Glazbom je misu animirao zbor koga su činili članovi KUD Tounjčice uz orguljsku pratnju župnika Slavena.
Glazbom je misu animirao zbor koga su činili članovi KUD Tounjčice uz orguljsku pratnju župnika Slavena.
STARI MOST U TOUNJU (marka nominalne vrijednosti 7,10 kn), kameni most dužine 45 m s tri otvora, sagrađen je kako bi se savladale strme stijene kanjona Tounjčice.
Jedan kip izložen je u blizini mosta na maloj uzvisini nedaleko od Tounjčice, dok se drugi kip, sa spomen-pločom iz 1836. godine, nalazi u dvorištu Frankopanskoga kaštela u Ogulinu.
Nakon mise održano je pučko veselje uz nastup KUD-a Tounjčice na prostoru ispred crkve.
Prvi koji je izvađen iz Tounjčice danas krasi vidikovac uz Tounjski most, drugi je dana 14. rujna prošle godine, povodom Dana Grada Ogulina, restauriran i svečano otkriven ispred Frankopanske kule.
Treći kip izvađen je u akciji koju je organizirao načelnik općine Ivica Sopek iz Tounčice ispod mosta 20. rujna prošle godine, a ove godine načelnik općine organizirao je još nekoliko akcija čišćenja poznatog mosta i rijeke Tounjčice, svojevrsnih budućih turističkih aduta ove male općine.
Konačno, u nedjelju, 20. rujna, u sklopu akcija čišćenja korita Tounjčice ispod mosta koje je inicirao novi načelnik općine Ivica Sopek, pronađen je i četvrti kip rimskog vojnika.
Nakon mise održana je svečanost blagoslova i otvaranja obnovljenog tounjskog dvokatnog mosta na Jozefinskog cesti iznad rijeke Tounjčice kao i otvaranja i blagoslova turističko-prodajne kuće u blizini mosta ponad rijeke Tounjčice.
Tounjski most u mjestu Tounj pored Ogulina sagrađen od kamena na dva kata sa po tri otvora preko rijeke Tounjčice.
Naši članovi su ronili na izvorištu rijeke Cetine (u izvoru Glavaš i Vukovića vrelu), u vrelu Slunjčice, Kamačnika, Dobre, u izvoru rijeke Riječine, u izvoru Sušik kod Novog Vinodolskog, u izvoru Bistraca, u jami Jazbini kod Generalskog Stola, u vruljama u uvalama Zečica i Modrić, u južnom i sjevernom sifonu Gospodske špilje kod Vrlike, u sifonoma nekoliko špilja u kanjonu rijeke Krke (Miljacka 1, 2, 3, 4 i 5), usifonu špilje Tounjčice u Tounju, u sifonu špilje Zale kod Donjih Dubrava, u sifonu špilje Zagorska peć kod Ogulina, te u sifonima nekoliko špilja kod ušća Neretve, i dr. Najznačajniji rezultati ostvareni su ronjenjem u vrelu Glavaš i jušnom sifonu Gospodske špilje, jer je još nepređena udaljenost između špilje i vrela smanjena na samo dvjestotinjak metara, te u vrelu Gojačke Dobre, gdje su speleolozi prodrli u hidrološki sustav Đula - Medvjedica.
Puhaljka je istražena do 280 m dubine, a u sifonu Tounjčice ronjenjem se stiže 33 m duboko, ali nije uspjelo izaći na drugu stranu.
Uz KUD Sv. Juraj, proslavu je uveličao Tamburaški orkestar KUD a " Tounjčica ", a posebno je razveselila Dječja grupa " Tounjčice ".
Ovaj stenoendem (endem malog područja) otkriven je tek sedamdesetih godina 20. stoljeća prilikom speleoronilačkih istraživanja špilje Tounjčice, Mikašinovića špilje i izvora Rudnice, a znanstveno je opisana 1984. A tek sada će se, zahvaljujući interesu mlade znanstvenice i engleskoj donaciji, provesti prva sustavna istraživanja tih podzemnih spužvi.
Nakon mise u popodnevnim satima tradicionalno je održan koncert KUD-a Tounjčice.
