Sanja Iveković kao autorica performansa Practice Makes the Master i Sonja Pregrad, plesačica u ponovljenoj izvedbi, nude na uvid osnovna pitanja koja su se pojavila prilikom rada na preradi odnosno re-izvedbi istoga u sklopu 15. PSi konferencije.
Sanja Iveković kao autorica performansa Practice Makes the Master i Sonja Pregrad, plesačica u ponovljenoj izvedbi, nude na uvid osnovna pitanja koja su se pojavila prilikom rada na preradi odnosno re-izvedbi istoga u sklopu 15. PSi konferencije.
Grupu čine: Ema Abadžijeva, Nino Bokan, Iva Hladnik, Petra Hrašćanec, Rina Kotur, Ivana Levanić, Ivana Pavlović, Sonja Pregrad i Zrinka Šimičić.
Otvorenje u Utrechtu počinje u 14, a u Eindhovenu u 19 sati kojom će prilikom Sonja Pregrad izvesti performans ' Übung Macht den Meister.
Otprilike na sredini predstave ukida se filmski zapis i Sonja Pregrad ponavlja ono što je od pokreta zapamtila.
S tom samoćom i tijelom kao nečim što i jesam i nisam ja, Sonja Pregrad suočava se slijedom plesnih improvizacija u kojima, unutar divljeg i ekstremnog pokreta (kojim iskazuje veliku snagu i kontrolu), predstavlja tijelo na različite načine.
Rezultat je Foto-plession prikazan u Centru za kulturu Trešnjevka 30. studenog i 1. prosinca, scenski esej, zapravo vrsta hibridne forme u kojoj se susreću tankoćutne plesačice Zrinka Šimičić i Sonja Pregrad s fotografom Jasenkom Rasolom, autorom bogata iskustva u radu s plesačima.
SONJA PREGRAD (Zagreb, 1980.) završila je gimnaziju i potom diplomirala ples i koreografiju 2005. na Arnhem Dance Academy, a obrazovala se i u Školi za ritmiku i ples, Rotterdam Dance Academy i School for the New Dance Development.
Koreografkinja je Irma Omerzo, izvođačice Sonja Pregrad i Zrinka Šimičić, a fotografira Jasenko Rasol.
U predstavi, autorice Aleksandre Janeve Imfeld, nastupaju plesači Roberta Milevoj, Nino Bokan, Mauricio i Matija Ferlin te Sonja Pregrad.
Sa samoćom i tijelom kao nečim što i jesam i nisam ja Sonja Pregrad suočava se kroz slijed plesnih improvizacija.
Na izvedbi u sklopu 28. tjedna suvremenoga plesa izvođačice su bile Sonja Pregrad i Iva Hladnik, izvanredno osviještene plesačice i zanimljive autorske osobnosti, reprezentativne predstavnice hrvatske nezavisne plesne scene.
Kontrapunktualno tim uputama Andrea Božić uvodi greške: Sonja Pregrad, koja je dotad plesala odjevena u uobičajenu plesačku radnu odjeću (svijetle udobne hlače, široku majicu, tenisice), obući će blještavo zelenu glamuroznu majicu.
U prvom razgovoru raspravljat će se o slici, vizualnosti, vidljivosti i onome što se daje pogledu promatrača, a sudjelovat će Nina Kurtela, Andrej Mirčev, Sonja Pregrad, Tea Tupajić i Petra Zanki.
Sonja Pregrad (1980.) se bavi suvremenim plesom i koreografijom.
Nives Sertić i Sonja Pregrad (HR)
Sonja Pregrad poigrava se suptilnim prijelazima između prepoznatljivosti viđenog te se često zanimljivim malim pomacima u pokretu i percepciji mijenja cijela slika.
Sudionici procesa i autori izvedbi su: Nino Bokan, Bruno Isaković, Nikolina Komljenović, Nikolina Manojlović, Maja Marjančić, Kate Marušić, Sonja Pregrad i drugi.
Sonja Pregrad, Zrinka Šimičić Mihanović i Zrinka Užbinec skuhat će plesni razgovor, Dražen Jambriško koreografirat će virtuozne zalogaje, a bend imena Tomislav ispjevat će priču od slike i zvuka i tako poželjeti dobrodošlicu na festival.
Suradnja s video umjetnicima se razvila nakon što je kolegica Sonja Pregrad sa studentima novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti držala radionice nakon čega je predložila da i njih uključimo.
Sonja Pregrad je sama na sceni i uči koreografiju s monitora postavljenog na podu scene, okrenutog prema njoj a pravanom skrivenim od publike.
SOLO., autorica i izvođačica Sonja Pregrad
Darko Japelj, Larisa Lipovac, Damir Klemenić, Roberta Milevoj i Sonja Pregrad.
Riječ je o projektu koji spaja plesnu improvizaciju, glazbu i gastronomiju, a u plesnom dijelu nastupile su Sonja Pregrad, Zrinka Šimičić Mihanović i Zrinka Užbinec.
Naime, u djelu Out of Service petero izvođača (Darko Japelj, Larisa Lipovac, Damir Klemenić, Roberta Milevoj i Sonja Pregrad) svojim imenom i stvarnim scenskim iskustvom tematizira osuđenost umjetnika na vječitu dostupnost i socijalno propisano cirkusiranje.
Sonja Pregrad poigrava se suptilnim prijelazima između prepoznatljivosti viđenog te se često zanimljivim malim pomacima u pokretu i percepciji mijenja cijela slika.
Na scenu je postavila dvije plesačice (Sonja Pregrad i Iva Hladnik) da na licu mjesta pokušaju naučiti i zapamtiti istu tu koreografiju koju prvi put vide u cijelosti.
Uz spomenute Anu Karić i Tomislava Krstanovića nastupili su i pomalo glumački distancirana Suzana Brezovec, glumom i pokretom vrlo uvjerljiva Sonja Pregrad, odmjerena Maja Katić te Petar Sarjanović i Helena Petković, kojima nedostatak formalne glumačke naobrazbe nije predstavljao ni najmanji problem u dostizanju visoke izvedbene razine cijelog kolektiva.
Prva na programu bila je Sonja Pregrad sa solom dojmljiva naslova O, tijelo moje, kada bi samo bilo sa mnom tu...
Devetnaestog svibnja ugostit ćemo predstavu Teatra EXIT Samo jučerašnja vijest " redateljice Ive Srnec, a 24. svibnja Sonja Pregrad će otplesati predstavu suvremenog plesa Solo ".
Također, od 21. do 24. svibnja Sonja Pregrad će voditi radionice suvremenog plesa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com