Također, pronađeni arheološki ostaci romaničke crkve svjedoče o " postojanju najstarijega osječkog trga, koji je bio i veliko sajmište ".
Također, pronađeni arheološki ostaci romaničke crkve svjedoče o " postojanju najstarijega osječkog trga, koji je bio i veliko sajmište ".
Pronađite rupu u ogradi, u smjeru crkve prošećite kroz nekoliko maslinika i evo vas ispred romaničke crkve (dobro ne baš ispred jer prvo ćete ugledati apsidu sa stražnje strane crkve).
Za starijeg, Vežić pretpostavlja da je ostatak ranokršćanskog mauzoleja, a mlađeg, prigrađenog, da je ostatak romaničke crkve sv. Pavla.
Kalelarga je glavna i najstarija zadarska ulica još od doba Rimskog Carstva, a rimski forum, romaničke crkve, renesansne palače, gradske zidine, bastioni i srednjovjekovna Kapetanova kula predstavljaju izuzetnu mješavinu svih graditeljskih stilova urezanih u DNK grada, opisao je Viguie-Desplaces.
Crkva sv. Krševana zbog svoje se trošnosti obnavlja drugu godinu te će dobiti svoj prvotni izgled i sjaj najljepše romaničke crkve na Jadranu, rekao je mons. Prenđa, podsjećajući da su Krševan i Stošija, u čijoj se crkvi zbog tih okolnosti slavi blagdan tog ranokršćanskog mučenika, bili i za njihovih života povezani međusobno u duhovnom vodstvu, bratstvu i pomaganju u progonima, ali i štovanjem zadarske Crkve.
Na mjestu nekadašnje lokacije naselja i danas stoji poprilično sačuvan zvonik romaničke crkve Sv. Ivana Evanđelista (photo by Studioworks 85, na linku je priložena i karta kako tamo stići).
I stvarno, kad se malo zaviri u povijest, najveće i najljepše građevine posvećuju se domeni nevidljivog: egipatski i grčki hramovi, piramide, robusne romaničke crkve-tvrđave i velebne katedrale.
Na donjem platou gradine, podno nedavno obnovljene romaničke crkve Sv. Agate iz 11. stoljeća, postoji pećina iz koje na dva mjesta izvire voda.
Crkva je izgrađena na mjestu stare romaničke crkve i posvećena je 1452. godine, ali radovi traju i u 15. i 16. stoljeću.
Njegove lijepe romaničke crkve upotpunjene su izuzetnim renesansnim i baroknim zdanjima.
Te godine, na sjednici na kojoj su bili biskup Pulšić, gradski knez, 45 gradskih vijećnika i službeni bilježnici, zaključeno je da se gradi katedrala na mjestu tadašnje romaničke crkve sv. Jakova.
Promatrajući prozore središnje lađe kao romaničke, ukras okvira središnje apside, timpan ulaznih vrata i zvonik u osnovi prednje fasade možemo zaključiti da je crkva Sv. Mihovila arkanđela sagrađena potkraj 11. stoljeća. (Iz tog vremena na otoku su očuvane još dvije romaničke crkve sa zvonikom u prednjoj fasadi: Sv. Vid Dobrinjski i Sv. Lucija u Jurandvoru i one kao takve mogu poslužiti kao dokaz prethodno postavljenoj tezi.)
Donja crkva kao uostalom i gotovo sve romaničke crkve predstavlja jednostavno rješenje: surovo ali sugestivno i svečano, u kojem polusjena pobuđuje mističan osjećaj i poziva na okupljanje i molitvu.
Barokna crkva sv. Martina izgrađena je u XII.st. na mjestu romaničke crkve, a temeljito obnovljena 1994. Do 1903. bila je župnom crkvom.
