Rajko Grlić i društvo oko njega napravili su odličan koncept i sjajan festival.
Rajko Grlić i društvo oko njega napravili su odličan koncept i sjajan festival.
U knjizi bavi se psihološkim portretima ratnih zločinaca i pokušava odgonetnuti zašto su se dojučerašnji taksisti, policajci ili vozači preko noći pretvorili u krvoločne ubojice. td Redatelj Rajko Grlić i ja imali smo ideju da napravimo dokumentarni film o životu u Scheveningenu.
U žiriju su tako sjedili Rajko Grlić, Zoran Tadić, Krsto Papić, Ognjen Sviličić, Tom Gotovac i mnogi drugi filmski umjetnici.
Sve je počelo, pojašnjava Majić, kad je, istražujući način na koji je poznati filmski redatelj Rajko Grlić 2000. godine od općine Grožnjan kupio kuću, otkrio da je Ivan Jakovčić nezakonito kupio selo Sveti Juraj, nekoliko kilometara sjevernije.
Tako se pomalo počelo zaboravljati da je Rajko Grlić jedan od najzanimljivijih hrvatskih filmaša, autor jednog od najboljih naših filmova Samo jednom se ljubi, a i jednog od najnezaboravnijih U raljama života, koji je uz niz ostalih nagrada postigao i takve međunarodne uspjehe kakvi su rijetkost u hrvatskoj kinematografiji s Bravo Maestro ušao je u službenu konkurenciju festivala u Cannesu, a s Đavoljim rajem osvojio Grand Prix na festivalu u Tokiju, koji je i uloženim novcem i organizacijom nastojao postati konkurentom najvažnijim svjetskim festivalima (iako ipak nije dostigao njihov ugled).
Potporu i/ili dolazak na skup izrazili su brojne poznate i javne osobe kao što su Rajko Grlić, Vedrana Rudan, Dražen Lalić, Amir Hodžić, Boris Lenhard, Vesna Teršelič, Sandi Blagonić, Ida Prester, Mirela Priselac Remi, Neva Tolle, Nevena Rendeli, Elizabeta Gojan, Tanja Rudež, Gordan Duhaček, Alemka Lisinski, Boris Pavelić, Renato Baretić, Hrvoje Šalković i akademici Vlatko Silobrčić, Zoran Kravar, Zvonko Posavec i Dunja Fališevac.
Rajko Grlić je rođen 1947. godine u Zagrebu.
Bitnije je da smo uz pomoć Istarske županije u Motovunu suvremeno opremili i otvorili prvo i jedino kino u cijeloj državi u posljednjih deset godina " pojasnio je znatiželjnicima Rajko Grlić.
GROŽNJAN - Sudbinu bespravnih graditelja u Istri doživio je i naš poznati redatelj te " otac " Motovunskog filmskog festivala Rajko Grlić.
Prvi je postao najnagrađivaniji europski režiser današnjice, a drugi je poznatiji kao grlić boce, nego kao Rajko Grlić.
Filmaš Rajko Grlić, snimljen u središtu Zagreba, u rodni grad dolazi kada snima filmove u Europi, a radi u Americi kao redovni profesor na Sveučilištu Ohio Zagrebački redatelj Rajko Grlić - koji se početkom 80 - ih kao vrlo mlad redatelj proslavio filmom Samo jednom se ljubi, početkom 90 - ih pokrenuo Motovun Film Festival, a 2001. snimio prvi dokumentarni film koji je igrao u Hrvatskim kinima Novo, novo vrijeme - uskoro počinje snimati novi igrani film imena Neka ostane među nama.
Umjetnički direktor MFF-a Rajko Grlić festival je najavio kratko i u brojkama: " Došli smo do desetog izdanja koje se, nimalo slučajno, poklapa s raznim godišnjicama: 100 godina od kada su Rusi snimili svoj prvi film, 60 godina od rezolucije Informbiroa, 10 godina od prvog Motovun Film Festivala.
Jedan od utemeljitelja Motovun Film Festa, a sadašnji umjetnički direktor, Rajko Grlić na pitanje o svojim trima ljubavima ima spreman rafal: Motovun
Prvi je Zameo ih film, program koji oslikava povezanost knjige i filma i u kojem će između ostalih sudjelovati i Rajko Grlić, Ante Tomić, Goran Vojnović i Alek Popov.
Nekadašnji slavu pokušat će vratiti renomirani redatelji Rajko Grlić (Samo jednom se ljubi, Čaruga) i Dejan Šorak (Oficir s ružom), s filmovima Karaula, tj.
