Marija je uskrišena odmah nakon smrti dušom i tijelom uznesena na nebo, da atmo od nebesnika, anđela i svetaca, kerubina i serafina, patriajarha i proroka, pa i od samog Presvetog Trojstva primi hvalu i slavu za svoj bogobojazni život na zemlji.
Marija je uskrišena odmah nakon smrti dušom i tijelom uznesena na nebo, da atmo od nebesnika, anđela i svetaca, kerubina i serafina, patriajarha i proroka, pa i od samog Presvetog Trojstva primi hvalu i slavu za svoj bogobojazni život na zemlji.
Marija je dušom i tijelom uznesena na nebo, jer je Majka Božja, a to je njezina najveća odlika.
Otajstvo današnje svetkovine je svečano proglašena vjerska istina da je BD Marija dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.
Nadbiskup je pozvao na svjedočenje vjere u pluralističkom svijetu, kazavši: " Nije dovoljno doći u Aljmaš i samo vjerovati da je Gospa dušom i tijelom uznesena na nebo i hodočastiti joj, nego tu istinu valja živjeti u konkretnom životu, tu vjeru treba svjedočiti
Po milosti Božjoj, dano im je da im bude jasno kako je marija dušom i tijelom uznesena na nebo.
Kad se dogodilo njezino posljednje putovanje, kako kaže Crkva i Božja Riječ, ona je dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.
Skladnim nizanjem Zdravomarija krunica predlaže temeljno otajstvo Evanđelja Utjelovljenje Riječi zahvaćeno u odlučnom trenutku Navještenja Marijina« (II., 44) »Krunica naime promatra susljedno i po redu poglavite spasotvorne događaje Otkupljenja, koji su se u Kristu ispunili: od djevičanskog začeća i otajstva djetinjstva sve do vrhunskih časova Pashe blažene muke i slavnog Uskrsnuća te do njezinih učinaka na Crkvu koja nastaje na dan Pedesetnice (Duhova), i na Djevicu, u dan kada je dovršivši ovo zemaljsko progonstvo, bila dušom i tijelom uznesena u vječnu domovinu« (III., 45) Tako podjela otajstava Krunice na tri, a odnedavno i na četiri dijela izražava prvotno »navješćivanje vjere« i »otajstvo Krista stavlja pred naše oči točno onako kako ga je zahvaćao sv. Pavao u slavnom onom himnu poslanice Filipljanima: poništenje, smrt, uzvišenje (2,6 - 11)« (III., 45).
- Vjerujemo u uskrsnuće vjere kazao je na početku misnog slavlja mons. Mustać dodavši kako je i Marija i dušom i tijelom uznesena na nebesa.
Marija je dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu i u Bogu i s Bogom je kraljica neba i zemlje.
I nakon odgovora biskupa, godine 1950. na blagdan Svih Svetih, papa Pio XII. na Trgu svetog Petra u Rimu proglasio je najsvečanijim načinom dogmu Uznesenja Marijina riječima: »Vlašću Gospodina našega Isusa Krista te blaženih apostola Petra i Pavla i svojom vlastitom: proglašujemo, objavljujemo i određujemo da je božanski objavljena dogma da je bezgrešna i uvijek Djevica Marija Bogorodica nakon završena tijeka zemaljskoga života - dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.« (usp.
Papa Pio XII. proglasio je 1950. dogmu, da je Blažena Djevica Marija »na kraju svoga zemaljskog života, dušom i tijelom uznesena na nebo.« To se u Katoličkoj Crkvi slavi svake godine 15. kolovoza (Velika Gospa).
Dakako da je i prema pravoslavnoj i katolickoj predaji taj grob prazan jer je Marija, ne samo dušom, vec i tijelom uznesena na nebo.
Kao takva, po Mariji koja je dušom i tijelom uznesena na nebo, Crkva je već u nebeskoj slavi, budući da se cijeloj Crkvi događa što se događa nekom njezinu članu.
