OPĆA OBILJEŽJA I FUNKCIJE TAHOGRAFSKOG UREĐAJA
OPĆA OBILJEŽJA I FUNKCIJE TAHOGRAFSKOG UREĐAJA
(1) Nakon ispitivanja, kalibracije, provjere i pregleda provodi se postupak plombiranja prema postupku koji je za određeni tip tahografskog uređaja i motornog vozila odredio proizvođač, u skladu s člancima 7., 8., 9. i 10. ovoga Pravilnika. (2) U sljedećim slučajevima može doći do oštećenja i uništenja plombe od strane inspekcije cestovnog prometa ili policijskog službenika: - kod provjere točnosti podešavanja konstante tahografa; - kod utvrđivanja pravilnog rada ograničivača brzine; - kod utvrđivanja mogućih dodatnih uređaja koji mogu utjecati na pravilan rad tahografa; - kod utvrđivanja mogućih dodatnih uređaja koji mogu utjecati na pravilan rad ograničivača brzine. (3) U slučajevima iz stavka 2. ovoga članka, inspektor cestovnog prometa ili policijski službenik dužan je sačiniti pisani izviještaj o oštećenju ili uništenju plombe s naznakom mjesta, vremena i uzroka oštećenja ili uništenja plombe.
Ako se u vozilu opremljenom tahografskim uređajem u skladu s Prilogom III. ovoga Pravilnika nalazi više od jednog vozača, svaki vozač dužan je karticu vozača umetnuti u ispravan utor tahografskog uređaja.
Poslije svakog ispitivanja tahografskog uređaja u ovlaštenoj radionici koje zahtijeva izmjenu u samoj ugradnji, potrebno je pričvrstiti novu naljepnicu sa značajkama bitnim za uporabu tahografa na mjesto prethodne i zaštititi je zaštitnom folijom.
Na naljepnici moraju biti najmanje ovi podaci: - naziv i adresa ili oznaka ovlaštene radionice, - stalnica »w« vozila u obliku »w =... okr/km« ili »w =... imp/km«, - djelatni opseg pogonskog kotača u obliku »1 =... mm«, - datume kad su utvrđeni stalnica »w« vozila i djelatni opseg pogonskog kotača. 4. Plombiranje Ovi dijelovi moraju biti plombirani: a) naljepnica sa značajkama bitnim za uporabu tahografskog uređaja, osim ukoliko je pričvršćena tako da se ne može ukloniti, a da se oznake na njoj ne unište; b) završeci spojeva između tahografskog uređaja i vozila; c) naprava za prilagođivanje i spojno mjesto gdje je ona uključena u spojni vod; d) preklopna naprava vozila s dva ili više prijenosnih odnosa osovina; e) spojevi naprave za prilagođivanje i preklopne naprave s drugim dijelovima tahografskog uređaja; f) kućišta propisana u Poglavlju II. točki (a) pod točki 7.2. ovoga Priloga.
1. Umetanje/vađenje Tahografski uređaj mora biti osmišljen tako da je kartice vozača (s memorijom) zaključana u položaju njezinog ispravnog umetanja u čitač kartice i da se odnosni podaci s vozačke kartice automatski pohranjuju u podatkovnoj memoriji tahografskog uređaja.
(a) Ugradnja 1. Tahografski uređaj mora biti zaštićen od slučajnog oštećenja. 2. Mora postojati mogućnost da ovlašteni zastupnici prilagode konstantu tahografskog uređaja karakterističnom koeficijentu vozila korištenjem primjerenog uređaja, koji je poznat kao adapter.
Vozila s dva ili više osovinskih omjera moraju biti opremljena prekidačem kod kojih će se takvi različiti omjeri putem adaptera automatski dovoditi u sklad s omjerom za koji je tahografski uređaj prilagođena vozilu. (b) Ugradbena naljepnica Nakon što je tahografski uređaj ispitan nakon ugradnje, ugradbena naljepnica koja je jasno vidljiva treba biti postavljena na, u ili pokraj tahografskog uređaja.
