OGNJEN SVILIČIĆ Hrvatski dragovoljac otkriva među srpskim pobunjenicima rođaka...
OGNJEN SVILIČIĆ Hrvatski dragovoljac otkriva među srpskim pobunjenicima rođaka...
Najnoviji izvještaj Hrvatskoga helsinškog odbora za ljudska prava o posljedicama akcije Bljesak od 1. i 2. svibnja 1995. godine otkriva mračnu stranu akcije koja je trajala samo tridesetak sati i bila je uvertira konačnog obračuna sa srpskim pobunjenicima tri mjeseca poslije, u akciji Oluja.
Nakon što je ranih devedesetih srpskim pobunjenicima sve oprošteno, na hrvatske se sudove vrši snažan pritisak da sve optužene Hrvate moraju osuditi, a Srbe osloboditi.
Danima prije napada, naređeno je srpskim pobunjenicima da se povuku pred znatno nadmoćnijom hrvatskom vojnom silom.
- Ne bira sredstva, održava veze i s vlastima Hrvatske i sa srpskim pobunjenicima u Kninskoj krajini.
Jugoslavenska narodna armija otvoreno je stala uz bok srpskim pobunjenicima s barikada, a hrvatska policija i Zbor narodne garde pokušavali su diljem Hrvatske osvojiti što veći broj vojarni JNA, streljiva i oružja.
Oružani sukobi počeli su izbijati u travnju 1991., a uz postupno priklanjanje JNA srpskim pobunjenicima, od kolovoza 1991., prerasli su u izravnu agresiju iz Srbije.
Ti ciljevi za JNA su: ostvariti puno sudjelovanje sa srpskim pobunjenicima, i omogućiti dovršenje izvlačenja preostalih dijelova JNA iz Slovenije; a pri tomu posebno obratiti pozornost da će uloga Srba u Bosni i Hercegovini biti ključna za budućnost srpskog naroda u cjelini.
Riječ je o sudskom procesu koji je ispunio sve uvjete da ga se proglasi udruženim zločinačkim pothvatom protiv veličanstvene pobjede hrvatske vojske nad srpsko-crnogorskim agresorom i srpskim pobunjenicima unutar Hrvatske.
Tenzije održavaju oklopno-mehanizirane i motorizirane ophodnje JNA kao sigurna brana srpskim pobunjenicima od pokušaja uspostave ustavnog poretka ovlaštenih tijela Republike Hrvatske.24
Sam autor, Slavko Degoricija bio je jedan od vodećih pregovarača sa srpskim pobunjenicima, no pregovori nažalost nisu uspjeli.
Oružani sukobi počeli su izbijati u travnju 1991., a uz postupno priklanjanje JNA srpskim pobunjenicima, od kolovoza 1991., prerasli su u izravnu agresiju iz Srbije.
Upravo tada dolazi do velikog vala prognanika koji sa okupiranih područja pred srpskim pobunjenicima, razbojnicima i JNA traže spas u većim gradskim središtima koja su bila slobodna.
Prema njegovom spominjanju hrvatskih lisica na srpskim pobunjenicima, što je svojevrsno vraćanje u logiku rata, Sanaderov Hristos se rodi apsolutno je, politički, državnički i civilizacijski, superioran.
Fikret Avdic je izdajnik svoga naroda, koji je saradjivao sa nepriateljima Bosne i Hercegovine na njenom razbijanju i cijepanju. direktno je dobijao pomoc od srpske vojske a takodje je pomagao i suradjivao sa srpskim pobunjenicima u R Hrvartskoj. svi vi sto dajete plusice za Abdica dobro razmislite i raspitajte se kako se taj dvolicnjak ponio u najtezim trenutcima koji su zadesili njegovu zemlju i narod u njoj. ja razumijem stovaoce Pavelica i Mihavjovica da ce podrzati Avdica, ali ovakve reakcije ljudi na Advance, koji su pokazali da znaju misliti svojom glavom za mene je u najmanju ruku nezamislivo i strasmo sam se razocarao prikaži cijeli komentar
U kontekstu dodvoravanja europskoj međunarodnoj zajednici provodi se politika bratskog zagrljaja sa srpskim pobunjenicima i teroristima.
A ako je netko recimo bio među srpskim pobunjenicima 1991, čak direktno četnik - je li radio ratne zločine?
Isprva slabo naoružani pješačkim naoružanjem koje su sami nabavili, prvi HOS-ovci su se iskazali u borbama sa srpskim pobunjenicima i JNA i tako privukli pažnju hrvatske javnosti na HOS i HSP.
