Sjevernokorejski režim je u petak zaprijetio Japanu da će ga " spržiti nuklearnim oružjem " nakon što je Tokio rasporedio proturaketne sustave za presretanje sjevernokorejskih raketa koje prijete njegovu teritoriju.
Sjevernokorejski režim je u petak zaprijetio Japanu da će ga " spržiti nuklearnim oružjem " nakon što je Tokio rasporedio proturaketne sustave za presretanje sjevernokorejskih raketa koje prijete njegovu teritoriju.
Sjevernokorejski režim je pristao, kako se čini, na stroži i transparentiji sustav provjere podjele pomoći u hrani, kao što je zahtijevao SAD kako bi se zajamčilo da pomoć dobiju najpotrebitiji a ne birokracija i vojska.
Jedan ili dva glasa među komunističkom elitom nedavno su kazala da je sjevernokorejski režim postao opterećenje.
Tamošnji ministar obrane Itsunori Onodera također je napomenuo potrebu da se uvjeri sjevernokorejski režim da odustane od nuklearnog i raketnog razvoja.
Izolirani sjevernokorejski režim izveo je u utorak treći nuklearni test, izazvavši oštre osude međunarodne zajednice i upozorenje SAD-a da se radi o prijetnji i provokaciji.
Južna Koreja, kao i Sjedinjene Države, Japan, Rusija i mnoge zapadne zemlje, optužuje sjevernokorejski režim da želi izvesti novi pokus s balističkom raketom, čime krši UN-ove rezolucije. (Hina/AFP)
Mladi Park Jeong-Geun pokušao se obraniti pred sudom rekavši kako je objavom sporne poruke zapravo želio ismijati sjevernokorejski režim, a ne podupirati ga.
Zanemarivši upozorenja svog susjeda i savezničke Kine, sjevernokorejski režim je prošlog tjedna na svoju istočnu obalu postavio dvije rakete Musudan, koje teoretski imaju domet od 4.000 km, što znači da mogu pogoditi Južnu Koreju, Japan i američki otok Guam, tvrdi Seul.
@sam u raj isti sam jedino ono što mi vraca nadu u bolje sutra jer vidim kako je Kina gotovo ista kao i SAD, samo prikriveni socijalisti, vidim kako Iran iako se trudi nema snage sam da parira, vidim kako je sjevernokorejski režim na izdisaju, ali onda vidim ujedinjene zemlje latinske amerike i vidim da naš svijet još uvijek ima šansu
Japan, SAD, Južna Koreja, Rusija i mnoge zapadne zemlje sumnjaju da sjevernokorejski režim želi ispitati balističku raketu, čime bi prekršio rezolucije UN-a.
Naknadne analize i tumačenja se razlikuju, od onih da sjevernokorejski režim pokušava da stekne novu poziciju u pregovorima sa međunarodnom zajednicom, a napad se stavlja i u kontekst informacije od nedjelje da je Sjeverna Koreja završila novo nuklearno postrojenje.
Sjevernokorejski režim želio bi sada ponoviti sličan uspjeh, pa je zato, unatoč svojoj zatvorenosti, angažirao i ta tri nogometaša iz Japana, iako takvi potezi nisu česti kod tog režima.
Sjevernokorejski režim, gluh na opetovane pozive Sjedinjenih Država i Južne Koreje, zaredao je s najavama i činima kojima provocira otkako je u prosincu uspješno lansirao raketu, što se smatra pokusnim ispaljivanjem balističke rakete, a u veljači je izveo treći nuklearni pokus.
Sjevernokorejski režim imao je izuzetno snažnu špijunsku službu, slao je svoje špijune diljem svijeta, ali da ne bi bili smjesta razotkriveni oni su se na svojim tajnim misijama po svijetu najčešće predstavljali ne kao Korejanci, nego kao Japanci.
Čini se kako je sjevernokorejski režim, koji gotovo nikome od svojih građana ne dopušta pristup stranim internetskim stranicama, počeo shvaćati vrijednost interneta.
Napetost između dviju Koreja naglo je porasla jer je sjevernokorejski režim 25. svibnja izveo drugi nuklearni pokus, nakon čega je ispalio niz raketa kratkog dometa te proglasio kraj primirja iz 1953. kojim se završio Korejski rat
Sjevernokorejski režim je obećao demontirati pogon, no japanska vlada je primila informaciju kako S.
U prizemlju tog najvišeg kamenog tornja na svijetu nalaze se memorijalne ploče tzv. međunarodnih studijskih grupa koje su navodno podržale sjevernokorejski režim.
Međutim, direktor muzeja MAK odbacio je optužbe da tom izložbom podupiru sjevernokorejski režim rekavši da se ne može ignorirati umjetnost neke zemlje samo zato što nam je strana i nepoznata.
Neuspjeh lansiranja predstavlja veliki udarac za sjevernokorejski režim, koji je lansiranjem želio obilježiti 100. obljetnicu rođenja bivšeg sjevernokorejskog čelnika i utemeljitelja komunističke Sjeverne Koreje Kim Il-sunga.
S druge strane, strani novinari koje je sjevernokorejski režim proveo ulicama glavnog grada tvrde kako ni u Pyongyangu ništa ne ukazuje da se sprema rat.
Nakon što je povećao tenzije zaprijetivši otkazivanjem sporazuma o primirju kojim se prekida rat u Koreji 1953., sjevernokorejski režim nanovo je pooštrio ratnu retoriku.
Sjeverna Koreja nije jedino postigla ekonomsku samodostatnost, što stvarno djeluje utopistički; no Sjeverna Koreja je dokaz ne toga koliko je strašan sjevernokorejski režim, već koliko je strašan zapadni imperijalizam koji radi protiv samostalnosti naroda.
A sjevernokorejski režim, " agresivan i potpuno nepredvidljiv ", koji je upravo zaprijetio SAD-u, " nedavno je proveo treći nuklearni pokus i mogao bi imati dovoljno nuklearna materijala za proizvodnju više od desetak komada nuklearnog oružja ".
Sjeverna Koreja uspješno je danas lansirala raketu dugog dometa, a Pjongjang tvrdi da je raketa lansirana kako bi postavila meteorološki satelit u orbitu, dok Sjedinjene Države, Japan i Južna Koreja vjeruju da je riječ o testiranju tehnologije kojom bi sjevernokorejski režim jednoga dana mogao nuklearnim bojevim glavama doseći udaljene ciljeve.
Staljinistički sjevernokorejski režim koristio je njezine militantne pripadnike u podzemnom ratu protiv imperijalističkog Japana.
Raketa je postavila u orbitu objekt za koji sjevernokorejski režim tvrdi da je satelit za promatranje Zemlje koji emitira i domoljubne pjesme.
Tijelo pokojnog sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-ila bit će balzamirano i izloženo u ogromnom mauzoleju u Pjongjangu, u kojem se nalaze i posmrtni ostaci njegova oca Kim Il-Sunga, a spomenici u njegovu slavu će biti podignuti posvuda u zemlji, objavio je sjevernokorejski režim, prenio Vjesnik.
Sjevernokorejski režim je 2006. i 2009. izveo dva nuklearna pokusa zbog kojih mu je UN-ovo Vijeće sigurnosti uvelo teške sankcije.
Sjevernokorejski režim je ucjenjivao SAD na najrazličitije načine, prijetnjama nuklearnim ratom, ali i raznim personalnim humanitarnim situacijama, kao što to i sada čini.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com