Naljepnica postavljene brzine Vmax ograničivača brzine ima dimenzije 26 mm x 15 mm, mora biti zaštićena zaštitnom folijom i izgledati kao na crtežu: Vmax = km/h (c) Plombiranje 1. Moraju se plombirati sljedeći dijelovi: (a) svi spojevi koji bi, ukoliko se rastave, mogli uzrokovati nezamjetljive promjene ili gubitak podataka; (b) svaki poklopac koji omogućava pristup strujnim krugovima ili mehanizmima, svaka izmjena kojih bi utjecala na pravilan rad tahografskog uređaja ili koja bi mogla omogućiti neovlaštenu izmjenu obilježja uređaja; (c) ugradbena naljepnica, osim ukoliko je osigurana na način da se istu ne može skinuti bez da se oznake na istoj unište. 2. U svakom slučaju, mjesta plombi se moraju naznačiti u tipnom odobrenju, a provjera njihove djelotvornost je dio postupaka dobivanja tipnog odobrenja. 3. Plombe iz točke 1. pod točke (b) mogu se ukloniti: - u izvanrednim slučajevima, - za ugradnju, podešavanje ili popravak ograničivača brzine ili svakog drugog uređaja koji doprinosi sigurnosti prometa na cestama, pod uvjetom da tahografskog uređaja i dalje radi pouzdano i ispravno i da je ponovo plombiran od strane ovlaštene radionice (sukladno Poglavlju VII.) odmah nakon ugradnje uređaja za ograničenje brzine ili nekog drugog uređaja koji doprinosi sigurnosti prometa na cestama ili u roku od sedam dana u drugim slučajevima.
Zahtjev za homologacijom tipa tahografskog uređaja ili uzorka tahografskog listića ili memorijske kartice, uz potrebne specifikacije, državi podnosi proizvođač ili njegov ovlaštenik.
Za svaki tip tahografskog uređaja ili uzorak tahografskog listića ili memorijska kartica, može se podnijeti zahtjev samo jednoj državi.
Potvrdu obavezno čuvati sa originalnim zapisima tahografskog uređaja
(a) Opće napomene 1.1. Svako uključivanje u ili priključenje na tahografski uređaj jednog ili više uređaja, odobrenih ili ne, ne smije ometati ili biti u mogućnosti ometanja ispravnog rada tahografskog uređaja.
Tahografski uređaj se mora dostaviti na odobrenje zajedno sa svim tako obuhvaćenim uređajima. 1.2. Tahografski uređaj mora biti sposoban za ispravan rad u klimatskim uvjetima na koje se normalno nailazi na teritoriju Europe. 2. Materijali 2.1 Svi sastavni dijelovi tahografskog uređaja moraju biti izrađeni od materijala dovoljne postojanosti i mehaničke čvrstoće te s postojanim električnim i magnetskim obilježjima. 2.2. Svaka promjena na sastavnom dijelu opreme ili naravi materijala koji se koriste za njegovu izradu moraju se prije korištenja dostaviti na odobrenje vlasti koja je tahografski uređaj tipno odobrila. 3. Mjerenje prijeđene udaljenosti Prijeđeni put se može mjeriti i zabilježiti bilo: - na način da obuhvati kretanje prema naprijed i natrag, ili - na način da obuhvati samo kretanje prema naprijed.
