Šaranski ribnjaci Crna mlaka su 1980. zbog velikog broja ptičjih vrsta koje na njima obitavaju, više od njih 250, zaštićeni u kategoriji posebnog ornitološkog rezervata, a upisani su i na Ramsarski popis vlažnih područja od međunarodne važnosti.
Šaranski ribnjaci Crna mlaka su 1980. zbog velikog broja ptičjih vrsta koje na njima obitavaju, više od njih 250, zaštićeni u kategoriji posebnog ornitološkog rezervata, a upisani su i na Ramsarski popis vlažnih područja od međunarodne važnosti.
Park prirode Vransko jezero ovih je dana uvršten na Ramsarski popis vlažnih područja od međunarodne važnosti, kao peto takvo područje iz Hrvatske, nakon Lonjskog polja, Crne Mlake, Kopačkog rita i delte Neretve.
Park prirode Lonjsko polje uvršten je 1993. godine na Popis močvara od međunarodne važnosti, osobito kao prebivališta ptica močvarica, odnosno na tzv. Ramsarski popis.
Hrvatska ima četiri močvarna područja koja su uvrštena u Ramsarski popis: Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, Crna Mlaka i donji tok rijeke Neretve.
Važnost sagledavanja prekograničnog utjecaja svakog zahvata je tim veća jer se radi o ekološki jedinstvenom Ramsarskom području (močvare od međunarodne važnosti) kojega su na Ramsarski popis upisale obje države područja Hutovo blato i Delta Neretve.
Postoji još niz močvarnih područja koje je tek potrebno vrednovati, a novija ornitološka istraživanja ukazuju na međunarodnu vrijednost i nekih drugih staništa za upis u Ramsarski popis, kao npr.
Vransko jezero ispunjava sve uvjete za uvrštenje na Ramsarski popis te će, čim se urede pravne i zakonodavne mjere, biti predloženo za upis, saznali smo od dipl. ing. biol.
Diplomati su tijekom boravka u Lonjskom polju doznali i kako je ono uvršteno u tzv. Ramsarski popis močvara od međunarodnog značaja, osobito kao prebivalište ptica močvarica.
Delta rijeke Neretve čiji je tok dugačak dvjestotinjak kilometara i prolazi dvije države, Bosnu i Hercegovinu te Hrvatsku, uvrštena je na Ramsarski popis svjetski važnih močvarnih područja.
Posljednjeg dana natjecanja svi sudionici imali su organiziran izlet u Park prirode Vransko jezero, najveće prirodno jezero u Hrvatskoj koje je nedavno uvršteno na Ramsarski popis močvarnih područja, tj. važnih ornitoloških rezervata.
Na Ramsarski popis 1993. godine uvrštena su četiri lokaliteta: Kopački rit (17.700 ha) na slivovima Drave i Dunava, Lonjsko i Mokro polje (50.560 ha) te Crna Mlaka (625 ha) u slivu Save, te donji tok Neretve (11.500 ha) u jadranskom slivu. [ 30 ]
- Močvarna područja koja dođu na popis Ramsarske konvencije postaju prirodno dobro cijelog čovječanstva, a Hrvatska je 1994., pri potpisivanju, dostavila četiri močvarna područja koja su uvrštena u ramsarski popis: Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, Crna mlaka i donji tok rijeke Neretve, ukupne površine od oko 80.000 ha.
Na Ramsarski popis uvrštena su četiri lokaliteta: Kopački rit na slivovima Drave i Dunava, Lonjsko i Mokro polje te Crna Mlaka u slivu Save te donji tok Neretve u jadranskom slivu.
Ove godine Vransko jezero dobilo je još jedno priznanje te je uvršteno na Popis vlažnih područja od međunarodnog značaja odnosno Ramsarski popis.
Na Ramsarski popis Konvencije o vlažnim staništima kao međunarodno vrijedne močvare upisani su parkovi prirode Kopački rit i Lonjsko polje, ornitološki rezervat Ribnjaci Crna Mlaka, te donji tok Neretve.
