Tako će najnoviji američki razarači klase Zumwalt imati punu istisninu od 14 260 tona, prema " samo " 9200 tona razarače klase Arleigh Burke.
Tako će najnoviji američki razarači klase Zumwalt imati punu istisninu od 14 260 tona, prema " samo " 9200 tona razarače klase Arleigh Burke.
Donedavno se vjerovalo da će razarači klase Lanzhou sa svojim HHQ-9 protuzračnim raketnim sustavom obavljati zadaće protuzračne obrane nosača zrakoplova, ali je pojava razarača serije Type 051 C to dovela u pitanje.
Naime, razarači klase Lanzhou su po svojoj koncepciji višenamjenski ratni brodovi sposobni za samostalno djelovanje na oceanskim prostranstvima.
Svojim konstrukcijskim odlikama i opremljenošću razarači klase Lanzhou mogu se uspješno nositi i s američkim razaračima klase Areligh Burke.
Protupodmornički sustavi Razarači klase Hamburg imali su jedno rješenje koje ih razlikuje od svih razarača izgrađenih nakon II. svjetskog rata - tri torpedne cijevi ugrađene u pramac broda, te dvije ugrađene u krmu.
Naime, napadne nuklearne podmornice mogu u zaronjenom položaju postići vršne brzine od 30 i više čvorova, što je značilo da bi razarači klase Hamburg sa svojim vršnim brzinama od 34 čvora teško došli u povoljan položaj za napad.
Britanski razarači klase Daring moći će rabiti i Aster 15 i Aster 30
Uporaba čak četiri topa kalibra 100 mm, bez obzira koliko oni bili suvremene konstrukcije, umjesto modernog protuzračnog raketnog sustava učinila je da su razarači klase Hamburg jako brzo zastarjeli.
Sa samo četiri čvora većom brzinom razarači klase Hamburg više nisu mogli uspješno djelovati protiv njih.
Iznenađenje je bilo tim veće jer su razarači klase Kara bili još veći od krstarica klase Kresta II.
Iako se raketa YJ-83 koristi na sve većem broju ratnih brodova kineske ratne mornarice (razarač klase Luhai, razarači klase Luhu, fregate klase Jinangwei II itd.), o njoj zasad ne postoje provjereni podaci.
Programi budućih velikih borbenih brodova - razarači klase Zumwalt (DDG 1000) i krstarica CG (X) koja se tek nalazi u povojima - bili bi zamijenjeni novim razaračima klase Arleigh Burke (DDG 51) koji bi eventualno bili modernizirani novim radarskim sustavom.
Razarači klase Hamburg imali su tri torpedne cijevi u pramcu
Jedina iznimka su razarači klase Lanzhou koji su dobili potpuno nove protubrodske vođene projektile.
Iako su razarači klase Charles F.
Adams, pa tako i njemački razarači klase Lütjens, projektirani u drugoj polovici pedesetih godina prošlog stoljeća, još uvijek se na njima mogu prepoznati oblici američkih razarača iz II. svjetskog rata.
Iako su dobili tada najsuvremenije protuzračne i protupodmorničke raketne sustave, razarači klase Charles F.
Zanimljivo je da su razarači klase Lütjens imali čak deset različitih radarskih sustava i samo jedan klasični jarbol.
Za usmjeravanje topničke paljbe prema ciljevima, razarači klase Lütjens su od početka operativne uporabe rabili ciljnički radarski sustav Lockheed SPG-60 dometa čak 110 kilometara.
Razarači klase Lütjens zadnji su brodovi njemačke ratne mornarice na parni pogon
Razarači klase Hamburg razvijeni su na osnovama njemačkih razarača iz druge polovice II. svjetskog rata.
Zbog toga su razarači klase Hamburg dobili samo topničko i protupodmorničko naoružanje.
Iako se u stručnoj literaturi mogu naći i ocjene kako su razarači klase Hamburg ratni brodovi s dobro izbalansiranim topničkim i protupodmorničkim naoružanjem klasičnog tipa za obranu sa srednjih i bliskih daljina, prevladavaju bitno drukčije ocjene.
Zbog toga su razarači klase Hamburg zastarjeli i prije nego što je prvi razarač ove klase porinut u more.
Iz lansera Mk 13 razarači klase Lütjens mogli su lansirati i protubrodske vođene projektile Harpoon.
Vojni analitičari smatraju kako spomenuti razarači imaju slične taktičko-tehničke karakteristike kao razarači klase Arleigh Burke američke ratne mornarice.
Jedino su razarači klase Rajput imali snažnije PZO raketne sustave.
Svi su razarači klase Prat dobili dva osmerostruka lansera i jedan radar za navođenje EL/M-2221 i jedan radar za motrenje zračnog prostora EL/M-2228S.
Opis broda Njemački razarači klase Hamburg projektirani su na osnovama iskustava koje je njemačka ratna mornarica stekla tijekom II. svjetskog rata i na temelju projekata koji su razvijani potkraj tog rata.
Na fotografijama snimljenim tijekom vježbe očigledno je da su angažirani kineski razarači klase " Sovremennij " koje su Rusi prodali Kini početkom stoljeća i " Sovremennij-II ", koje su im nedavno isporučili (ugovor o njihovoj kupoprodaji zaključen je početkom 2002. godine).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com