Glumio je i u Teatru u gostima Relje Bašića, a 1979. godine ponovno postaje članom Zagrebačkog dramskog kazališta.
Glumio je i u Teatru u gostima Relje Bašića, a 1979. godine ponovno postaje članom Zagrebačkog dramskog kazališta.
Naravno, bez Relje Bašića cijela ta priča ne bi procvala.
Samo mir, okrenutost radu i kreativnosti, društvu a ne samo individui, može stvoriti imena poput Tereze Kesovije, Miše Kovača, Relje Bašića, Borisa Dvornika, Ive Robića, Dragana Nikolića, Josipe Lisac, Bate Stojkovića, Čkalje, Mije Aleksića, da ne nabrajam dalje, moglo bi se pisati cijeli dan.....
Film se pamti i po debitantskom nastupu Relje Bašića u ulozi opakog negativca.
Kad pogledam ovogodišnje laureate vidim da oni sežu od Relje Bašića, mog najdražeg glumca, do Anke Žagar, najveće hrvatske pjesnikinje.
Neposredan povod za organiziranje MEĐUNARODNOG PRVENSTVA HRVATSKE U DALJINSKOM PLIVANJU, popularnog Faros Maratona, bio je kazališna predstava posvećena moru Domagojada u izvedbi glumačke družine Relje Bašića Histrioni u ljeto 1974. g. na trgu Škor u Starom Gradu.
Dva međurasna prijatelja starca, odbačeni iz života, ugroženi i osamljeni, igraju komediju u komediji Nisam ja Rappaport uživljavajući se u ono što nisu, u izmišljenim fikcijama poluslijepoga Nata Relje Bašića; glume izmišljene svoje živote da bi opstali, u sezoni neimonovana rata i agresije na Hrvatsku 1991/92, kada nam se povijest događa između snova i zločina, kako bi rekao Cioran, kada figure iracionalnosti, međunacionalne mržnje, apsurda, agresije, zločina, ludila i pasatističke nostalgije, izranjaju na pozornicu događaja kao iz nekog mračnog ferzeka.
Čitam tako tekst Relje Bašića i uživam u svakoj riječi analize postojećeg stanja na tadašnjoj neovisnoj sceni.
Topli humor obogaćen zagrebačkim pjesmama i odličnim ulogama Franje Majetića, Relje Bašića, Mije Oremović, raspjevane Mirjane Bohinec i neodoljivog Tomislava Žganeca uzdignuo je Golikov film na sam pijedestal hrvatske (i jugoslavenske) kinematografije, pojedine replike pretvorivši u još uvijek žive poštapalice: ' Moja žena ni vredna, al ' ja je ne dam vređati '; ' Perice, ljudi su svinje, nemoj nikome otvoriti svoje srce '; ' Perice, idi ti crtati van, na svjetlo, da ne pokvariš oči '; ' Kad me vidite, možete me se nadati '
Teatar u gostima Relje Bašića igrao ga je 220 puta, Rajko Grlić snimio je i film, a Kušan je na tu temu objavio i roman.
Autor je već naveliko zaokupljen cjelovečernjim igranofilmskim projektima uspio realizirati i filmsku skicu Ljubav (1963), koja će se pamtiti tek po kratku nastupu Relje Bašića, čija je živahna uloga zaigrana ljubavnika zasigurno anticipirala gospona Fulira iz Golikove komedije Tko pjeva zlo ne misli.
U suradnji s Teatrom u gostima, također u režiji Relje Bašića, Kazalište Komedija ovo je djelo već uspješno prikazivalo od 1989. do 1991. za njezino tadašnje ostvarenje uloge mlade glumice Brooke Ashton Dubravki Ostojić godine 1990. dodijeljena je Nagrada udruženja dramskih umjetnika Hrvatske.
Uoči prikazivanja snimke razgovora, Antun Tudić pročitao je pjesmu " Dani u loži " koji je za Vanju Dracha napisao pjesnik Enes Kišević, a Zvonko Novosel oproštajni govor Relje Bašića s komemorativnog skupa, održanom u zagrebačkom HNK u povodu Drachove smrti.
Shafferove drame, primjerice« Letice and Lovege »(Letice i Ljublist ») i« Amadeus »izvođene su nekoliko puta i u Hrvatskoj« Crna komedija »u Kazalištu Komedija prvi put je izvedena 1970. godine u režiji Relje Bašića.
Koncem 90 - tih i umaška publika je gledala ovu predstavu u izvedbi trojce velikana: Vanje Drach, Borisa Buzančića i Relje Bašića.
Očekuje se sudjelovanje i drugih FAS-ovih redatelja - Petra Krelje, Zlatka Sudovića, Ljilje Jojić, snimatelja Ivice Rajkovića, Branka Bubenika i Marija Perušine, te glumaca Ane Karić, Relje Bašića, Tonka Lonze i drugih.
