Naime, počevši od 20. godine života, svaka bi žena trebala barem jednom mjesečno vršiti samopregled jer je tako moguće otkriti promjene u žljezdanom tkivu dojke.
Naime, počevši od 20. godine života, svaka bi žena trebala barem jednom mjesečno vršiti samopregled jer je tako moguće otkriti promjene u žljezdanom tkivu dojke.
Posebno dobro« vidi »u gustom, mladenačkom, često mastopatičnom tkivu dojke.
Kod složenih slučajeva, kao što je asimetrija i rekonstrukcija dojki s pomoću ekspandera, pacijenticama treba neko vrijeme da postignu očekivani rezultat jer za dinamičke promjene u tkivu dojke i ovojnici kože treba više vremena da se razviju, ali mi te pacijentice na to unaprijed upozoravamo kako bismo im pomogli da aktivno sudjeluju u procesu oporavka.
Istraživanja su pokazala kako se izoflavoni u izoliranom obliku i većim količinama mogu negativno odraziti na funkciju štitnjače, te mogu izazvati promjene u žljezdanom tkivu dojke.
Promatranjem i palpacijom moguće je otkriti nastanak promjena u tkivu dojke.
Nakon toga je kod svih žena indicirana iradijacijska terapija kojom se u potpunosti uklanjaju eventulane tumorske stanice zaostale u tkivu dojke a samim time se i smanjuje mogućnost lokalnog povrata bolesti.
Promatranjem i pipanjem moguće je otkriti promjenu na žljezdanom tkivu dojke te posumnjati na pojavu raka.
Stoga se svim ženama preporučaju redoviti pregledi dojke ultrazvukom i mamografijom po posebnom protokolu kako bi se pravovremeno uočile moguće promjene u tkivu dojke.
Kao i ostali oblici raka, rak dojke je nakupina podivljalih stanica u žljezdanom tkivu dojke koje se neprestano i ubrzano umnožavaju uništavajući pritom okolno tkivo.
Zloćudni tumor dojke (Karcinom dojke, Rak dojke), najčešći zloćudni tumor kod žena, bolest je kod koje se maligne stanice nalaze u tkivu dojke.
No opće je poznato, da nekontroliran rast stanica, pa tako i stanica u tkivu dojke, tj. njihovo ubrzano umnožavanje (dioba) bez poznatog razloga dovodi do zloćudnih promjena u stanicama i nastanka raka.
Time se, s vremenom, postiže spoznaja o normalnom tkivu dojke, te u slučaju pojavljivanja nepravilnosti tkiva ili tumora, dosta se rano i na vrijeme može otkriti eventualni karcinom dojke.
Rak dojke nakupina je stanica nastalih u žljezdanom tkivu dojke koje su iz nepoznatih razloga počele nekontrolirano rasti.
Mastopatija znači dobroćudne promjene u žljezdanom tkivu dojke.
Ukoliko dođe do umnažanja vezivnog tkiva u žljezdanom tkivu dojke onda to tkivo postaje na opip tvrdo, posebno tamo gdje ima mnogo veziva.
- mamografija je rentgentska pretraga dojki koja se koristi radi preciznijeg utvrđivanja različitih promjena u tkivu dojke te detekcije onih promjena koje zbog svoje neznatne veličine (manje od 1 cm) nisu dostupne palpabilnom pregledu.
Uz to u tkivu dojke mogu biti prisutni i mikrokalcifikati.
Budući u tkivu dojke više nije nađeno zloćudnog tkiva, prognoza i preporučeni način liječenja ostaju isti kao što sam vam već napisao.
Pošli su od činjenice da abnormalna količina enzima aromataze u tkivu dojke predstavlja faktor rizika za pojavu raka dojke i utvrdili da od 7 ispitivanih ekstrakata baš ekstrakt gljiva (i to svima već dobro poznatih šampinjona) najefikasnije koči djelovanje aromataze.
Razina prostaglandina je povišena u karcinomskom tkivu dojke, vjerojatno zbog povečane ekspresije ciklooksigenaze 2 enzima.
Vezivne kvržice dojki (fibroadenomi) su male, dobroćudne, solidne - tvrde kvržice u dojkama koje su građene od vezivnog i žljezdanog tkiva koje u potpunosti nalikuje normalnom tkivu dojke dakle nije promijenjeno u smislu atipije (nenormalnog izgleda stanice, jezgre, citoplazme stanice i staničnih elemenata).
U prekanceroznom tkivu i okolini razvijajućeg karcinoma dojke metabolizam je uvek veći nego u normalnom tkivu dojke.
Tada se pristupa tkivu dojke služeći se s tri prsta, kažiprstom, srednjim prstom i prstenjakom.
Začepljeni kanalići u dojci očituju se bolnim kvrgama u tkivu dojke.
2. Ako pronađete promjenu u tkivu dojke za koju smatrate da je sumnjiva shvatite je ozbiljno, ne ignorirajte je.
Time će s vremenom postići spoznaju o normalnom tkivu dojke te će moći na vrijeme otkriti pojavljivanje nepravilnosti tkiva ili tumora.
Naime, grudnjak ne bi smio ni na kojem dijelu pritiskati dojku, posebno ne sa strane gdje se u tkivu dojke nalazi najviše žlijezda i gdje se karcinomi, kad je riječ o lociranju, najčešća pojavljuju.
Svim ženama starijim od 40 godina preporučuje se mamografski pregled dojke jednom godišnje, kako bi se pravodobno uočile moguće promjene u tkivu dojke.
U okolnom tkivu dojke vide se fibrocisticne promjene, zariste sklerozirajuce adenoze te involutivne promjene parnhima dojke.
Primjerice, tamoksifen blokira estrogensku aktivnost u žlijezdanom tkivu dojke (što je poželjan terapijski učinak kod bolesnica sa rakom dojke), dok se u maternici i kostima ponaša kao estrogenski agonist. DRUGI ANTIESTROGENSKI LIJEKOVI, kao što je fulvestrant, nešto drugačijim mehanizmom blokiraju estrogensko djelovanje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com