Predsjednik Organizacijskog odbora Tihomil Maštrović rekao je da je svrha ' tih skupova afirmirati uglednike zaslužne za područje znanosti o književnosti, konkretnije historiografije, koji su na ovaj ili onaj način neopravdano zaboravljeni '.
Predsjednik Organizacijskog odbora Tihomil Maštrović rekao je da je svrha ' tih skupova afirmirati uglednike zaslužne za područje znanosti o književnosti, konkretnije historiografije, koji su na ovaj ili onaj način neopravdano zaboravljeni '.
O tom zagrebačkom izlječenju Andrić opširno i nadahnuto piše u premalo poznatim pismima Zdenki Marković koja je svojedobno objavio Zavod za književnost i teatrologiju HAZU, a pripremio ih je Tihomil Maštrović.
Njegov umjetnički nebosklon osobito je sretno dotaknuo Zadar u kojemu ljeti godinama boravi i gdje su nastali mnogi plodovi njegove nadahnute slikarske inspiracije kazao je prof. dr. Tihomil Maštrović prigodom otvaranja, u četvrtak navečer, 80. po redu samostalne izložbe Marija Tomasa Ljeto u Zadru, priređene u zadarskom Arsenalu.
Prof. dr. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, koji je tu glavnu kulturnu ustanovu u Hrvatskoj otvorio korisnicima 24 sata dnevno i pokrenuo digitalizaciju brojne baštine, gostovao je u srijedu 1. prosinca u svom rodnom gradu na susretu Večer u knjižari u knjižari Verbum u Zadru. Nacionalna i sveučilišna knjižnica je referentna ustanova i važno mjesto koje čuva nacionalnu memoriju, povezuje cijele sustave, integrira sustave knjižnica u Hrvatskoj i povezuje ih s europskima.
Knjigu su predstavili prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj NSK u Zagrebu, akademik Ante Stamać, Božidar Kalmeta, ministar mora, prometa i infrastrukture RH, Pavao Jerolimov, publicist te Ivica Đovani Matešić-Jeremija, autor knjige.
Prof. dr. sc. Tihomil Maštrović istaknuo je da dogovorena suradnja neće biti samo na području knjižničarstva, već će ona ujedno biti nastavak suradnje između dvaju naroda i njihovih država. Od velikog je interesa razmjena materijala, kao i izdanja koja se odnose na kosovske Albance jer je veoma važno da takvu vrstu izdanja ima Nacionalna i sveučilišna knjižnica Kosova.
- Tema je posvećena populaciji koja je u civiliziranom svijetu mjesto prepoznavanja uljuđenog iskoraka društva, rekao je glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tihomil Maštrović te dodao da će iskustva sa savjetovanja sigurno biti dragocjena i duže i šire nego što je samo trajanje skupa.
Ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Tihomil Maštrović je tom prigodom izjavio: " Tako je hrvatski jezik napokon postao međunarodno priznat i uveden u ISO-standarde obvezne za cijeli svijet. ". [ 15 ]
Skup će pozdravnim govorom otvoriti prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Priređivač i urednik, najzaslužnija osoba, kako su redom zborili govornici, prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, istaknuo je posebno mjesto na kojem se održavalo jučerašnje predstavljanje, vjerujući kako se u vrijeme izlaženja Kraljskog Dalmatina čitao upravo u Loži.
Činjenica je i da je u doba moderne zadar bio metropola za mnoge književnike, stoga niti ne čudi da je ovo predstavljanje održano upravo u Zadru jer je on grad bogate kulturne prošlosti i budućnosti kazao je prof. Tihomil Maštrović.
O ovoj iznimnoj i informacijama vrlo bogatoj knjizi autora Tihomila Maštrovića i Slavka Harnija, govorili su prof. dr. sc. Ante Uglešić, rektor Sveučilišta u Zadru, akademik Radoslav Katičić, prof. dr. sc. Josip Lisac te sam autor, prof. dr. sc. Tihomil Maštrović.
Glavni ravnatelj prof. dr. sc. Tihomil Maštrović upoznat će kardinala Josipa Bozanića s važnijim projektima i postignućima NSK, najvažnije hrvatske kulturne ustanove i čelne knjižnice u državi koja je prošle godine obilježila 400. obljetnicu djelovanja.
Tihomil Maštrović pak istaknuti je humanistički znanstvenik na području kroatistike, te je njegova Pjesnikova kob zapravo tek časovit izlet u područje književnodramskoga stvaranja i teatra.
Prvu sjednicu održanu u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru otvorio je predsjednik Organizacijskoga odbora prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, koji je istaknuo kako je skup o Šimi Ljubiću jedanaesti u nizu znanstvenih skupova u okviru projekta Hrvatski književni povjesničari.
