisnika.
Dr. Jurčević Zidar, koja je ujedno i predsjednica ovog Povjerenstva iznijela je zanimljive podatke i rezultate epidemiološke analize ovisnosti o psihoaktivnim tvarima na području županije.
U letku koji je izdalo Savjetovalište posebno je napomenuto slijedeće: Adolescencija nosi sa sobom veću sklonost rizičnom ponašanju i eksperimentiranju s psihoaktivnim tvarima.
Ovisnost o psihoaktivnim tvarima je neprilagođeno ponašanje vezano uz uporabu psihoaktivnih tvari koje vodi značajnom oštećenju organizma ili subjektivnim problemima, a prepoznaje se temeljem određenih kriterija (tri ili više) koji se pojavljuju bilo kad u istom jednogodišnjem razdoblju.
Sudionici su upoznati s važnošću praćenja prevalencija uporabe, intoksikacija i smrtnih slučajeva povezanih s novim psihoaktivnim tvarima, te je predstavljen pregled najbolje europske prakse te informacije o budućoj ulozi zdravstvenog sustava u Sustavu ranog upozoravanja.
Umjesto da pomoć nađe u sebi, u drugima, u drugim spoznajama, pokušavao ju je nalaziti u raznim psihoaktivnim tvarima, tj. onima koje svojim kemijskim sastavom djeluju na duševni život preko živčanog sustava.
3 " O ", TriO Obrazovanje o Ovisnosti aktivnosti su namijenjene djelatnicima u odgojno-obrazovnom sustavu obzirom na značaj i ulogu koju sustav ima u zaštiti zdrave populacije, prepoznavanju i pružanju pomoći učenicima sa rizičnim ponašanjima te pružanju stručne pomoći djeci i mladima koji eksperimentiraju sa psihoaktivnim tvarima (Nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe opojnih droga 2006. - 2012. godine i Akcijski plan suzbijanja zlouporabe opojnih droga 2006. - 2009. godine).
Vrlo često se ciklotimija dijagnosticira kod osoba koje sa liječenjem započnu radi nekog drugog psihičkog poremećaja (npr. poremećaja ličnosti ili ovisnosti o psihoaktivnim tvarima).
Alkoholizam (i općenito ovisnost o psihoaktivnim tvarima) je također dvostruko češći nego u općoj populaciji jer se alkohol (i druga sredstva ovisnosti) često koristi kao sredstvo opuštanja u neugodnim situacijama.
- Radi se o psihoaktivnim tvarima koje, dakle, nisu još na popisu ilegalnih droga.
Sustav ranog upozoravanja o novim psihoaktivnim tvarima u Hrvatskoj djeluje na četiri razine:
Do danas radi u udruzi Terra kao profesionalac i stručnjak za savjetovanje i terapiju ovisnika o psihoaktivnim tvarima i na prevenciji razvoja ovisničkog sindroma kod mladih.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com