Ovo je još jedno veliko priznanje za dugotrajno traženje nestalih kipova natpisnih ploča graditelja koje smo dragovoljnim radom izvadili iz kanjona rijeke Tounjčice i postavili restaurirane originale na Tounjski most u suradnji sa Ministarstvom kulture RH i Konzervatorskim odjelom u Karlovcu.
Gvido Prister odlučio je revitalizirati selo Mrežnica, smješteno na ušću rijeka Mrežnice i Tounjčice u općini Barilović u Karlovačkoj županiji.
U subotu 02. travnja 2011. ekipa u sastavu Robert Erhardt i Ivica Ćukušić nastavili su istraživati izvor Tounjčice.
Nakon mise održan je nastup KUD-ova stalnih gostiju iz Sinca, Tounjčice i domaćeg Modruša.
Jeste li znali da je najstariji prikaz ulaza u špilju Tounjčica izvor rijeke Tounjčice a koji se nalazi na veduti Janeza Vajkarda Valvasora iz 1676. godine a isti prikaz objavljen je 1689. godine u Valvasorovoj knjizi Slava vojvodine Kranjske i ujedino predstavlja prvi ikada objavljen crtež neke hrvatske spilje.
Izvor Tounjčice prvi puta je istraživan ronjenjem 09. lipnja 1973. od strane ekipe H. Malinar, I. Semenov i S. Macura kad se došlo do dubine od 33 metra.
Teo Barišić i Robert Erhardt su ronili u izvoru Tounjčice dana 18. rujna 1988. godine kad je dosegnuta dubina od 35 metara, a bilo je i više pokušaja spajanja izvora Tounjčice i Špilje u kamenolomu Tounj sa ronjenjem iz Mamutove dvorane, ali spoj nije nikad pronađen.
Uz put, zastali smo uobičajeno uz dvokatni kameni most preko Tounjčice, te uz izvor na Jozefinskoj cesti nedaleko Modruša.
Zanimljivo, bager je iz korita Tounjčice, pored više velikih kamenih blokova gornjeg dijela mosta srušenog u 2. Svjetskom ratu, izvadio i nekoliko granata i čahura, koje srećom nisu eksplodirale.
Tounj, 18. kolovoza Poznati dvokatni most u Tounju iznad rijeke Tounjčice kao takav je jedan od vrlo rijetkih u svijetu i jedini takav u Hrvatskoj, prvi kat sagradio je na Jozefinskoj cesti koja povezuje Karlovac i Senj graditelj Vinko Struppi između 1775. i 1779. godine.
Marija Salečić u knjižici " Uz Dobru ", objavljenu 2007. u izdanju Gradske knjižnice " Ivan Goran Kovačić " iz Karlovca, ističe: " To je jedan od tri naša (odnosi se na širu karlovačku okolicu, op. ur.) stara, ponajbolje očuvana ili obnovljena kamena mosta (uz most preko suhog korita Zagorske Mrežnice u Oštarijama iz 1813. i dvokatni most preko Tounjčice u Tounju iz 1777.).
Stručna istraživanja Špilje u kamenolomu Tounj i špilje Tounjčice u okviru projekta, u razdoblju od veljače do rujna 2011. godine, provodilo je 8 udruga:
Druga trasa fizički će dosezati do špilje Tounjčice, gdje će se u međuprostoru između tounjskog mosta i izvor-špilje Tounjčice, sukladno mogućnostima, postavljati ploče o kulturno-povijesnim i prirodnim značajkama područja te tradicijskim običajima i vrijednostima.
Dana 15.3.2012. dva člana HGSS stanice Ogulin provodili su izviđanje i pretraživanje korita rijeke Tounjčice ronjenjem pod Tounjskim mostom.
Kroz sve te buduće predviđene programe posjetitelji će se informirati i educirati o prirodnoj i kulturnoj baštini Tounja i okolnih naselja te o zaštićenim prirodnim vrstama i staništima rijeke Tounjčice, kao i brojnih podzemnih staništa i pripadajuće faune.
Muška pjevačka družina KUD-a Gradina iz Modruša izvela je staroslavensku misu koje je kazivač bio Ivan Mihaljević Jiva, dok je Ženska pučka pjevačka skupina KUD-a Tounjčice iz Tounja izvela niz misnim korizmenih pjesama uz kazivanje Tereze Srpak.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com