Blažena Djevica Marija, pošto je ispunila tijek zemaljskog života, dušom je i tijelom uznesena u nebesku slavu.
Nakon tijeka ovozemaljskog života, Majka Isusova s dušom i tijelom uznesena je u nebesku slavu.
Ona se drži onoga što je Bog objavio i sam o sebi i o čovjeku, tako i o Mariji, o kojoj čvrstom vjerom vjerujemo i držimo da je ona bezgrješno začeta, da je ona Majka Božja, tj. po Očevu planu u vremenu, začevši po Duhu Svetom, rodila našega Spasitelja Isusa Krista, Sina Božjega, Drugu Božansku Osobu Presvetoga Trojstva, da je uvijek Djevicom ostala, da je dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.
Činjenica je da je formulacija te dogme mnogima bila (a i danas je) povod za nesporazume i krivo shvaćanje, osobito zadnji dio: dušom i tijelom uznesena na nebo.
Stoga izraz »dušom i tijelom uznesena na nebo« poručuje: Marija je od tog časa potpuno nebeska, dio one veličanstvene nebeske slave koju je Otac po Kristu obećao svima koji ga ljube, a koje »oko ljudsko nije vidjelo ni srce osjetilo«.
E, a onda saznamo da nas Crkva uči kako je Marija, dušom i tijelom, uznesena na nebo.
Rradujemo se onom istom radošću kojom se Marija radovala od prvoga dana svoga izabranja i svoga poslanja do punine kada je bila zbog zasluga svoga Sina, Sina Božjega, Isusa Krista dušom i tijelom uznesena na nebo.
Značenje današnjeg blagdana sadržano je u zaključnim riječima dogmatske definicije, koju je proglasio časni Pio XII. 1. studenoga 1950. i čija se ove godine slavi 60. obljetnica: " Marija vazda djevica, Bezgrješna majka Božja, nakon što je okončala svoj zemaljski život, bila je dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu " (Apost. konst.
Još se nekako može prihvatiti da je Isus Krist utjelovljeni Bog, ali se nikako ili jako teško prihvaća činjenica da je Marija božanski preobražena osoba, osoba koja je u potpunosti ostvarila Kristov spasenjski događaj, tj. da je dušom i tijelom uznesena na nebo.
Marija je prva dušom i tijelom uznesena na nebo, drugim riječima prva je uskrsnula, po Kristu i Kristovom zaslugom.
Sveta majka Crkva čvrsto vjeruje da je BDM Majka Isusa Krista dušom i tijelom uznesena na nebo.
Dogma izriče i sažima vjeru Crkve da je Marija dušom i tijelom uznesena na nebo.
Apostolskom konstitucijom »Munificentissimus Deus« (Predarežljivi Bog) papa Pio XII. proglasio je 1. studenoga 1950. posljednju službeno proglašenu dogmu Katoličke Crkve, koja kaže da je »Bezgrešna Bogorodica vazda Djevica Marija, ispunivši tijek zemaljskoga života, bila s dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.« Prije službenoga proglašenja dogme papa je »opipao bilo« čitave Crkve, ispitavši sve katoličke biskupe postoji li među Božjim pukom ta vjera.
Ona je, proživjevši ovaj mukotrpni zemaljski tijek, u posebnu supatništvu sa svojim Sinom, bila po posebnoj Božjoj povlastici, dušom i tijelom, uznesena u nebesku slavu.
Samo je o njoj rečeno da će joj zbog posvemašnje poistovjećenosti s trpećim Sinom mač boli probosti dušu, i jedino je ona dosad dušom i tijelom uznesena u njegovu nebesku slavu, čega se upravo danas spominjemo puni nade i zahvalnosti onomu koji joj velika djela učini (Lk 1, 49).
Kršćani vjeruju da je Majka Gospodinova nakon tijeka ovozemaljskog života s dušom i tijelom uznesena u nebesku slavu.
Gdje tu spada Gospa koja je tijelom uznesena?
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com