(1) Povlastica za ribolov se izdaje vlasniku plovila kojemu pripadaju sva prava i obveze iz povlastice, posebno za svako ribarsko plovilo, izuzev za pomoćna plovila, koja se upisuju u povlasticu glavnog ribarskog plovila.
(1) Povlastica za ribolov se izdaje vlasniku plovila kojemu pripadaju sva prava i obveze iz povlastice, posebno za svako ribarsko plovilo, izuzev za pomoćna plovila, koja se upisuju u povlasticu glavnog ribarskog plovila.
(2) U jednoj kalendarskoj godini, pojedino ribarsko plovilo ne može biti istovremeno registrirano kao Ulovno plovilo i Ostala plovilo te se može u registru ICCAT-a upisati samo na jednu listu.
1. su kupoprodajom do dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika stekle ribarsko plovilo, ribolovni alat i opremu,
3. grade ribarsko plovilo u sklopu poticanog programa izgradnje i modernizacije ribarske flote, a sukladno uvjetima koji su im odobreni;
(1) Ribarsko plovilo koje plovi pod stranom zastavom, a koje namjerava iskrcati ulov u Republici Hrvatskoj, o tome mora obavijestiti Ministarstvo najkasnije 72 sata prije predviđenog dolaska u luku iskrcaja.
a) da ribarsko plovilo koje je prijavilo ulov tune nije imalo dovoljnu kvotu za ulov tune, ili
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se elektronski putem web-aplikacije na obrascu Obavijest o prekrcaju tuna s jednog ribarskog plovila na drugo ribarsko plovilo (Prilog 11.), najmanje 8 sati prije očekivanog vremena prekrcaja.
Dovoljno je pogledati vanjsku oznaku na ribarsko plovilo oko 20 m dužine u Italiji i u Sloveniji gdje piše broj i grad odnosno luka. (npr. 100 - CAORLE) što znači - brodica, dok u Hrvatskoj za iste karakteristike ribarskog plovila piše ime broda i luka upisa (npr. SIPAR-PULA) što znači - brod.
Nekoliko primjera da u praksi nismo usklađeni sa propisima kao što je u EU: - pomorski zakon Slovenije - ribarski brod je plovilo preko 24 m. dužine. - ribarsko plovilo iz Slovenije prije je bio brod a sada u Europi je brodica - u Italiji ribarska plovila preko 12 m. dužine registrirana su kao brodice - ribarsko plovilo sličnih karakteristika u Italiji i u Sloveniji na prednjoj vanjskoj pramčanoj strani piše broj i luka što znači ribarska brodica, a u Hrvatskoj na prednjoj vanjskoj pramčanoj strani piše samo ime što znači ribarski brod. - konvencija o radu u ribolovu, 2007 god. br. 188. - 199. (ILO) - Međunarodna organizacija rada - konvencija STCW-F (konvencija o standardima za obuku, svjedodžbama i održavanju straže osoblja na ribarskom brodu) koja je stupila na snagu 29. rujna 2012 g. (IMO) Međunarodna pomorska organizacija.
Primjer ribarskog plovila Italije od 20 m. dužine: 1. U Italiji ribarsko plovilo od 20 m dužine, registriran kao profesionalni ribolov u blizini obale (3), područje plovidbe kategorije treće (3) do 20 NM. sa određenom dodatnom opremom radi sigurnosti plovidbe može ploviti do 40 NM.
Svi ribarski brodovi preko 24 m. koriste direktivu 97/70, kao i ostale direktive ovisno o dužini ribarskog plovila. 3. U Hrvatskoj ribarsko plovilo od 20 m dužine je brod, koje ima sve obaveze kao veći ribarski brod u EU, dok je u EU takvo ribarsko plovilo od 20 m kategorizirano kao manje ribarsko plovilo ili brodica.
