Napokon mala i srednja poduzeća mogu uživati u sigurnom i pouzdanom sustavu za izradu sigurnosnih kopija i to za vrlo prihvatljivu novčanu naknadu
Napokon mala i srednja poduzeća mogu uživati u sigurnom i pouzdanom sustavu za izradu sigurnosnih kopija i to za vrlo prihvatljivu novčanu naknadu
Postoji veliki broj različitih strategija za izradu sigurnosnih kopija (backup), a koja će se primijeniti u određenoj situaciji ovisi prije svega o cilju izrade sigurnosne kopije.
Također, odabir programskog rješenja za izradu sigurnosnih kopija može diktirati strategiju koja će se koristiti.
Pojedina programska rješenja nude svoje metode izrade sigurnosnih kopija koje u nekim slučajevima mogu zamijeniti ili nadopuniti strategije koje opisujemo u ovom članku.
Na svakom disku nalazi se softverski paket Nero BackItUp Essentials koji nudi korisnicima mogućnost izrade i povrata zaštitnih kopija podataka cijelog računala, mogućnost zakazivanja izrade sigurnosnih kopija u određeno vrijeme, kao i izradu kriptiranih kopija zaštićenih lozinkom.
NAPOMENA: - bez dokumentacije, popratnih programskih aplikacija i originalnog pakiranja roba neće biti zaprimljena na reklamaciju, već će bez najave biti vraćena pošiljaocu na njegov trošak. - ukoliko dođe do gubitka podataka uslijed kvara na računalu (ili bilo kojem njegovom dijelu) ne snosimo odgovornost za gubitak istih, a preporučujemo korištenje uređaja za izradu sigurnosnih kopija backup uređaja (ZIP, CD-R/RW, DAT) - uz jamstveni list je obavezno predočiti originalni račun, u protivnom jamstvo ne vrijedi.
Jednostavan i pristupačan softver za izradu sigurnosnih kopija BackupAssist
Sektor za informacijsko-telekomunikacijske sustave organizira, koordinira i uspostavlja jedinstveni ITK sustav ustrojstvenih jedinica Ministarstva; obavlja poslove vezane uz informatizaciju, održavanje lokalne računalno-komunikacijske mreže, administriranje računala i poslužiteljske opreme, sistemsko održavanje infrastrukturnih servisa, udomljavanje korisničkih programskih rješenja Ministarstva, informatičku podršku javnim i internim informacijskim servisima; analizira i odabire raspoloživa infrastrukturna informatička rješenja koja će se primijeniti kao potpora informacijskom sustavu Ministarstva; određuje prioritete i prijedloge za nabavu računalno-komunikacijske opreme i operacijskih sustava; obavlja stručne poslove vezane uz planiranje i modernizaciju informatičkog sustava Ministarstva; brine za djelotvorno i ispravno korištenje informatičkih resursa; izrađuje upute, pravila i postupke kojima se propisuje način korištenja informatičke infrastrukture; prati i primjenjuje odgovarajuću svjetsku i domaću normizaciju u području informatike; primjenjuje suvremene informatičke tehnologije radi osiguranja visoke dostupnosti usluga računalno-komunikacijskih servisa; organizira i upravlja procesom izrade, obrade i povrata sigurnosnih kopija podataka; nadzire ispravnost, raspoloživost i opterećenje te organizira popravak računalno-komunikacijskog sustava; evidentira, kontrolira i prati prijave incidenata na Service Desku na osnovi kojih pruža usluge pomoći korisnicima informatičkog sustava te otklanja incidente u informatičkom sustavu; nadzire i kontrolira sigurnost pristupa informatičkom sustavu; uspostavlja norme za interoperabilnost i kompatibilnost računalno-komunikacijskih sustava; organizira, primjenjuje i održava centralizirani pristup korisnika na lokalnoj i javnoj mreži; obavlja poslove planskog održavanja računalno-komunikacijske opreme te nadgleda sigurnost komunikacija i provodi mjere za zaštitu sigurnosti informatičkog sustava; upravlja računalno-komunikacijskom informatičkom infrastrukturom i podrška je svim procesima koji osiguravaju rad informatičkog sustava Ministarstva; organizira, provodi, usklađuje i nadzire provođenje poslova vezanih za informacijsku sigurnost; obavlja i druge poslove iz svoje nadležnosti.
On se sastoji od triju podsegmenata. (1) Infrastruktura sustava odnosi se na način implementacije i primjerenost osnovne računalne i programske infrastrukture, na redovitost izrade, fizički smještaj i sinkronizaciju sigurnosnih kopija, zatim na postojanje mehanizama za detekciju i dojavljivanje problema s čitljivošću očuvanih objekata ili njihovog gubitka, na postojanje definiranih postupaka i procedura za osvježavanje i migraciju, testiranje utjecaja potrebnih izmjena u sustavu na rad cjelokupnog sustava prije njihovog provođenja, te za provođenje potrebnih izmjena koje ne utječu ili utječu u dozvoljenim granicama na cjelokupan sustav. (2) Tehnološka primjerenost je podsegment u okviru kojeg se propituje primjenjuje li repozitorij računalno-programsku podršku primjerenu uslugama koje nudi korisnicima, te postojanje mehanizama za aktivno praćenje tehnološkog razvoja u okolini i detekciju trenutka kad je potrebno provesti obnovu računalno-programske podrške.
