Nikakvim aktom EU-a nije propisano da države kandidati ne bi smjele proglasiti svoj gospodarski ili zaštićeni ekološko ribolovni pojas, ističe predsjednik Ceha Tonči Božanić
Nikakvim aktom EU-a nije propisano da države kandidati ne bi smjele proglasiti svoj gospodarski ili zaštićeni ekološko ribolovni pojas, ističe predsjednik Ceha Tonči Božanić
O istom prijedlogu raspravljano je opet u Saboru u listopadu 2003., ali je Sabor je 3. listopada 2003. proglasio tzv. Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP), sa sadržajima gospodarskog pojasa.
Republika Hrvatska je proglasila zaštićeni ekološko-ribolovni pojas - sa osnovnom svrhom očuvanja ribljih bogatstava u Jadranu.
A sve dok se nešto konkretno ne napravi u tom smjeru, nedavno proglašeni zaštićeni ekonomsko-ribolovni pojas, biti će samo mrtvo slovo na papiru.
Zašto je Finska u veljači 2005. dopunila svoj tadašnji ribolovni pojas ekološkim dijelom, odnosno punim gospodarskim pojasom?
Objektivno RH je i do sada ispunjavala bas sva trazenja iz EU, to je kostalo i novca (ljubljanska banka) i teritorija (ribolovni pojas, Savudrija), a perkovic je samo personifikacija i zato vlada ne bi ni pokusala zastititi njega da time ne stiti sebe i svoje prethodnike u politickom ili krvnom smislu ali sto je puno vaznije i svoje mentore.
U proteklih par dana najvažnija trema političke rasprave u Hrvatskoj je ZERP iliti Zaštičeni ekološko-ribolovni pojas.
U tim izmjenama stoje zoniranje Jadrana kako bi se sačuvao ribolovni pojas u smislu biološke zaštite riba, te donošenje odredaba sukladno kojima neće biti diskriminacije prema hrvatskim ribarima.
To naravno ne bi značilo da političari nebi imali šta raditi (možda se toga boje), oni su tu da donose političke odluke, da npr. proglase ribolovni pojas kao i mnogo drugih zemalja koje nisu nikog pitali za odobrenje, jer je to njihovo pravo.
Prihvaćeni amandman glasi: Europski parlament ' žali zbog činjenice da je hrvatski parlament jednostrano odlučio uvesti Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP) u Jadranu unatoč dogovoru postignutom 2004. godine s Italijom, Slovenijom i Europskom komisijom, koji je spomenut u zaključcima Europskog vijeća od 17. i 18. lipnja 2004. i u Pregovaračkom okviru od 5. listopada 2005; žali zbog činjenice što izostanak zajednički dogovorenog rješenja utječe na brzinu pristupnih pregovora; traži stoga od hrvatskih, slovenskih i talijanskih vlasti da se konstruktivno uključe u prevladavanje sadašnjeg zastoja kako bi se uz potporu Komisije postigao kompromis, koji uzima u obzir interese svih uključenih strana, istodobno štiteći ekološku ravnotežu u Jadranu, što je zajednička briga svih strana.
Službeni je Rim odugovlačio s ratifikacijom hrvatskog SSP-a, pritiskao Zagreb zbog obeštećenja esula, izvršio pravi udar na hrvatski zaštićeni ekološko-ribolovni pojas, zahtijevao hitnu liberalizaciju tržišta nekretnina u Hrvatskoj, da bi nam sada, u vrućim ljetnim danima, priredio pravo osvježenje - preporučio je svojim građanima Hrvatsku kao sigurno odredište za ljetovanje.
Na nju se nastavlja zaštićeni ekološko-ribolovni pojas površine 25.207 km2 koji doseže do epikontinentalne granice između Hrvatske i Italije.
Prvi je, kako najavljuje šef Vlade Sanader, zoniranje Jadrana kako bi se sačuvao ribolovni pojas i osigurala biološka zaštita Jadrana.
Nešto kasnije hrvatska vlada je potpuno nepotrebno ušla u višemjesečnu blokadu nakon što je proglasila Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP), premda je od samog početka bilo očigledno da se radi o neodrživoj odluci.
Ekonomsko-ribolovni pojas primijeniti i na članice EU-a
ZERP = Zaštićeni ekološko - ribolovni pojas.
Bi li Ivo Sanader, da je pitao narod, suspendirao Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP)?
_____ 2 U godini 2004. Hrvatski je sabor proglasio zaštićeni ekološko-ribolovni pojas.
Politika Europske unije (EU) prema Hrvatskoj, iako se nije nikad bitno promijenila, izazvala je još jedno razočaranje kada je Vlada bila prisiljena suspendirati Zaštićeni ekološki-ribolovni pojas (ZERP) za zemlje članice EU pod prijetnjom blokade pregovora.
Umjesto gospodarskog imamo zaštićeni ekološko ribolovni pojas, a koliko je naš i to dobro znamo.
Dođe li do konkretnog sporazuma između Libije i Adria-Mar brodogradnje oko gradnje korveta dugačkih nešto više od 60 metara bila bi to prilika i hrvatskoj obalnoj straži da se opremi dvostruko jeftinijim korvetama od onih na međunarodnom tržištu s kojima bi se nadzirao Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas, jer ga trenutačno nadziru posve neprikladna i zastarjela plovila čija je prvobitna namjena hidrografska i spasilačka.
Ne gospodarski, nego zaštićeni ekološko - ribolovni pojas.
Naime, Slovenci su inzistirali na tome da Hrvatska ukine ZERP (Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas), što je i učinjeno, no Pahor je unatoč tome blokirao pregovore.
Talijanski ministar vanjskih poslova Massimo D ' Alema i njegov slovenski kolega Dimitrij Rupel razgovarali su jučer u Rimu o namjeri Hrvatske da proglasi Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas od 1. siječnja sljedeće godine.
Kako Zaštićeni ekološki - ribolovni pojas nema veze sa pojasom nevinosti tako naši političari nemaju veze sa nevinošću.
Rupel je izjavio da Komisija traži od Hrvatske da zamrzne Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP) za članice EU-a.
Stranka Jedino Hrvatska protivi se ulasku Republike Hrvatske u Europsku megadržavu i smatra da je hrvatsko more vlasništvo hrvatske države, na kojem je nužno proglasiti ne samo Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas nego Isključivi gospodarski pojas, kako je to već učinila većina suverenih pomorskih zemalja u svijetu.
U Hrvatskom će saboru 12. ožujka, kao što je poznato, Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Hrvatske u Jadranskome moru biti povjeren na još jedno, u samo četiri i pol godine, već četvrto po redu odlučivanje hrvatskim političarima.
- Nikakvim aktom EU-a nije predviđeno niti propisano da države kandidati ne bi smjele proglasiti svoj gospodarski pojas, odnosno zaštićeni ekološko ribolovni pojas.
Izuzev Italije i Grčke, sve članice EU-a su proglasile svoj gospodarski ili ribolovni pojas, te još 135 zemalja svijeta, uključujući i one najmanje i najsiromašnije - kazao je Božanić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com