Razmak sadnje ovisi i o kultivaru/manje ili više bujni /.
Razmak sadnje ovisi i o kultivaru/manje ili više bujni /.
Razmak sadnje je isti kao i kod sjetve.
U tlu razmak sadnje je 30 cm unutar reda i do 100 cm između redova.
Investicijski program za podizanje vinograda mora predviđati uzgojni oblik i sustav uzgoja, jer od toga ovisi razmak među redovima i razmak sadnje loze u redu, osiguranje naslona (s obzirom na rokove i njihov oblik) i niz drugih aktivnosti.
Za uzgoj trešnje sorte Regina preporučujemo sljedeće: podloga: Gisela 5, slabo bujna podloga kojoj je potrebna armatura razmak sadnje: 4 m između redova i 2,5 m u redu oprašivači: Kordia, Lapins, Summit, Sunburst i Sam način sadnje: u dobro pripremljeno tlo iskopati rupe (dubina štihače), u rupu staviti sadnicu, sipkom zemljom prekriti korijen te staviti sloj zrelog stajskog gnoja, zatim prekriti zemljom i sve dobo ugaziti.
U plantažnim nasadima koristi se razmak sadnje 6,0 - 7,0 m x 5,0 - 6,0 m,.
Minimalni razmak sadnje je 0.8 m dok dubina sadnje na pogodnom tlu iznosi do 0,3 m.
Raspoložive sadnice možete posaditi kao prvi dio budućeg višnjika recimo na razmak sadnje 4 x3 m (ili malo veći) i normalno njegovati i uzgajati kao stabla za proizvodnju plodova.
Optimalan razmak sadnje je 1,5 metra.
Preporučena kiselost (pH) zemljišta je 4 - 5. Optimalan razmak sadnje je 2 - 2,5 m između redova i 0,8 - 1 m unutar reda.
- tehnološki podaci o nasadu: nagib i ekspozicija, gustoća sadnje (broj sadnica po hektaru, razmak sadnje u redu i međuredni), vrsta podloge, sorta, predviđeni uzgojni oblik.
Preporučena kiselost (pH) zemljišta je 4 - 5. Optimalan razmak sadnje je 2 - 2,5 m između redova i 0,8 - 1 m unutar reda.
Najčešći razmak sadnje je 8 do 10 cm [... ]
Preporučena kiselost (pH) zemljištaje 4 - 5. Optimalan razmak sadnje je 2 - 2,5 m između redova i 0,8 - 1 m unutar reda.
Ako se poštuje plodored, primjenjuje odgovarajuči razmak sadnje (u pregustom sklopu se stvara visoka vlaga zraka) te rasađuju zdrave presadnice u toku vegetacije brokulu nije potrebno tretirati fungicidima protiv ovog uzročnika bolesti.
Razmak sadnje kod ovih ruža je 50 - 60 cm.
Za srednjestablašice razmak sadnje je 4 x3 m.
Dubina sadnje 10 - 13 cm, razmak sadnje 10 - 15 cm.
Za još više ograde koriste se lavandini - L. x intermedia, a razmak sadnje je 50 - 70 cm.
Razmak sadnje kreće se od 4,5 - 5,5 m red od reda i 3,0 - 3,5 m razmak u redu što po 1 ha iznosi 571 - 741 stablo.
Razmak sadnje između redova je 180 do 220 cm, a razmak unutar redova je 110 do 130 cm.
Na plodnim i ravnim tlima, te pri sadnji bujnih podloga i sorata, razmak sadnje mora biti veći.
Za mehaniziranu obradu također je neophodan veći razmak sadnje.
Razmak sadnje često se podčinjava težnji da se na jedinici površine posadi što više voćaka, računajući da se time osigura i veći prinos.
Tabela 1. Razmak sadnje za pojedine voćne vrste obzirom na podlogu i uzgojni oblik
Razmak sadnje između voćaka, kako između redova tako i u redu, je različit.
Većina vinograda u sjeverozapadnoj Hrvatskoj sađena je na razmak sadnje od 1 1,2 m, a uzgojni oblik je gyjot-ov dvokraki uzgoj s dva reznika i dva lucnja (slika 1).
U kontinentalnom području najbolji uzgojni oblik je vaza, a razmak sadnje u vrtnom voćnjaku, ovisno o podlozi, može biti 6 - 8 m.
Najčešće se jagode sade u humke na povišene gredice u dvorede prekrivene crnom plastičnom folijom, razmak sadnje među redovima je 0,9 - 1,3 m, a unutar redova raspored biljaka je u trokut 30 x30 cm.
Razmak sadnje iznosi 4,5 - 5,0 x 1,5 - 2,0 m (1000 - 1482 sad.,/ha).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com