U svom proučavanju dupina otkrit ćete da su većina dupina koji se drže u zatočeništvu atlantski dobri dupini (Tursiops truncatus).
U svom proučavanju dupina otkrit ćete da su većina dupina koji se drže u zatočeništvu atlantski dobri dupini (Tursiops truncatus).
Tim znanstvenika koji je tijekom petogodišnjeg razdoblja proučavao dobre dupine u Zaljevu morskih pasa (Shark Bay) u vodama zapadne Australije uočio je novi uzorak ponašanja dobrih dupina (Tursiops truncatus) koji do sada nije zabilježen.
Analizom je utvrđeno da je riječ o odraslom mužjaku zaštićene vrste dobri dupin (Tursiops truncatus) koji je u prsni koš bio pogođen s ukupno 7 kugli olovne sačme promjera 0,5 centimetara.
Istrazivanje i zastita dobrog dupina (Tursiops truncatus) u sjevernom Jadranu vazno je zbog nekoliko razloga.
Osnovni cilj istraživanja bio je utvrditi vrijednosti populacijske dinamike oblića Anisakis spp. (prevalencija, abundancija, intenzitet) u njegovim krajnjim domaćinima u hrvatskom dijelu Jadranskog mora; morskim sisavcima krupnozubom kitu (Ziphius cavirostris), glavatom dupinu (Grampus griseus), plavobijelom dupinu (Stenella coeruloealba) i dobrom dupinu (Tursiops truncatus).
Tursiops truncatus) za pronalaženje podvodnih mina.
Na otocima Krku, Cresu i Prviću gnijezdi se posljednja hrvatska populacija bjeloglavih supova (Gyps fulvus), a u moru ispred otoka Cresa i Lošinja živi dobri dupin (Tursiops truncatus), da navedemo samo neke od poznatijih ugroženih vrsta.
U ovom slučaju se radi o dobrim dupinima (Tursiops truncatus).
U Australiji je zabilježena grupa dobrih dupina, Tursiops truncatus, koja nosi morske spužve u ustima.
Jadranski projekt dupin započeo je 1987. te predstavlja najduže kontinuirano istraživanje dobrih dupina u području Mediterana.Predavanje stoga govori o biologiji, ekologiji i istraživanju dobrih dupina (Tursiops truncatus) na području lošinjskog akvatorija - kako dupini žive u moru, kako i čime se hrane, koliko dupina živi oko Lošinja, kako ih i zašto proučavamo već više od 20 godina, zašto su ugroženi, kako ih možemo zaštititi i sl.
Istraživanje dobrih dupina (Tursiops Truncatus) na Jadranu traje već 25 godina, no srednji Jadran i viški akvatorija pomnije se promatraju tek posljednjih sedam-osam godina. (Objavljeno JL, 22.08.2012.)
U gradu Laguna u južnom Brazilu razvio se interesantan odnos između dupina i ljudi, gdje dobri dupini (Tursiops truncatus) doslovno surađuju s ljudima na način da i ribari i oni profitiraju.
Tursiops truncatus) zasigurno je najatraktivniji stanovnik kornatskog arhipelaga koji zajedno s kitovima i sredozemnom medvjedicom čini skupinu od 10 vrsta morskih sisavaca koliko ih je ukupno zabilježeno u Jadranu.
Dobri dupini (Tursiops truncatus) čest je gost vanjskog, ali i unutrašnjeg akvatorija parka.
Od sisavaca tu prebiva dobri dupin (Tursiops truncatus), čija se jata mogu promatrati sa strmaca, a poneki znaju doplivati i u uvalu. oditelja tako učitelja i djece.
Dobri dupini klasificiraju se kao: Mammalia (sisavci), Cetacea (kitovi), Odontoceti (kitovi zubani), Delphinidae (dupini), Tursiops truncatus (Montague 1894) - dobri dupin.
Okosnica djelovanja Plavog svijeta je znanstveno istraživanje dobrih dupina (Tursiops truncatus) u Jadranskom moru koje se provodi u sklopu Jadranskog projekta dupin.
Rado ističemo da u moru Lošinja obitava posljednja velika skupina dobrih dupina (tursiops truncatus) u sjevernom Jadranu, što ukazuje na izuzetnu čistoću mora.
Među svim kvarnerskim otocima, a posebno na cresko-lošinjskom području stalno obitava populacija od 160 dupina (vrsta: dobri dupin, tursiops truncatus).
Riječ je o zaštiti dobrih dupina (Tursiops truncatus) kojih je u lošinjskom akvatoriju oko 120, što je jedinstven slučaj u Jadranu
U vodama Lošinjskog arhipelaga obitava skupina tursiops truncatus obitelj dobrih dupina, pa je na Lošinju osnovan Lošinjski rezervat za dupine, a istraživanjima, zaštitom i edukacijom se bavi Udruga Plavi svijet Lošinjski edukacijski centar o moru, skupina od nekoliko prekrasnih mladih ljudi prepunih entuzijazma, koji obavljaju ovaj zanimljiv posao u prekrasnom mjestu Velom Lošinju, kroz čije uske uličice ne mogu proći vozila, već se čovjek divi ljepotama cvjetnih lijeha i skrovitih uličica, na starinski način, romantičnim šetnjama.
Iz popisa kitova koji su navedeni valja izdvojiti obalnog dupina (phocoena phocoena), dobrog dupina (tursiops truncatus) i običnog, malog dupina (delphinus delphis).
Proučavajući i dobre dupine (Tursiops truncatus) s Novog Zelanda, otkrili su da ova vrsta, kad se nalazi na površini vode, pri svakom obrascu ponašanja koristi najviše 4 osnovna elementa.
Utvrđena je nulta godišnja izvozna kvota za žive primjerke crnomorske populacije vrste Tursiops truncatus koja je uzeta iz divljine i kojom se trguje u poglavito trgovačke svrhe.
U vodama u blizini Havaja znanstvenici su uočili rijetko viđene interakcije dobrih dupina (Tursiops truncatus) i grbavih kitova (Megaptera novaeangliae).
Osim terenskog dijela projekta, u suradnji sa Institutom za oceanografiju i ribarstvo iz Splita te Institutom za istraživanje i zaštitu mora " Plavi svijet " iz Velog lošinja za sudionike projekta održavana su i stručna predavanja o tropskim, invazivnim algama roda Caulerpa i Dobrim dupinima (Tursiops truncatus).
Institut za zaštitu i istraživanje okoliša (ISPRA) iz Rima, Plavi svijet Institut za istraživanje i zaštitu mora i Hrvatski prirodoslovni muzej proveli su prvo istraživanje mora iz zraka s ciljem utvrđivanja brojnosti i rasprostranjenosti dobrih dupina (Tursiops truncatus) i drugih vrsta kitova (Cetacea) te vrsta od posebnog interesa za zaštitu u Jadranu.
U Jadranu je zabilježeno 10 vrsta morskih sisavaca (kitovi i dupini te sredozemna medvjedica), no prema trenutno dostupnim podacima, dobri dupin (Tursiops truncatus) je jedina vrsta koja u njemu trajno živi i razmnožava se.
Tursiops truncatus Vezano za Easy Hotel...
U zatočeništvu se može pronaći mnogo različitih vrsta kitova i dupina, no većina njih pripadaju vrsti takozvanih ' dobrih ' dupina (Tursiops truncatus).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com