Tihomil Maštrović govorio je o Ljubićevoj suradnji u »Zori dalmatinskoj« i njegovim vezama sa Zadrom.
U poslijepodnevnim satima Radoslav Katičić i Tihomil Maštrović, glavni urednik edicije Hrvatski književni povjesničari, predstavili su dvosveščani Zbornik o Vatroslavu Jagiću, koji je rezultat Međunarodnoga znanstvenog skupa održana 1. listopada 2005. u Beču i od 13. do 15. listopada 2005. u Varaždinu.
U tematu su objavljeni i tekstovi jezikoslovca Maria Grčevića, koji u svom radu pak raščlanjuje društvenojezični položaj hrvatskoga jezika u Hrvatskoj u svjetlu institucionalne jezične politike u Republici Hrvatskoj, a akademik Ranko Matasović pak piše o četiri crna scenarija o budućnosti hrvatskoga jezika i razlozima zašto oni nisu vjerojatni, dok Tihomil Maštrović podsjeća na međunarodno priznanje hrvatskoga jezika, a Andrea Sapunar Knežević te Marijana Togonal pišu o svom istraživanju položaja hrvatskoga jezika u medijima.
Stjepan Ćosić rekao je da je digitalizacija opći današnji standard u svim područjima, dok su Višnja Zgaga i Tihomil Maštrović izrazili zadovoljstvo u ime svojih ustanova upravo zbog činjenice da će se ovim portalom početi brisati granice između institucija, te da će digitalizirana građa iz obje institucije, MDC-a i NSK-a, biti dostupna i ujedinjena na ovome portalu.
To je ujedno i razlog za izdavanje ove knjige, u kojoj se donosi sva dostupna dokumentacija vezana uz međunarodno priznanje hrvatskoga jezika, ostvareno godine 2008. i uz inicijativu da Hrvatski sabor 1. rujna proglasi Danom međunarodnoga priznanja hrvatskoga jezika, potom sva recepcija tog važnog postignuća kao i njegova raznolika medijska prezentacija, istaknuli su u uvodu knjige njeni priređivači prof. dr. sc. Tihomil Maštrović i Lobel Machala.
- Karlovcu je s punim pravom pripala čast održavanja središnje svečanosti u povodu Mjeseca Hrvatske knjige, ipak je ovdje prva namjenski građena knjižnica koja je od 1911. godine imala i prvu pokretnu knjižnicu - kazao je glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice Tihomil Maštrović.
Glavni ravnatelj NSK-a Tihomil Maštrović rekao je da je ta biblioteka već napravila niz poslova u digitalizaciji najvažnije kulturnopovijesne baštine, pa je tako digitalizirano 60 tisuća stranica knjižne građe, od čega 32 tisuće novinskih stranica.
Glagoljaške crkve u Zadru, među njima i Sv. Donata postoje od početka 13. a prve glagoljaške škole u 15. stoljeću, neprekidnu prisutnost glagoljaša dokazuju brojni spomenici, uz imena prepisivača često je oznaka Zadranin, zadarsko je područje s otocima od 9. do 20. stoljeća dalo 3.077 glagoljaša - kazao je prof. dr. Tihomil Maštrović sveučilišni profesor na Zadarskom te Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu.
Prošli tjedan gost susreta " Večer u knjižari " u organizaciji knjižare Verbum bio je prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Tihomil Maštrović je napomenuo kako je cijeli postav izložbe iz fonda NSK, a upravo najveći dio ostavštine Iva Vojnovića se nalazi u rukopisnoj zbirci NSK.
Dokumente vezane uz taj povijesni događaj priredili su prof. dr. sc. Tihomil Maštrović i Lobel Machala u knjizi Međunarodno priznanje hrvatskoga jezika.
Na konferenciji za novinare, glavni ravnatelj NSK Tihomil Maštrović govorio je o potankostima projekta koji će ' startati ' u srijedu, čime će Knjižnica učiniti važan iskorak u ispunjavanju jedne od svojih glavnih zadaća - biti na što kvalitetniji način u službi korisnika.
U Hrvatskom centru predstavili su je akademici Radoslav Katičić i Nikola Benčić, prof. dr. Tihomil Maštrović i autorica
" Zoranićev roman ' Planine ' mnogi smatraju najdomoljubnijim književnim djelom u Hrvatskoj i možemo stoga reći kako je Petar Zoranić bio prvak u domoljublju ", istaknuo je na svečanosti otvorenja izložbe, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tihomil Maštrović.
U knjizi se, između ostalih, spominju Tihomil Maštrović, Vesna Kusin, Tonko Maroević, Mate Maras i drugi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com