Autoričin suprug bio je filozof Danko Grlić, a filmski redatelj Rajko Grlić njen je sin.
Povodom kraja mandata predsjednika Mesića autorski dvojac Rajko Grlić i Igor Mirković snimaju neku vrstu epiloga " Novog novog vremena2 - deset godina poslije, s obzirom da je predsjednik Stjepan Mesić na kraju mandata.
Ukratko u tom kaptolskom podrumu bila je neizmjerna gužva što mogu posvjedočiti i slike, gdje se po mom i mojih kolega stvarno našao podosta velik broj pripadnika sedme sile za razliku od prošle godine. naime vinoteka Bornstein je bila premala da primi sve... no stisli smo se i umirali od vrućine. u djelu od kud sam promatrao presicu i opalio par fotki je bio jedini ventilator tako... da sam se ja sa svojim prijateljima " novinarskim pozadincima " spasio. no, kako se kasnije ispostavilo i nije to bilo tako loše što smo bili pozadi, i nismo skoro ništa čuli što govore Rajko Grlić, Igor Mirković i Hrvojka Begović predstavljajući program dešavanja, ionako su bili obilni pres materijali koje je svaki od nas dobio. dakle ko što rekoh naša pozicija se za " drugi dio " presice pokazala potpuno strateški pogođenom. zadnji pri delu prvi pri... kopanji.:) je, ali nismo mi bili prvi tamo otpozadi ipak su se tamo stacionirali mudri pripadnici radnog bataljona MFF-a, to su ipak godine iskustva:)). rezime svega odlični Teran, sir i usluga, a kaj se tiče i odziva novinarske sile također. velika gužva mikrofon preko mikrofona, fotić preko fotića splitski dio ekipe MFF-a još jedna samozatajna pripadnica MFF-a i naravno svečani brunch
10. lipnja - Na međunarodnom festivalu Festroia u Portugalu Rajko Grlić osvojio je s filmom " Karaula " tri nagrade - " Zlatnog dupina " za najbolji film, " Srebrnoga dupina " za najboljega režisera te posebnu nagradu Međunarodne udruge filmskih kritičara Fipresci.
Stari znanci, Vojo Šiljak i Rajko Grlić, Zagrepčani u Puli, na Doručku u Kavani Mozart.
Rajko Grlić: Od sastanka s Tuđmanom znao sam da će rat biti magla za pljačku
Tada sam dospio u Grožnjan, gdje je Rajko Grlić držao radionice dokumentarnog filma u svojoj " Imaginarnoj akademiji ".
Ključni ljudi su bili Rajko Grlić i Boris Matić.
Bit će to lepršave varijacije na temu: mala zemlja skupi filmovi malo gledalaca " tako je predstavio motovunski festival sudionicima pulskoga Rajko Grlić, njegov umjetnički direktor.
U Karauli, Rajko Grlić je kao tipično svejugoslavensko iskustvo uzeo služenje u JNA; u Paradi, Dragojević kao tipično svejugoslavensko iskustvo uzima mržnju prema homoseksualcima i javnim demonstracijama gay zajednice (što je već naznačeno na špici filma gdje se rječnički ilustrira da je pojam peder zajednički svim nacijama regije).
Rajko Grlić sa svojim je filmom Neka ostane među nama osvojio nagradu za najbolju režiju i nagradu Europa Cinemas Label na 45. međunarodnom filmskom festivalu u Karlovym Varyma.
Redatelj Rajko Grlić osvojio je ovogodišnju Zlatnu Arenu filmom Neka ostane među nama, a žiri je objasnio kako nagrada ide ovom filmu jer je " najuspješnije oslikao krizu bračnih odnosa ".
O njemu i njegovom odmetništvu napisano je više knjiga, a redatelj Rajko Grlić je snimio i film.
Većina filmskih gostiju ovogodišnjeg Sajma pamte Pulu po filmskom festivalu kojega su redovito pohodili ljetnih mjeseci jer su imali udjela u kakvom filmskom ostvarenju, redatelji: Rajko Grlić, Goran Marković, Dušan Makavejev, Goran Vojnović, Vinko Brešan, Dejan Šorak, glumci: Bogdan Diklić, Filip Šovagović, scenaristi: Ante Tomić, Damir Karakaš, Jurica Pavičić, Ivo Brešan, filmski skladatelji: Arsen Dedić, Tamara Obrovac, Livio Morosin, Vlado Kreslin, gotovo svi (filmski) umjetnici koji i sami pišu i na Sajmu će promovirati svoje knjige.
POKRETAČI motovunskog festivala Rajko Grlić, Olinka Vištica i Boris T.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com