Ljepotu i raznolikost osjetit ćete bilo da započnete svoj posjet općini od kršanskog Kaštela, gdje je pronađen Istarski razvod, plominske crkvice Sv. Jurja Starog koja krije najstariji poznati glagoljski natpis Plominski natpis, zapadnih masiva Učke i kaštela Kožljak, romaničke crkve Sv. Kvirina i freske iz 15. stoljeća s detaljima prikaza poklonstva poznatog slikara Alberta, mjesta Čepić i istoimenog jezera koje se isušuje i pretvara u obradiva polja ili od najmlađeg naselja u Istri - Potpićna.
Tijekom arheoloških istraživanja pronađeni su ostaci stare romaničke crkve, temeljna stopa zapadnog zida i svetišta.
Romaničke crkve iz dvanaestog i trinaestog stoljeća, srednjovjekovne utvrde, te gotičke, renesanse i barokne palače nalaze se unutar rimskih zidina tvoreći tako harmoničnu cjelinu. (Službene stranice grada Splita)
Završeni su radovi na prvoj fazi obnove romaničke crkve Svetog Krševana u Zadru, te su bogato ukrašene apside zasjale u punom sjaju, nakon što su bile zaklonjene skelama od 2009. godine.
Rimski forum iz 1. st., najpoznatija srednjovjekovna bazilika Crkva Sv. Donata iz 9. st., zaštitni znak grada, obnovljene romaničke crkve Sv. Krševana i zvonik Sv. Marije iz 12. st., katedrala Sv. Anastazije iz 13. st., Narodni trg s Grdaskom ložom i stražom iz 16. st. te bedemi s reprezentativnim Lučkim i Kopnenim vratima iz 16. st., Trg 5 bunara te mnogobrojne palače, vile i ostala spomenička baština samo su dio bogatog povijesno-kulturnog nasljeđa.
Razgled romaničke crkve Sv. Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča (1100. god). najvrjedniji spomenik glagoljaštva, te kratak sat povijesti.
Izgrađena je na mjestu starije romaničke crkve iz 13. stoljeća.
Predivne gotičke i romaničke crkve i palače, brojni muzeji i trgovi te poznato sveučilište u području matematike i fizike, samo su neke od bogate povijesne i kulturne ponude talijanskog grada Pise.
Od stare romaničke crkve ostali su samo rubni zidovi.
Danas je to tipično primorsko naselje zbijenog tipa, bogato kulto-povijesnim znamenitostima, i to Župna crkva s polukružnom apsidom starije romaničke crkve, u kojoj se nalazi nekoliko vrijednih glagoljskih natpisa, romanička crkva Sv. Marije s muzejskom zbirkom, gotička jednobrodna crkvica Sv. Antona na mjesnom groblju, prethistorijske staje pred ulazom u grad i rimski most preko kanjona.
Arheološka istraživanja pokazala su da je postojeća crkva podignuta iznad romaničke crkve, koja je pak podignuta iznad predromaničke i starokršćanske.
Biblijska zbivanja oko odlaska na sveti grob u drugom su planu, dok ritual i neprekidno cikličko kretanje uvjetovano prostorom romaničke crkve Sv. Donata, izlaze u prvi plan.
A sam podzid na kojem je podignut južni zid današnje crkve, s neznatnim odstupanjima smjera, ima drugačiji raspored pilastara i to je očito zid, sudeći po debljini i pilastrima, romaničke crkve sv. Jakova na kojoj je podignuta katedrala.
Naime, forma je i starozavjetni hram i prostor kršćanskih katakombi na čijim se hladnim kamenim plohama upisivao znak križa, u njoj su mjere romaničke crkve i starohrvatske kapele, ona izražava i okomicu gotičke katedrale građenu na čvrstim teološkim temeljima iz kojih raste vjera u Boga.
U središtu grada kod četiri kanutna unutrašnjost te romaničke crkve iz 12. st. dobila je novo lice.
Zapadno od nje nalaze se ostatci romaničke crkve sv. Jakova, uz koju je, prema pov. izvorima, prolazila granica između teritorija Dvigrada i Žminja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com