Nakon toga dolazi nadgradnja: topografsko snimanje, odnosno geodetsko snimanje kaverni.
Nakon toga dolazi nadgradnja: topografsko snimanje, odnosno geodetsko snimanje kaverni.
Uz ovaj kapitalni objekt, nastavili smo rekognosciranje terena, topografsko snimanje i katastriranje istraženih objekata.
Provedeno speleoronilačko istraživanje i topografsko snimanje dio je šireg programa hidrogeoloških istraživanja Instituta.
Uspostavljena suradnja nastavljena je izradom i realizacijom dvogodišnjeg programa speleoloških aktivnosti, koje su imale ove ciljeve: prikupljanje, obradu i sistematizaciju dostupne literature i dokumentacije o dosadašnjim speleološkim istraživanjima na prostoru Parka, rekognosciranje terena, istraživanje i topografsko snimanje novih, te provjeru i doradu nacrta poznatih speleoloških objekata, njihovo fotografsko dokumentiranje i, na kraju, procjenu, odnosno preliminarnu valorizaciju objekata s obzirom na njihove geomorfološke, biološke, paleontološke, arheološke ili druge značajke.Tijekom kabinetske obrade, prikaz prikupljenih podataka organiziran je u obliku Geografskog informacijskog sustava (GIS), prema metodi Arc/Info ESRI Cal.
Na 15. Međunarodnom speleološkom kongresu u Kerrvillu (SAD), Radna grupa za topografsko snimanje UIS-ove Komisije za informiranje raspravljala je o potrebi uvođenja sustava stupnjeva za vrednovanja kvalitete speleoloških nacrta.
U subotu 21.07.2012. godine u podužoj akciji nastavljeno je topografsko snimanje glavnog kanala iza drugog sifona.
Zbog nedostatka speleološke opreme, a posebno pribora za topografsko snimanje, dio objekata je premjerio priručnim sredstvima.
Istraživanje, odnosno napredovanje u dubinu, topografsko snimanje objekta te raspremanje, obavljeno je u 8 radnih dana.
Tročlana istraživačka ekipa u sastavu Domagoj Tomašković - Andrej Turina - Ivana Ilijaš od 22. - 24. 6. 2011. obavila je ekspedicijsko topografsko snimanje glavnog kanala spilje Dolače (kod Drašćeg Vrha na Žumberku).
TOPOGRAFSKI NACRT Topografsko snimanje obavljeno je kompasom i padomjerom Suunto, te 50 metarskom mjernom vrpcom.
Splet kanala se pokazao izuzetno zapetljanim, teškim za prolazak i topografsko snimanje.
Cilj je bio nastaviti istraživanja i topografsko snimanje u gornjim dijelovima Kite Gaćešine u dijelovima kanala Zločeta, iza kanala Tim ski.
U ovoj je akciji dovršeno topografsko snimanje i fotografiranje Frkine jame, a Petra Kovač Konrad je na dnu prikupila uzorke vode s ciljem analize prisutnosti praživotinja. (s udionici: Dalibor Jirkal, Ruđer Novak, Ivan Mišur, Josip Dadić, Petra Kovač Konrad, Matija Mandarić, Sanja Sviben, Tamara Knežević (SOŽ) i Mario Šaban)
Jedan od ciljeva speleološkog logora Crikvena 2003, osim istraživanja, bio je i ponovna izrada nacrta jame Meduza jer od slovačkih speleologa nije dostavljen detaljan nacrt M 1:500. Tijekom predakcija i za vrijeme trajanja ekspedicije u jami Meduza obavljeno je topografsko snimanje kompasom i padomjerom Suunto, s preciznošću na 0,5 i 50 metarskom mjernom vrpcom s izmjerom na decimetar.
Topografsko snimanje ulaznih dijelova do Lomenog meandra (Lomljenog mendra), zatim Delfinie studne (Delfinovog skoka), te vertikale ispod suženja na - 289 m pa do police na - 409 m obavio je Darko Bakšić u M 1:500, a mjerili su Mladen Šaban, Marija Maćešić i Domagoj Laušić.
Izvršen je prodor i topografsko snimanje do sifona (- 267 m).
Unatoč velikim količinama vode u objektu, izvršeno je topografsko snimanje ulaznih dijelova i Labirinta (odvojak na 100. metru dubine).
Cilj naše akcije bio je daljnje napredovanje u dubinu, istraživanje jame, fotografiranje i topografsko snimanje.
U srpnju i listopadu 1996. sudjelovao je u istraživanju i posjeti Slovačke jame, u koju se spuštao 4 puta i to do - 443 m (topografsko snimanje), - 443 m (ekipa za fotografiranje), - 800 m (postavljanje jame) i - 450 m (postavljanje jame).
Od 2002. do 2007. godine vodi topografsko snimanje i speleološka istraživanja špilje Vjetrenice.
Specijalnosti u speleologiji su mu topografsko snimanje i uređivanje nacrta speleoloških objekata, fotografiranje u podzemlju, snimanje i montiranje filmova o speleološkim objektima, tehnike speleoloških istraživanja i speleološko spašavanje.
U sklopu ove akcije nastavljeno je topografsko snimanje poznatih dijelova špilje te istraživanje u njenim novopronađenim dijelovima.
Dok Zadrani u dvije ekipe nastavljaju topografsko snimanje novih dijelova, završavamo i prečnicu do najperspektivnijeg neistraženog dijela jame.
Osnovni cilj bilo je istraživanje i topografsko snimanje prethodno rekogno-sciranih objekata između Velikog i Malog Bata.
Topografsko snimanje obavljeno je istovremeno s napredovanjem u nove dijelove i velika je prednost što u kanalima nema nikakvih tragova od prije (u poznatim dijelovima).
Ono je relativno dobro opremljeno sa užetima, opremom za postavljanje jama, bušilicama, opremom za topografsko snimanje objekata, transportnim vrećama, osobnim kompletima i djelomičnom ronilačkom opremom.
Nakon Domovinskog rata nastavljeno je istraživanje, topografsko snimanje i ronjenje u Gospodskoj.
U Jami na Vjetrenim brdima nisu pronađeni novi bočni kanali značajnijih dimenzija, ali je završeno ponovno topografsko snimanje.
Beata i Damir počeli topografsko snimanje, a Luka, Alan i Tihi su otišli na drugi izvor - Vrbas, na kraju propuntale fosilne dvorane, gdje ispod kamenja teče maleni potočić i izvire usred portala koji se nalazi između ta dva ulaza.
Stoga je ponovljeno istraživanje i topografsko snimanje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com