U njoj se nalazi Cancun, ali i niz arheološko-kulturnih atrakcija Maya kao i zaštićeni dijelovi ekosistema tropskih kišnih šuma.
U njoj se nalazi Cancun, ali i niz arheološko-kulturnih atrakcija Maya kao i zaštićeni dijelovi ekosistema tropskih kišnih šuma.
Na otoku čiji je teritorij podijeljen između Indonezije, Malezije i Brunejskog sultanata nalazi se jedna od posljednjih tropskih kišnih šuma na svijetu.
Uništavanje velikih površina tropskih kišnih šuma za posljedicu ima i rezultira ozbiljnim ekološkim problemima, gubitkom prirodnih staništa za brojne biljne i životinjske vrste što dovodi do njihova izumiranja.
U tijeku su nastojanja (politička i znanstvena) da se smanji ili barem uspori uništavanje tropskih kišnih šuma.
Tako je sudbina i opstanak tropskih kišnih šuma postala simbolom konflikta između pritisaka ekonomskog razvoja s jedne strane i potrebe za očuvanjem prirodnog okoliša s druge strane.
Prema procjenama, svake godine nestane oko 170 000 km2 tropskih kišnih šuma, što odgovara 4 puta većoj površini jedne Švicarske.
U svjetskim okvirima, danas ima 20 do 30 % manje tropskih kišnih šuma nego što ih je bilo u prošlosti; u Brazilu i Indoneziji, primjerice, oko 45 % manje nego prije.
No, još veća ugroza od krivolova je uništavanje njegovog primarnog staništa, tropskih kišnih šuma.
U razdoblju između 1960. i 1990., procjenjuje se, petina tropskih kišnih šuma na Zemlji je iskrčena.
U Brazilu je u jednogodišnjem periodu, od svibnja 2002. do svibnja 2003., iskrčeno i spaljeno više od 24 000 km2, a od 1978. do danas ukupno više od 520 000 km2 tropskih kišnih šuma.
Ukoliko se deforestacija i dalje nastavi u sadašnjim razmjerima, mnogi znanstvenici vjeruju da će ekosustav tropskih kišnih šuma u potpunosti nestati do 2030. godine.
Progresivnom stupnju deforestacije i nestajanju tropskih kišnih šuma u velikoj mjeri pridonose rudarstvo, vađenje nafte, gradnja hidroelektrana i podizanje brana te izgradnja prometnica (npr. autoceste Transamazonike 1960 - ih godina).
Sve to uništava velike površine tropskih kišnih šuma.
Na povećan proces deforestacije utjecao je i porast broja stanovnika u gradovima; u brojnim državama Vlade su osnovale niz programa, kojima su siromašnije stanovništvo naseljavale na iskrčena područja tropskih kišnih šuma.
Upravo zato se orangutan smatra ključnom vrstom za preživljavanje tropskih kišnih šuma.
Tamarini su stanovnici tropskih kišnih šuma, te šumskih otvorenih područja.
U području tropskih kišnih šuma na istoku, kiša pada tijekom cijele godine, a najmanje je padne od svibnja do rujna.
Štit je prekriven najvećim prostranstvom netaknutih tropskih kišnih šuma na svijetu.
Maye su bili vješti poljoprivrednici, raščišćavali su velika područja tropskih kišnih šuma, a tamo gdje nije bilo dostatno vode, gradili velike rezervoare u koje su skupljali kišnicu.
Povodom svjetskog dana prašuma predstavljamo vam njihovu ulogu na našoj planeti te ćemo vas podsjetiti kolika je njihova važnost, osobito tropskih kišnih prašuma.
Znanstvenici stoga planiraju napraviti izrazito brutalne reklame, specijalno za debele ljude, kojima će ih upozoriti da utječu na topljenje polarnog leda, podizanje razine mora i nestajanje tropskih kišnih šuma.
Većina orhideja su biljke iz tropskih kišnih šuma gdje žive kao epifiti (rastu na drveću).
Tematski dio Spašavanje svijeta upozorava kako je proizvodnja mesa u srcu i duši brojnih globalnih katastrofa - globalnog zagrijavanja, širenja pustinja, nestajanja tropskih kišnih šuma i stvaranja kiselih kiša.
Krajem 20. stoljeća uočena je, konačno, važnost i značenje tropskih kišnih šuma, te je njihovo očuvanje postalo pitanje od međunarodne važnosti.
Povećanom brigom za okolišem, te porastom broja brojnih nevladinih organizacija na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini potaknuto je i pitanje očuvanja tropskih kišnih šuma.
Primjerice, u Brazilu je 1997. zakonom zaštićeno 57 000 km2 amazonske tropske kišne šume, čime je stvoren najveći prirodni rezervat tropskih kišnih šuma na Svijetu.
Unatoč brojnim pokušajima i nastojanjima za očuvanjem tropskih kišnih šuma, statistika i danas pokazuje nastavak smanjenja njihovih površina.
Vrlo je čest problem kooperacije između svi strana uključenih u ovaj program očuvanja tropskih kišnih šuma.
Upravo će međusobni odnosi svih organizacija, Vlada i drugih odrediti budućnost tropskih kišnih šuma.
Orangutan je stanovnik tropskih kišnih šuma i danas živi još samo na Borneu i Sumatri.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com