Osim toga, moraju biti izrađeni tako da su zaštićeni od intervencije neovlaštenih osoba putem kućišta koje ima zaštitnu plombu. 6.3. Potrebno je osigurati zaštitu od električnih smetnji i magnetskih polja u skladu sa standardima za elektroniku u vozilima. 6.4. Vodovi koji povezuju tahografski uređaj s davačem impulsa moraju biti zaštićeni elektronskim nadzorom kao što je šifriranje signala, koji je u mogućnosti otkriti prisutnost unutar takvog dijela sustava svakog uređaja koji inače nije neophodan za ispravan rad tahografskog uređaja, koji može spriječiti ispravan rad tahografskog uređaja putem kratkog spoja, prekida ili promjene elektronskih podataka iz davača impulsa, ili udvostručenjem drugim tipno odobrenim tahografskim uređajem kada je takav uređaj povezan i stavljen u pogon. 6.5. Cjelokupan sustav, uključujući priključke na davač impulsa mora biti osiguran od intervencije neovlaštenih osoba. 6.6. Tahografski uređaj mora sam ustanoviti greške. (b) Vizualni instrumenti Prikazi moraju biti vidljivi s vanjske strane tahografskog uređaja i pružiti jasno, jednostavno i nedvojbeno očitanje i u slučaju dvojice vozača.
Zahtjev se može postaviti selektivno ili u slijedu. (c) Znaci upozorenja 1. Upozorenje vozaču u trajanju od najmanje 30 sekundi ukoliko se vozilom upravlja: - bez umetnute kartice vozača, - s neispravnom karticom, - s karticom vozača u pogrešnom utoru, - kada je tahografski uređaj utvrdio jedan ili više slučaja unutarnje neispravnosti, posebno one iz Poglavlja II. točke (d) podtočke 17. i 18., - iznad dopuštene brzine prema definiciji u Poglavlju II. točki (a) podtočki 2.2. 2. Upozorenje vozaču prije prekoračenja četiri i pol sata trajanja vožnje i devet sati dnevnog trajanja vožnje, 15 minuta prije i u trenutku prekoračenja granične vrijednosti. 3. Upozorenje vozaču 15 minuta prije i u trenutku kada propusti poštovati dnevni odmor u trajanju od osam sati unutar posljednja 24 sata. 4. Dodatna upozorenja mogu se ugraditi na zahtjev vlasnika vozila. 5. Oblik upozorenja Upozorenja mogu biti zvučna ili vizualna, ili kombinacija oba i moraju biti jasno prepoznatljiva od strane korisnika. (d) Memorija 1. Razdoblja iz Poglavlja II. točke (a) podtočaka 3., 4. i 5. moraju se pohraniti kada god dođe do promjene aktivnosti ili stanja. 2. Vrijeme vožnje uvijek se mora pohranjivati automatski kada je vozilo u pokretu. 3. Ostala razdoblja rada i odmora se moraju uvijek pohraniti odvojeno korištenjem uređaja za odabir aktivnosti. (e) Oznake 1. Sljedeće pojedinosti moraju se pojavljivati na ekranu tahografskog uređaja: - pokraj brojke koja označava prevaljenu udaljenost, jedinica mjere označene kraticom »km«, - pokraj brojke koja označava brzinu, zapis »km/h«. 2. Opisna pločica mora biti vidljiva na tahografskom uređaju i mora označavati sljedeće pojedinosti: - ime i adresu proizvođača opreme, - identifikacijski broj proizvođača i godinu izrade opreme, - oznaka tipnog odobrenja tahografa, - stalnicu tahografa u obliku »k = okr/km« ili k =... imp/km«, - po izboru, mjerni opseg brzine u obliku prikazanom u točki 1. Ovaj podatak tahografski uređaj može prikazati i na zahtjev. (f) Maksimalna odstupanja (instrumenti za prikaz i bilježenje) 1. Maksimalna odstupanja odnose se na prijeđenu udaljenost, brzinu i vrijeme i mjere se na dinamometru prije ugradnje i, u okolnostima iz Poglavlja VII., prilikom ugradnje, tijekom ispitivanja, provjere i pregleda i korištenja. 2. Maksimalna odstupanja utvrđena u točki 1. vrijede za ekstremne temperature koje odgovaraju klimatskim uvjetima na koje se redovito nailazi na teritoriju Europe.
Države poduzimaju sve potrebne mjere, naročito kako bi osigurale da ponovna prodaja ili ugradnja tahografskog uređaja koji je bio na popravku ili duže vrijeme uskladišten ne naruši zadovoljavajuću primjenu ovoga stavka.