Nadalje, podsegment sigurnosti se odnosi na postojanje planova i postupaka u slučaju otkrivanja sigurnosne ugroze kao i planova i postupaka za osiguranje kontinuiteta očuvanih elektroničkih objekata nakon elementarne nepogode uz pomoć sigurnosnih kopija.
Uporabom ove moderne opreme dobivamo visoko kvalitetne digitalne snimke koje su vrlo pogodne za manipuliranje, prikaz na računalu u svim veličinama, a izradom sigurnosnih kopija smanjuje se mogućnost njihovog gubitka.
Synology DS411 DiskStation II je posebno dizajniran za male i srednje tvrtke koje trebaju uređaj visokih performansi, jednostavan za upravljanje i potpuno opremljeno rješenje za pohranu podataka i centralizaciju sigurnosnih kopija, zaštitite i dijelite datoteke na različitim platformama.
Iako se iste metode mogu koristiti za izradu arhiva i sigurnosnih kopija, bitno je razlikovati ta dva pojma.
Primarna svrha sigurnosnih kopija je povrat sustava u željeno stanje, npr. povrat izbrisanih podataka, vraćanje operacijskog sustava u normalno radno stanje.
Izrada sigurnosnih kopija provodi se da bi se osigurao kontinuitet obavljanja svakodnevnih poslova i učestalost provođenja definirana je sigurnosnom politikom.
Ukoliko ne postoji potreba dugoročnog očuvanja sigurnosnih kopija, dolazi do ponovne upotrebe medija na koje su kopije pohranjene.
U članku su dane osnovne preporuke za sigurno surfanje internetom poput korištenja vatrozida, antivirusnih programa, te preporuke za pravilno korištenje programa za čitanje i pisanje e-pošte, izrada sigurnosnih kopija podataka...
Iako od osnutka (1980.) Hrvatska kinoteka sustavno provodi mjere zaštite pojedinih filmskih naslova izradbom sigurnosnih kopija i eventualno inter-pozitiva ili dubl-pozitiva ovisno o dobivenu novcu, tek Projektom cjelovite zaštite i restauracije Nacionalne filmske zbirke 1995, zahvaljujući potpori Ministarstva kulture, omogućena je cjelovita zaštita, restauracija i rekonstrukcija ugroženoga filmskog gradiva.
Za svaki računalni sustav odnosno aplikaciju koja se koristi za pohranu ili rad s elektroničkim dokumentima i drugim elektroničkim zapisima Povjerenstvo će posebnom odlukom odrediti osobu odgovornu za zaštitu podataka, redovitu izradu sigurnosnih kopija i arhiviranje podataka te u pisanom obliku utvrditi postupak i učestalost izrade sigurnosnih kopija te postupak obnove podataka u slučaju greške ili gubitka istih.
Ukratko, BackupAssist predstavlja idealno rješenje za izradu sigurnosnih kopija.
Server treba nekamo i smjestiti, netko se treba brinuti i o pohrani sigurnosnih kopija podataka.
Preporučujemo svakodnevno stvaranje sigurnosnih kopija, a zbog gore navedenih problema (Fuzzy backup), najbolje je stvaranje sigurnosnih kopija pokretati tokom noći odnosno kad je najmanja vjerojatnost da se sadržaj datoteka mijenja.
Aplikacije su instalirane na našoj infrastrukturi, mi se brinemo o pohrani sigurnosnih kopija podataka, instalaciji novih verzija programa i održavanju servera, a vama je potrebno samo osobno računalo sa Windows operativnim sustavom i pristup Internetu.
Nekonzistentnost sigurnosne kopije je moguće potpuno izbjeći korištenjem Odvjetničkog ureda za stvaranje sigurnosnih kopija baze podataka ili ju je moguće svesti na najmanju moguću mjeru, stvaranjem sigurnosnih kopija noću odnosno kad je najmanja vjerojatnost da se sadržaj datoteka na računalu mijenja.
Ovisno o verziji i izdanju Windowsa Backup program se može (npr. kod Professional i Server izdanja) dodati u Task Scheduler za automatsko stvaranje sigurnosnih kopija ili ga je potrebno svaki put ručno pokreniti (kod Windows Home izdanja).
Na stranici Raspored stvaranja sigurnosnih kopija odredite kad želite da se pokrene izrada sigurnosne kopije baze podataka, nakon koliko dana će biti automatski brisane i kliknite Dalje.
Preporučujemo spremanje sigurnosnih kopija svakog dana u vrijeme kad nitko ne radi, te da ih zadržite barem 60 dana.
Ovdje je osim ulaganja u sustav za izradu sigurnosnih kopija podataka također imati i osobu koja se brine za nadzor i provedbu.
Tečaj također objašnjava pojam autorskog prava i izrade sigurnosnih kopija za osobnu upotrebu.
Što se sigurnosti tiče, podaci se svaki dan spremaju u obliku sigurnosnih kopija na magnetske trake koje su otporne na atmosferilije, što znači da su svi zavedeni podaci trajno sigurni od vanjskih utjecaja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com