Šaranski ribnjaci Crna Mlaka su 1980. zbog velikog broja ptičjih vrsta koje na njima obitavaju, više od njih 250, zaštićeni u kategoriji posebnog ornitološkog rezervata, a upisani su i na Ramsarski popis vlažnih područja od međunarodne važnosti.
Osnovan je 1990. godine, a važno je istaknuti da je uvršten u Ramsarski popis močvara koje su od međunarodnog značaja, osobito kao prebivalište ptica močvarica.
Upisivanjem najvrjednijih močvara u Ramsarski popis označuju se navedeni lokaliteti kao prostori od međunarodne važnosti.
Godine 1971. u iranskome gradu Ramsaru donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa a iz Hrvatske su četiri lokaliteta uvrštena u Ramsarski popis vlažnih staništa od međunarodnog značenja: dva parka prirode - Lonjsko polje i Kopački rit - te donji tok rijeke Neretve i Ornitološki rezervat Crna mlaka kod Jastrebarskog.
Ramsarski popis nastao je u sklopu Konvencije o močvarama, koja obvezuje svaku zemlju potpisnicu (Hrvatska je zemlja potpisnica od 1991.) na očuvanje vlažnih staništa, međunarodnu suradnju u njihovoj zaštiti i održivom razvoju, to jest korištenju uz očuvanje prirode.
Međutim mi još imamo dosta močvarnih, vlažnih područja koja nisu pod najvišim stupnjem zaštite, nego su uključena u ekološku mrežu NATURA 2000, te će se vidjeti zaslužuju li i njihova prirodna obilježja da ih se uvrsti u Ramsarski popis močvarnih područja od međunarodne važnosti.
Hrvatska trenutačno ima četiri Ramsarska područja uvrštena u Ramsarski popis močvarnih područja od međunarodne važnosti Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, donji tok Neretve i Ribnjake Crnu mlaku.
To je međuvladin sporazum koji čini okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i razumnom, odnosno održivom iskorištavanju močvarnih staništa, navodi Želehovski, pojasnivši da Konvencija obvezuje svaku stranku na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju, kao i na posebne obveze vezane uz močvarna staništa od međunarodne važnosti koja se upisuju u tzv. Ramsarski popis.
Nimalo edukativna slika za Park prirode Kopački rit, koji je uvršten u Ramsarski popis močvarnih staništa, sastavni dio Nature 2000, Ekološke mreže, od ožujka 2011. Regionalnog parka Mura-Drava i budućeg Rezervata biosfere Mura - Drava - Dunav u sklopu UNESCO-ova programa Man and Biosphere.
Na Ramsarski popis Konvencije o zaštiti močvarnih područja i u program Ornitološki važna područja u Europi (Important Bird Areas) Međunarodnog vijeća za zaštitu ptica Bird Life International uvele su Neretvu, njezine zavičajne, močvarne i prolazne ptice, upravo mnoštvo ptičjih vrsta koje je oduvijek iznenađivalo goste, putnike, putopisce, a plijenilo posebnu pozornost znanstvenika.
Prilikom pristupa Konvenciji svaka zemlja mora odabrati po određenim kriterijima najmanje jedno vlažno područje koje će odlučiti sačuvati i trajno se za njegov opstanak brinuti pa se takvo područje upisuje na popis vlažnih područja od međunarodnog značaja - Ramsarski popis.
Tako je nastao Ramsarski popis na kojem se danas nalazi 1929 područja pokrivajući ukupnu površinu od oko 185 milijuna hektara na svim kontinentima.
S druge strane, bez našeg kontinuiranog i stručnog rada na zaštiti parka sigurno ne bi zadovoljili visoke kriterije za ulazak na Ramsarski popis.
Poticaj ozbiljnim naporima u tom pravcu daje upravo pogled na negdašnja bogatstva u ornitološkoj zbirci ali i upis Neretve na Ramsarski popis konvencije o zaštiti močvarnih područja, kao i program Ornitološki važnih područja u Evropi, koji provodi Međunarodno vijeće za zaštitu ptica Bird life int.
Stoga sve močvare ne mogu biti uvrštene u Ramsarski popis, tj. u popis koji određuje obveze u njihovoj zaštiti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com