(a) »podatkovna memorija« označava: sustav elektronskog pohranjivanja ugrađen u tahografski uređaj koji omogućava spremanje najmanje 365 kalendarskih dana iz tahografskog uređaja.
Oblik i tehnički opis vozačke kartice (s memorijom) udovoljava zahtjevima utvrđenim u Poglavlju IV. ovoga Priloga; (c) »kartica radionice« označava: prijenosni uređaj za prijenos i spremanje podataka za korištenje u čitaču kartica tahografskog uređaja koji izdaju vlasti država članica ovlaštenim tijelima.
Kartica ispitne postaje identificira tijelo i omogućava ispitivanje, umjeravanje i programiranje tahografskog uređaja; (d) »nadzorna kartica« označava: prijenosni uređaj za prijenos i spremanje podataka za korištenje u čitaču kartica tahografskog uređaja, koji izdaju vlasti država članica nadležnim vlastima kako bi dobile uvid u podatke spremljene u podatkovnu memorijsku ili vozačku karticu za učitavanje, ispis i/ili skidanje; (e) »kartica prijevoznika« označava: prijenosni uređaj za prijenos i spremanje podataka koji izdaju vlasti države članice vlasniku vozila opremljenih tahografskim uređajem.
Svi se kalendarski dani odnose na UTC vrijeme (univerzalno usklađeno vrijeme); (g) »prijenos podataka« označava: preslikavanje dijela ili cjelokupnog skupa podataka pohranjenih u podatkovnoj memoriji tahografskog uređaja u vozilu ili u memoriji kartice vozača.
b) Naljepnica za označavanje stalnice »k« tahografskog uređaja ima dimenzije 26 mm x 15 mm, lijepi se na analogni ili digitalni tahograf, mora biti zaštićena zaštitnom folijom i izgledati kao na crtežu:
1. Podnositelj zahtjeva za izdavanjem certifikata o homologaciji tipa za uzorak tahografskog listića lista na svom zahtjevu navodi tip ili tipove tahografskog uređaja s kojima bi se taj tahografski listić upotrebljavao i stavlja na raspolaganje odgovarajući uređaj tog tipa ili tipova u svrhu ispitivanja tahografskog listića. 2. Mjerodavna tijela svake države na certifikatu o homologaciji za uzorak tahografskog listića navode tip ili tipove tahografskog uređaja za koje se taj tahografski listić smije koristiti.
Za svaki tip tahografskog uređaja, uzorak tahografskog listića ili memorijskih kartica koji odobravaju prema članku 2. ovog Priloga, države podnositelju zahtjeva izdaju oznaku homologacije koja je u skladu s uzorkom opisanim u Prilogu III. ovoga Pravilnika.
1. Država izdaje homologaciju za bilo koji tip tahografskog uređaja, bilo koji model tahografskog listića ili memorijske kartice koji udovoljava zahtjevima propisanima u Prilogu II. ili III. ovog Pravilnika, pod uvjetom da je država u mogućnosti provjeriti odgovaraju li proizvodni modeli odobrenom tipu. 2. Sigurnost sustava mora udovoljavati tehničkim zahtjevima propisanima u Prilogu III. ovoga Pravilnika.
Poslodavac i vozači osiguravaju ispravno funkcioniranje i pravilno korištenje tahografskog uređaja sukladno Prilogu II. ovoga Pravilnika i vozačke kartice ukoliko se od vozača zahtijeva da upravlja vozilom opremljenim tahografskim uređajem sukladno Prilogu III. ovoga Pravilnika.