Na kraju se može zaključiti: - većina bivših jugoslavenskih oficira nije željela samostalnu hrvatsku državu, oni su do zadnjega branili SFRJ; - većina ih je u JNA ostala do ljeta 1991., punu godinu dana nakon početka rata u Hrvatskoj, zbog čega se i danas trude dokazivati kako je rat započeo tek u ljeto 1991.; - njima se Hrvatska dogodila, ona je za njih slučajna država, kako je nedavno izjavio aktualni premijer Milanović; - hrvatsko političko vodstvo pozvalo ih je i prihvatilo u redove oružanih snaga, dajući im odgovorne dužnosti, zanemarujući spoznaje iz prva dva zaključka; - nitko od njih nije pokušao objasniti razloge ostanka u JNA, stanje u kojemu su se našli nakon otvorene potpore srpskim pobunjenicima i kasnije otvorene agresije na RH; - Špegelj, Tus, Stipetić i dr. nastoje omalovažiti ulogu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana te ministra obrane Gojka Šuška kao i drugih hrvatskih političkih prvaka, okupljeni su oko Josipa Manolića i Stipe Mesića te njima na taj način žele dati na većem značaju; - njihov doprinos obrani od velikosrpske agresije nije sporan, ali nemaju pravo umanjivati značaj pričuvnih časnika i vojnika koji nisu bili jugoslavenski profesionalci; - je li nekima od njih KOS dao zadatke prije prelaska u HV, nije poznato, ali je poznato da su mnogu bili suradnici te zločinačke tajne vojne službe.
Pod burnim pritiscima braniteljske i pravaške populacije, zbog prosinačkog posjeta 2008. Beogradu i Novom Sadu (prigovaralo joj se za navodne kontakte pomirbe s tamošnjim srpskim pobunjenicima i ponekim zločincima), vješta je političarka na kraju ipak postigla suglasje s perjanicama Đapićeva HSP-a.
Prijetvorni Rade seksualno žudi za Anom, a uskoro se pridruži srpskim pobunjenicima...
Imao je jedan incident sa srpskim pobunjenicima, oteli su ga u selu Bobota i tri dana zlostavljali.
Ondje je promatrao kako Brekalo puškom udara Vučkovića i Petrovića i tjera ih da priznaju kako surađuju sa srpskim pobunjenicima i agresorima.
Ako je ona bila zamišljena da bude pobjeda nad srpskim pobunjenicima, a ne poraz srpskog naroda, pobjeda nad velikosrpskim militarizmom, a ne poraz hrvatske demokracije, treba se pokloniti svima koji su domovinu oslobodili granatiranja i omogućili cjelovito funkcioniranje legitimno izabrane politike.
Tada se u Hrvatskoj dogodio prvi otvoreni oružani sukob hrvatskih regularnih snaga sa srpskim pobunjenicima, tako da se ovaj dan u Pakracu obilježava svake godine i kao obljetnica početka Domovinskog rata u RH.
Godine 1991. Gačani su doživjeli svoju katarzu u ratu sa Srbijom i domaćim srpskim pobunjenicima.
U obilasku su bili brojni biciklisti, raznih dobnih skupina, među kojima je najmlađi bio troipolgodišnji Lukas Krnjaić, a najstariji 67 - godišnji Marko Kramarić i sam sudionik ratnih zbivanja od 1991. do 1995. godine kada je Mošćenica bila i ostala posljednja prepreka srpskim pobunjenicima.
U proljeće 1991. većina se tadašnjih policajca iz Vinkovaca, Osijeka i Vukovara odmetnula i otišla u Borovo, Mirkovce, Trpinju, Bobotu te druga mjesta s većinskim srpskim stanovništvom, a nakon oružanog sukoba hrvatske policije sa srpskim pobunjenicima na Plitvicama, u svim su selima oko Vukovara podignute barikade.
Braniteljski savjetnik i jugo podoficir će još više moći prodavati svoje ratne priče za malu djecu iako oni koji su bili u ratu ga znaju s 24 - satnog komuniciranja preko radio veze s srpskim pobunjenicima.
Nakon oružanog sukoba hrvatske policije sa srpskim pobunjenicima na Plitvicama, u svim selima vukovarske općine s većinskim srpskim stanovništvom podignute su barikade, a u Borovo Selo pristigli su mnogi pripadnici paravojnih postrojba iz Srbije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com