Osim već poslovično uvjerljivog Relje Bašića, ističu se nijema pekarska rola Danila Bate Stojkovića, pravi naturščik Stevan Nikolić Limbo te posebice Mile Rupčić.
Godine 1975. prelazi kod Relje Bašića u " Teatar u gostima ", s kojim u sljedećih pet godina gostuje po cijeloj Hrvatskoj i Jugoslaviji, ali i na međunarodnim pozornicama.
Film je realiziran u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom, a uz inserte koji su podsjetili na najpoznatije uloge Relje Bašića, o velikom glumcu u filmu govorili su redatelji Vatroslav Mimica, Eduard Galić, Lordan Zafranović, Fadil Hadžić, Bogdan Žižić, Hrvoje Hribar, Bruno Gamulin, Petar Krelja i Krsto Papić.
Tako savršeni likovi Franje Majetića i Relje Bašića, toliko mudrih rečenica, toliko divnih, smiješnih i toplih scena, da bi se to trebalo gledati umjesto lektire.
Ove je godine 50. obljetnica rada Relje Bašića proslavljena uz projekciju Bauerova dražesnog filma Milijuni na otoku (bizaran, ali ne potpuno nezanimljiv izbor, jer glumac u njemu igra zločestog švercera), no uoči početka dvorana je bila poluprazna, a kasnije se napunila zakasnjelim posjetiteljima.
Nakon toga smo čak odigrali jedan moderni svjetski mjuzikl Obećanja, obećanja, od velikog Bacharacha, u režiji Relje Bašića, a u kojem sam nastupao kao glumac.Dok smo se tako potkivali i stvarali ekipu, istovremeno smo razgovarali s domaćim autorima ne samo s Grgićem i Kabiljom, s više ekipa.
Prvo, jer je neukusno i pomišljati na loš ukus ili klubaštvo Relje Bašića ili Nedjeljka Fabrija, a drugo, jer je svakome jasno da je festival imao mnogo filmova superiornijih Gospi, i srećom da je tako. "
Nama, od Radka Poliča, Borisa Cavazze, Milene Zupančič, Božidarke Frajt, Relje Bašića pa nadalje, nije bilo dopušteno da imamo agente.
Relja Bašić u svom zagrebačkom stanu Mnogi su primijetili kako u četvrtak, na posljednjem oproštaju od glumice Mije Oremović nije bilo njenog kolege, glumca i redatelja Relje Bašića.
Koliko god ja volio bitter lemon i koliko je god tonic fantastičan za eksplozivno unakrsno podrigivanje, ja one nemušte krokodile, Relju Bašića, tipa koji glumi glas Relje Bašića, leoparda koji glumi Clooneya i pumu koja je čas muško a čas žensko niš ne kopčam
Simona u režiji Relje Bašića, urbanoga glumca ili glumca sa zagrebačkog asfalta, u Maloj dvorani Lisinski, s podsvjesnim mislima na premijeru da ne bismo na nju mislili, u taj sitni pretpremijerni sat: 18 i 30 6. listopada 2001, stari zlatni dečki Vanja Drach i još malo stariji Pero Kvrgić, pedesetogodišnji zlatni mladić, Ivica Zadro, kako ga je Vanja nazvao prema Cesarčevu Zlatnom mladiću te zlatna mlada sestra bolničarka Maja Petrin koja me nakon glumljena infarkta u alternaciji sa Dariom Knez brižno na svim predstavama nježno tretira i njeguje u veselo glumljenu razpoloženju prepričavamo razne dogodovštine, viceve, anegdote da bismo se opustili, rasteretili od premijerne treme i izazvali adekvatno komedijsko raspoloženje svojim ulogama u Simonovoj komediji.
Prije nekoliko godina ugašeni Teatar u gostima, legendarna putujuća institucija Relje Bašića, najpoznatije je kazalište tog tipa kod nas i na neki način začetnik i najpoznatiji predstavnik toga tipa scenske organizacije.
ZAGREB - U povodu 50. obljetnice prvoga nastupa glumca Relje Bašića na filmu i 30. obljetnice Teatra u gostima, čiji je on pokretač, objavljena je monografija Teatar u gostima - 30 godina putujućega kazališta 1974. - 2004. te knjiga Relja Bašić - 50 godina kazališnog i filmskog stvaralaštva.
U knjizi, podijeljenoj u tri cjeline, uvodno je objavljen umjetnikov razgovor s Ivom Škrabalom i Igorom Tomljenovićem Glumac za sve medije, koji je prvi put objavljen u Hrvatskome filmskom ljetopisu (9/1997), tekstovi Nikole Batušića Kazališno stvaralaštvo Relje Bašića (1995), te Igora Mrduljaša - Relja Bašić: glumac koji puni kazališta i Ive Škrabala Filmski glumac Relja Bašić (2002).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com