Kod tumora (primjerice neurinoma slušnog živca) terapija je operativna.
Kod tumora (primjerice neurinoma slušnog živca) terapija je operativna.
Uzroci zujanja u uhu mogu biti promjene na krvnim žilama glave i vrata, spazam mišića srednjeg uha, promjene (oboljenja) u samom uhu, neurološki uzroci (povrede glave, povrede vrata, multipla skleroza, tumor stražnje lubanjske jame, vaskularna kompresija slušnog živca, infektivne bolesti (meningitis, sifilis, lajmska bolest), konzumacija pojedinih lijekova (acetilsalicilna kiselina, aminoglizidni antibiotici, diuretici, hemioterapeutici).
Pri tome svijanja dlačica u osjetnim stanicama stvaraju receptorski potencijal koji se kao akcijski potencijal prenosi vlaknima slušnog živca.
Osim toga, nikotin oštećuje i protok poruka kroz neurotransmitere slušnog živca.
Uzorci glazbe povrgnuti su višestrukoj tonsko-akustičkoj obradi s blagim isticanjem visokih frekvencija koje stimuliraju znatno veći broj ogranaka slušnog živca te time mozak ' ' pune ' ' dodatnom energijom.
Gubitak sluha, uzrokovan oštećenjem slušnog živca, obično je trajna posljedica bolesti, a zabilježen je u čak 50,5 % oboljelih u Europi i 51,9 % oboljelih u zemljama Azije.
Ovom pretragom dobiva se odgovor pužnice, slušnog živca i struktura moždanog debla, a dodatna joj je prednost što nije osjetljiva na mehaničke zapreke u zvukovodu i srednjem uhu.
Naime, aparati koji su kupljeni za drugi stupanj provjere ispituju bioelektrične odgovore većeg dijela slušnog puta ne samo pužnice, već i slušnog živca i moždanog debla.
Gibanje tekućine u pužnici podražuje osjetilne slušne stanice koje titranje pretvaraju u živčani impuls kojeg prenose na živčana vlakna slušnog živca.
Ta je promjena vrlo često kratkotrajna, osim u slučajevima kad dođe do oštećenja slušnog živca.
Ona se ugrađuje kirurškim putem i električnom stimulacijom šalje zvučne informacije izravno do slušnog živca.
Područje rada na kojem se Mislav Gjurić osobito dokazao bila je i kirurgija uha i postranične lubanjske baze s tumorima slušnog živca.
Tekućina u pužnici prenosi vibracije slušnih koščica do posebnih živčanih receptora odakle dospijevaju do slušnog živca koji povezuje uho i mozak.
Titraji prolaze kroz rezonantni prostor vanjskog uha, u srednjem uhu prelaze u vibracije, a u pužnici unutrašnjeg uha, na bazilarnoj membrani i u Cortijevu organu u elektrokemijske impulse koji putem slušnog živca informaciju o zvuku prenose u mozak.
Streptomicin treba izbjegavati kad god je to moguće kod djece jer su injekcije bolne, a moguće je i ireverzibilno oštećenje slušnog živca.
Relativno je čest neurinom slušnog živca koji uz smetnje sluha izaziva vrtoglavice, povraćanja i porast tlaka unutar lubanje zbog pritiska na okolne strukture.
Tinitus je načešće uzokovan oštećenjem sluha, odnosno oštećenjem osjetnih slušnih stanica u unutarnjem uhu ili oštećenjem slušnog živca.
Tinitus može biti uzrokovan bukom (dugotrajno izlaganje buci ili kratkotrajno izlaganje buci velikog intenziteta), ototoksičnim lijekovima, smanjenim protokom krvi u unutarnjem uhu, iznenadnom promjenom tlaka (barotrauma), tumorom slušnog živca ili prezbiakuzijom (staračka nagluhost).
Umjetna pužnica elektronička je naprava koja hvata zvukove, pretvara ih u električne impulse i prenosi ih do slušnog živca, dakle " zaobilazi " oštećene stanice.
Osim tumora slušnog živca pretraga otkriva i tumore drugih lokalizacija meningeome, gliome, kalcificirane hamartome i druge promjene povezane s NF2. Svim bolesnicima u kojih se utvrdi dijagnoza NF2 trebalo bi učiniti i pregled cijele kralježnične moždine zbog visoke učestalosti spinalnih tumora.
Nakon što su podražene osjetne slušne stanice dolazi do pretvaranja mehaničke energije zvuka u električni impuls koji se provodi putem slušnog živca i slušnog puta do moždane kore gdje nastaje svjesna percepcija zvuka.
Dugotrajna izloženost buci kao i iznenadni, vrlo glasni zvukovi, uzrokuju trajna oštećenja uha i slušnog živca koja mogu dovesti do nagluhosti i gluhoće.
MR-om se uvtrđuje stanje, prvesntveno slušnog živca (statoakustikusa), odnosno eventualne patologije na i oko samog živca te ostali intrakranijalni nalaz (mozak).
Testiranje evociranih slušnih potencijala (ABR, BERA), rađeno je da bi se utvrdilo postoji li oštećenje u provođenju impulsa od pužnice prema mozgu - najčešće neurinomi slušnog živca, što je isključeno, pa se prema tome lezija najvjerojatnije nalazi u samoj pužnici
Stanje se u početku liječi primjenom nosnog dekongestiva (ovdje operil), a u slučaju neuspjeha terapije svakako je potrebno učiniti timpanometriju (pretpostavljam da je kliničkom obradom kod vašeg djeteta do sada bila isključena bolest srednjeg uha kao uzrok nagluhosti, te da se radilo o zamjedbenoj nagluhosti - posljedici oštećenja pužnice/slušnog živca).
U svakom slučaju, preporučujem vam (ukoliko niste), da učinite i MR mozga s naglaskom na pontocerebralne kuteve radi evaluacije stanja slušnog živca (vrlo rijetko eventualna kompresija živca može izazvati iznenadnu nagluhost - najčešće neurinom statoakustkusa koji se uspješno liječi)
Zamjedbena nagluhost je, pak, uzrokovana bolestima receptora za zvuk (pužnice), koja " mehaničku " energiju zvuka pretvara u električni impuls koji se dalje preko slušnog živca i slušnih puteva prenosi u mozak gdje se obrađuje (i bolesti slušnog živca i " viših " slušnih puteva mogu biti uzrok zamjedbenoj nagluhosti).
Mislav Gjurić je iz Zagreba u Erlangen otišao 1988., kao 29 - godišnjak, nakon specijalizacije na Šalati i iskustva operacije tumora slušnog živca.
Gibanje bubnjića prenosi se slušnim koščicama (čekić, stremen i nakovanj) do slušnog živca koji tako dobiva podražaj i prenosi ga u centar za sluh, smješten u mozgu.
Gibanje bubnjića prenosi se slušnim koščicama (čekić, stremen i nakovanj) do slušnog živca, koji tako dobiva podražaj i prenosi ga u centar za sluh, smješten u mozgu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com