Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora održao je sjednicu na kojoj su razmatrani prijedlozi dvaju zakona: Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama i Zakona o dadiljama.
Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora održao je sjednicu na kojoj su razmatrani prijedlozi dvaju zakona: Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama i Zakona o dadiljama.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić podržala je Prijedlog izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama jer se uvodi odredba kojom će se omogućiti da roditeljski dopust koriste oba roditelja kao pravilo, a ne, kao do sada, temeljem dogovora, te je produljeno trajanje roditeljskog dopusta s 3 na 4 mjeseca.
Sabor je prethodno dopunio dnevni red s dvije nove točke - izmjenama zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama te izmjenama zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Razmatrani su i aktualni prijedlozi pravobraniteljice za izmjenu Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, vezano uz usklađivanje s Obiteljskim zakonom i izjednačavanje prava roditelja djece s teškoćama u razvoju.
Izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, obavezni rodiljni dopust, koji je do sada trajao 28 dana prije termina poroda, i još 42 dana nakon rođenja djeteta, produžuje se na ukupno 98 dana, odnosno uz 28 dana prije poroda, majka će na obaveznom rodiljnom dopustu i nakon rođenja djeteta morati ostati još 70 dana, što se, po novom, smatra " preporučljivim i nužnim vremenom potrebnim za brigu o novorođenčetu i oporavak rodilje. "
O rodiljnom i roditeljskom dopustu u skladu s Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama možete pročitati ovdje.
Članarine su, uz dokaz statusa, oslobođeni nezaposleni članovi, volonteri, psihologinje na bolovanju zbog komplikacije u trudnoći, te oni koji koriste rodiljni i produljeni neplaćeni dopust u skladu sa Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama i koriste dopust za njegu djeteta s teškoćama u razvoju.
U dosadašnjem stručnom radu s obiteljima, uviđamo potrebu za boljom edukacijom i informiranošću roditelja o korištenju njihovih prava (rodiljno/roditeljskog dopusta) prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama te promoviranjem instituta očinskog dopusta sukladno Nacionalnoj obiteljskoj politici i poticanjem roditelja-očeve na korištenje prava iz navedenog Zakona.
Hrvatski sabor donio je Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, uz pompoznu najavu da se tim Zakonom uvelike poboljšavaju materijalna prava roditelja.
Uz kratku pohvalu o doprinosu aktualne Vlade u donošenju Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama te nesmanjivanju socijalnih prava, rodiljnih i roditeljskih naknada tijekom rebalansa proračuna, Udruga Roda izrazila je svoje nezadovoljstvo trenutačnim stanjem u području prava, zdravstva, obrazovanja i prometa.
Pravo s polovicom punoga radnog vremena regulirano je Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Gospodin ministar Tomislav Ivić dobio je šibu od Udruge Roda zbog propusta u Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama te njega i Vas podsjećamo da su obećane izmjene ovog Zakona u dijelovima koji nisu korektni prema nositeljima prava.
Stupanjem na snagu Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama učinjen je dodatan iskorak u pravcu stvaranja čvršćih osnova za dodatno osnaživanje obitelji u Republici Hrvatskoj.
Jaković podsjeća kako se sve promijenilo kada je stupio na snagu novi Zakon o porodiljnim i roditeljskim potporama od 1. siječnja 2009. godine kada se ta prava ostvaruju preko HZZO-a koje ima liječničko povjerenstvo.
Novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85 i 110/08) te Vam predložiti način na koji im zajedničkim naporom možemo pomoći.
Osim toga istaknula kako od siječnja ove godine postoji jedinstveni propis koji obuhvaća sve vezano uz rodiljni i roditeljski dopust, a to je Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Istodobnom, Vlada Republike Hrvatske je Saboru predložila i izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, a kojima se trajanje obveznog rodiljnog dopusta produljuje sa 70 na 98 dana, uređuje se prijenos prava s jednog na drugog roditelja koji nisu u jednakom radnopravnom statusu, regulira naknada za dodatni dopust kada ga koriste očevi, preciznije regulira rad u polovici radnog vremena radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju te novi način izračuna naknade plaće za takav rad, itd.
Treba istaknuti da Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama propisuje i prava onih roditelja koji nisu zaposleni odnosno zaposleni, posvojitelja te drugih osoba koje brinu o djetetu pa stoga zainteresirane roditelje pozivamo da kontaktiraju Obiteljski centar Krapinsko-zagorske županije radi dobivanja detaljnijih informacija.