Umjesto da isti i u Hrvatskoj bude kategorizirano kao manje ribarsko plovilo ili brodica kao što je u našem okruženju u Italiji i Sloveniji, što bi donijelo manje problema sa pomorskim knjižicama, STCW konvencijama, zvanja i manjim troškovima, a bili bi i konkurentniji u Evropskom tržištu.
je država pod čijom zastavom plovi ribarsko plovilo uključeno u zajedničke ribolovne radnje članica ICCAT-a i nije pod mjerama obustave ili sankcijama u smislu preporuka ICCAT-a;
(7) Zabranjeno je stavljati u uzgojne kaveze tunu koje je ulovilo ribarsko plovilo koje nije ovlašteno za ulov tune, koje nema ICCAT broj i koje nema instalirani VMS.
14. oprema plovila je oprema koja se ugrađuje na ribarsko plovilo, a koja nema izravnu namjenu u ribolovu, te može služiti za očuvanje kvalitete ulova, povećanje sigurnosti plovidbe ili poboljšanje uvjeta života i rada na brodu, kako su propisani posebnim propisima,
(2) Ribarsko plovilo koje plovi pod stranom zastavom ulov može iskrcati samo u lukama koje su otvorene za međunarodni promet, na dijelu obale koji ispunjava uvjete za prihvat ulova sukladno posebnim propisima.
b) da ribarsko plovilo nije prijavilo navedeni ulov, te da količina nije uzeta u obračun za kalkulaciju kvote, ili
Republika Hrvatska Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja OBAVIJEST O PREKRCAJU TUNA S JEDNOG RIBARSKOG PLOVILA NA DRUGO RIBARSKO PLOVILO (ispunjavaju fizičke ili pravne osobe u čijem je vlasništvu plovilo koje zaprima ulovljenu tunu s drugog ribarskog plovila) 1. Vlasnik ili korisnik plovila koje zaprima ulovljenu tunu _________________________________________________ (naziv pravne ili fizičke osobe, sjedište, MBO ili MBS) 2. Datum i luka prekrcaja _________________________________________________ 3. Predviđeno vrijeme početka prekrcaja _________________________________________________ 4. Ime i luka upisa ili reg. oznaka plovila te broj plovila iz ICCAT ove evidencije ovlaštenih plovila za ulov tune (odnosi se na plovilo s kojeg se tuna prekrcava) _________________________________________________ 5. Ime i luka upisa ili reg.oznaka plovila te broj plovila iz ICCAT ove evidencije ovlaštenih plovila za ulov tune (odnosi se na plovilo koje zaprima tunu) _________________________________________________ 6. Količina (masa) tune koja se prekrcava _________________________________________________ _________________________________ __________________________ (Pečat i potpis odgovorne osobe)
e. ribarsko plovilo za koje se kupuje oprema, ribolovni alati i pogonski strojevi mora biti upisano u Registar ribarske flote pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja;
Tako je obrtu DE-EN dodijeljeno priznanje za ribarsko plovilo 210 - PR u kategoriji plivaričarskog ribolova za plovila do 18 metara, obrtu Šimuni za plovilo 99 - OM u kategoriji koćarskog ribolova do 18 metara, obrtu Mateo za plovilo 143 - MK u kategoriji vrša za lov škampa, obrtu Pavao Zanki za plovilo 12 - KŽ u kategoriji vrša za lov krupnih rakova, obrtu Luce mala za plovilo 14 - OŠ u kategoriji stajaćih parangala, te obrtu Mušula u kategoriji uzgoja školjkaša.
24. ribarsko plovilo je brod ili brodica koja se koristi ili se može koristiti za obavljanje gospodarskog ribolova i opremljena je za gospodarski ribolov te upisana u Registar ribarske flote Republike Hrvatske,
»Ribarsko plovilo« podrazumijeva bilo koje motorno plovilo koje se koristi u svrhu gospodarskog iskorištavanja tuna, uključujući ulovna plovila, plovila za preradu, pomoćna plovila, plovila za tegalj, plovila angažirana za prekrcaj i transportna plovila opremljena za transport proizvoda od tune, osim kontejnerskih plovila;
Našli su i njihovo ribarsko plovilo u četvrtak popodne.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com