Predstavnik Reformirane Crkve Branimir Bučanović je upozorio na prošlost tijekom koje su Isusove riječi o jedinstvu često bile zaboravljane.
Predstavnik Reformirane Crkve Branimir Bučanović je upozorio na prošlost tijekom koje su Isusove riječi o jedinstvu često bile zaboravljane.
Poznajem nekoliko kršćanki iz reformirane crkve i mogu vam reći da imaju strašno puno problema unutar svoje župe ili kako to one to zovu " lokalne vrkve ".
Iako slabo poznat u pariškim krugovima kao sociolog, i u miljeu reformirane Crkve kao teolog, on je zbog svojih spisa o tehnici, biblijskih istraživanja i svoje« Ethique de la Liberte »(Etika slobode) u tri sveska u Sjedinjenim Državama rangiran među vodeće francuske intelektualce.
Tako su osobito žustri u osudi bili pripadnici Reformirane crkve u Hrvatskoj uopće ne spominjući situaciju vezanu uz izbacivanje jednoga svećenika s obrazloženjem nepoštovanja unutarcrkvenih akata.
Službeno otvorenje 39. Međunarodnog kulturnopovijesnog simpozija« Mogersdorf »održano je u konferencijskoj dvorani Reformirane crkve u Mađarskoj, gdje se održao i cjelokupni četverodnevni simpozij.
Lutherovi ideali o duhovnoj slobodi, individualnom sudu, i čistoj nutarnjosti zapravo nikad nisu uključene u potpunu strukturu njegove crkve; većina njegovih ideja koje je donio u svezi raskida s Rimom trebala je pobjeći u sklonište onih rascjepkavajućih sekti koje su bile progonjene ognjem i mačem od strane tri reformirane crkve.
Ovdje je također posrijedi i škakljivo pitanje primata Pape, koje već stoljećima razdvaja ove dvije crkve, ali također i Rim i istočne Crkve, te Rim i reformirane Crkve.
Iako u presudi nema riječi o tome da Vlada RH mora pristati na zahtjeve tužitelja, predstavnik Protestantske reformirane crkve u RH dr. Jasmin Milić tportalu izjavljuje da je ovo važan presedan za pravni položaj vjerskih zajednica i da će Hrvatska, ako želi ući u EU kao pravna država, morati prestati diskriminirati te i druge vjerske zajednice i poštivati Ustav prema kojem su sve vjerske zajednice jednake pred zakonom.
To se nije odnosilo samo na Katoličku crkvu nego i na reformirane crkve.
Štoviše, reformirane crkve, pod načelom« Sola Scriptura », odbijaju priznati bilo kakvu usmenu predaju koja bi imala mjerodavnost na razini Svetog pisma.
Godine 1889. sljedbenici Nizozemske reformirane crkve činili su 49 %, a 1997. samo 14 %.
No, još je značajnija činjenica da smanjivanje broja sljedbenika Nizozemske reformirane crkve prati obrnuti trend rasta osoba koje ne prakticiraju nijednu vjeru.
U Hrvatskoj je praćenje prijenosa organizirano na splitskome Ekonomskom fakultetu te u velikoj dvorani Nadbiskupijskoga dječačkog sjemeništa u Zagrebu gdje su, uz stotinjak okupljenih vjernika i članove zajednica koje su sudjelovale na štutgartskome skupu, prijenos pratili i predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve, Makedonske Pravoslavne Crkve i Reformirane Crkve.
Pravoslavni i neke reformirane crkve spajaju naše prve dvije zapovijedi u jednu.
Oni su pripadnici Reformirane crkve, koje se često naziva kalvinisti. 41.2 % otpada na rimokatolike, a 5.9 % su grkokatoličke vjeroispovijesti.
S njime se složio i biskup Mađarske reformirane Crkve u Rumunjskoj Laszlo Tokes ističući da se u suočavanju s krizom i njezinim posljedicama »europska politika mora vratiti čovjeku i obitelji.«
Među mladima bile su skupine krizmanika Reformirane Crkve zapadne Švicarske te evangelički studenti sa sveučilišta Trinity University u Chicagu.
Matuszewska, teolog iz Evanđeoske Reformirane Crkve u Poljskoj), " Ekonomska kriza " (pastor Rüdiger Noll, direktor Komisije Crkva i Društvo i mons. Piotr Mazurkiewicz, generalni tajnik ComECE) i " Mir " (dr. Božidar Đelić, potpredsjednik Vlade zadužen za europske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije).
Pred naletom nove vjere katolicizam, kršćanstvo uopće, nakon što su reformirane crkve već bile utkane u tkivo nove vjere, uzmiče, što je Bensonu jasan znak da svijet ide u planetarnu katastrofu, a Crkva u velike kušnje
Svetog Oca su nakon euharistijskog slavlja pozdravili tadašnji predsjednici hrvatske države i Sabora, Stjepan Mesić i Zlatko Tomčić, sa suprugama, te predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Reformirane crkve u Hrvatskoj, Evangeličke crkve u Hrvatskoj, Evanđeoske crkve, Islamske zajednice i osječke Židovske općine.
Oni naglašavaju prije svega karakter zajedništva u euharistiji i to mnogo jače nego reformirane Crkve.
U predavanju je istaknuto da je pentekostni pokret započeo među Nijemcima, tzv Štundistima - pripadnicima Evangeličke i Reformirane crkve, početkom dvadesetog stoljeća.
Predavanja su aktualizirala kršćansku reformaciju-kalvinizma, a predavač je bio prof. dr. Huszár Pál, glavni skrbnik prekodunavske Biskupije i supredsjednik Sinode Reformirane Crkve u Mađarskoj.
Početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća postaje jedan od utemeljitelja Sestigersa (pisaca šezdesetih), novog pravca u književnosti svoje zemlje, koji krši dotadašnje tabue u religiji, seksualnim, društvenim i političkim odnosima i dolazi u sukob s krutim okvirima koje su odredile institucije Nizozemske reformirane crkve i totalitarni sustav koji se temelji na rasnim zakonima apartheida.
Od pitanja o kojim se raspravljalo potrebno je istaknuti nastavak obnove Reformirane Crkve u Bilju koja je bila razrušena tijekom jugoslavensko-komunističkog rata protiv Hrvatske.
Zajednica je, do sada, imala više duhovnih pastira, od početka 20. st. spominju se: Sándor Ágoston bio je sedamnaest godina župnik u Korogu, od početka 20. stoljeća do 1922. Poslije je bio župnik u Feketiću (Bačka), gdje je izabran za prvog biskupa Reformirane Crkve u SFRJ.
István Csette K. je služio od 1935. do 1939. Kasnije, poslije smrti Sándora Ágostona (1960.), izabran je za drugog biskupa Reformirane Crkve u SFRJ (tada je bio župnik u Pačiru, u Bačkoj).
Ovo je vjeroispovijedanje postalo općeprihvaćen dokument Reformirane Crkve.
6. Prva crkva podnositeljica zahtjeva prisutna je u Hrvatskoj od 1993. godine, druga od 1989. godine a treća od šesnaestog stoljeća, kao dio Reformirane crkve, a od 2001. godine kao neovisna crkva.
Glede treće crkve podnositeljice zahtjeva, Vlada je istaknula da je to potpuno nova vjerska zajednica, te da se ne može smatrati da je aktivna od šesnaestog stoljeća na teritoriju Hrvatske kao dio Reformirane crkve.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com