Radi usklađivanja s EU direktivama i jačanja pronatalitetne politike, izmijenjen je i Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama kojim se obvezni rodiljni dopust, koji može koristiti samo majka, produljuje sa 70 na 98 dana.
Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN br. 85/08, 110/08, 34/11) uređuje i prava koja može korisiti otac djeteta.
Otvorena je javna rasprava o Nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Zakoni: 1. Prijedlog zakona o obrazovanju odraslih 2. Prijedlog zakona o prekršajima 3. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi 4. Prijedlog zakona o udomiteljstvu 5. Prijedlog Zakona o oružju 6. Prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o suzbijanju trgovanja ljudima 7. Prijedlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći 8. Prijedlog zakona o suzbijanju diskriminacije 9. Prijedlog zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama 10. Prijedlog zakona o ravnopravnosti spolova 11. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o zaštiti na radu 12. Prijedlog zakona o Državnom inspektoratu 13. Prijedlog zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje s biomedicinskom pomoći 14. Prijedlog zakona o zdravstvenoj zaštiti 15. Prijedlog zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju 16. Prijedlog zakona o plaćama državnih službenika 17. Prijedlog zakona o radu 18. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima 19. Prijedlog strategije održivog razvitka Republike Hrvatske 20. Prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u odnosu na roditeljsku odgovornost i o mjerama za zaštitu djece 21. Prijedlog zakona o medicinskoj oplodnji Prijedlog zakona o izmjenama zakona 22. Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u obitelji (2 čitanja) 23. Prijedlog zakona o elektroničkim medijima (2 čitanja) 24. Prijedlog zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu
SAŽETAK Korisnici potpora utvrđenih Zakonom rodiljnim i roditeljskim potporama su i zaposleni te samozaposleni posvojitelji koji na temelju zapošljavanja ili samozapošljavanja imaju utvrđen status osiguranika iz obveznoga zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.
(1) Zaposlena majka i samozaposlena majka, koja namjerava koristiti pravo na stanku iz članka 19. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (u daljnjem tekstu: Zakon), dužna je o svojoj namjeri obavijestiti poslodavca i podnijeti zahtjev nadležnoj ustrojbenoj jedinici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, na čijem području ima prebivalište ili stalni, odnosno privremeni boravak (u daljnjem tekstu: nadležna ustrojbena jedinica Zavoda), najmanje 30 dana prije dana početka korištenja toga prava.
Početkom ožujka ove godine Vlada RH je u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojem bi cilj trebao biti dodatno osnaživanje njegovog pronatalitetnog učinka, omogućavanje veće uključenosti roditelja u svijet rada bez gubitka ostvarenih, a neiskorištenih prava, jačanje zaštite trudne radnice, radnice koja je nedavno rodila i radnice koja doji, povećanje uključenosti očeva u korištenje roditeljskog dopusta i drugih prava te, dodatno, normativno i institucionalno unaprjeđivanje primjene Zakona.
Iako naizgled nema značajnih novosti u Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama, ipak postoje promjene koje se tiču očeva i njihovog korištenja roditeljskog dopusta.
Naime, kada se u Ovršnom zakonu govori o izuzetim naknadama, odnosno rodiljnim i roditeljskim potporama izrijekom se navode vrste tih potpora.
Dakako, kada se zbroje svi troškovi koje novopečene majke odnosno roditelji imaju želeći što više priušiti svome mališanu, naknada je nedostatna, pogotovo u " drugih šest mjeseci " no uvijek ostaje utjeha da barem u nečemu prethodimo najvećoj svjetskoj sili kojoj tek slijedi usvajanje zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama i hvatanje koraka sa ostakom svijeta.
4. utvrđuje postojanje okolnosti vezanih uz zdravstveno stanje roditelja koji ima status zaposlene i samozaposlene osobe utvrđene člankom 18. stavkom 2. podstavkom 3. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama zbog kojih se prava utvrđena tim Zakonom u cijelosti prenose na drugog roditelja
Međutim, sa 01.01.2009. g. na snagu stupa novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama koji navedene roditelje izuzima iz nadležnosti CZSSa te ih stavlja u nadležnost HZZOa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com