(a) Odobrene radionice Samo radionice s važećim odobrenjem smiju obavljati ispitivanje i pregled. (b) Ispitivanje novih ili popravljenih uređaja Svaki pojedinačan uređaj, bilo da je nov ili popravljen, mora biti certificiran u pogledu vlastitog rada i točnosti njegovih očitanja i zapisa, u granicama utvrđenima u Poglavlju II. točki (f) pod točki 1. te plombiran u skladu s Poglavljem VI. točkom (c) pod točkom 1. ili istovrijednim digitalnim podatkom u podatkovnoj memoriji tahografskog uređaja. (c) Nadzor kod ugradnje i programiranje 1. Prilikom ugradnje u vozilo, tahografski uređaj i cijela instalacija moraju udovoljiti odredbama koje se odnose na maksimalna odstupanja propisana u Poglavlju III. točki (f) pod točki 2. 2. Potrebno je obaviti sljedeće programiranje tahografskog uređaja: - datum ispitivanja, - univerzalno usklađeno vrijeme (UTC), - identifikacija vozila »VIN« i registarska oznaka, - broj kartice radionice. (d) Povremeni nadzor 1. Povremeni nadzor uređaja ugrađenog u vozila mora se odvijati nakon svakog popravka opreme odnosno, ispitivanja ili nakon svake promjene stalnice vozila ili djelatnog opsega pogonskih kotača ili najmanje jednom u dvije godine nakon posljednjeg nazora ili ispitivanja; on se može odvijati u kombinaciji s izvanrednom provjerom tehničke ispravnosti vozila na cesti.
Ovaj nadzor mora obuhvaćati barem sljedeće preglede: - da tahografski uređaj radi ispravno, uključujući prijenos podataka na i sa kartice radionice, - da se osigura sukladnost s odredbama Poglavlja II. točke (f) - da tahografski uređaj nosi oznaku tipnog odobrenja, - da je postavljena ugradbena naljepnica, - da su plombe na tahografskom uređaju i na drugim dijelovima instalacije netaknuti, - stvaran djelatni opseg pogonskih kotača. 2. Potrebno je obaviti sljedeće programiranje tahografskog uređaja: - datum izvršenog nadzora, - univerzalno usklađeno vrijeme (UTC), - »VIN« i registarsku oznaku vozila, - broj kartice radionice. 3. Takav nadzor mora obuhvatiti zamjenu ugradbene naljepnice ili istovrijednog digitalnog podatka u podatkovnoj memoriji tahografskog uređaja. (e) Mjerenje pogrešaka Mjerenje pogrešaka kod ugradnje i tijekom korištenja mora se obavljati u sljedećim uvjetima za koje se smatra da predstavljaju standardne ispitne uvjete: - vozilo bez tereta, u normalnom pogonskom stanju, - pritisak u gumama u skladu s uputama proizvođača, - istrošenost guma u granicama koje su propisima dopuštene, - kretanje vozila: vozilo se mora kretati vlastitom snagom motora pravolinijski na ravnom tlu i pri brzini od 50 5 km/h.
U svim odlukama donesenima prema ovom Pravilniku kojima se odbija ili povlači certifikat o homologaciji tipa tahografskog uređaja, uzorka tahografskog listića ili memorijskih kartica detaljno se navode razlozi na kojima se one temelje.
Poduzete mjere, ako je potrebno, mogu uključivati i povlačenje certifikata o homologaciji tipa. 2. Država koja je izdala certifikat o homologaciji tipa povlači taj certifikat ukoliko odobreni tahografski uređaj, tahografski listić ili memorijska kartica nije u skladu s ovim Pravilnikom ili njegovim Prilozima, ili pri uporabi pokazuje opći nedostatak koji ga čini neprikladnim za uporabu kojoj je namijenjen. 3. Ako država koja je izdala certifikat o homologaciji tipa primi od druge države obavijest o jednom od slučajeva iz stavaka 1. i 2. ovog članka, ona, po savjetovanju s tom državom, također poduzima korake opisane u tim stavcima, poštujući odredbe stavka 5. ovog članka. 4. Država članica koja utvrdi da je došlo da jednog od slučajeva iz stavka 2. ovog članka može do daljnjega zabraniti prodaju i korištenje tahografskog uređaja, tahografskog listića ili memorijskih kartica.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com