Isla de Pascua, Rapa Nui ili po naški Uskršnji Otok navodno je najizoliranije nastanjeno mjesto na svijetu.
Isla de Pascua, Rapa Nui ili po naški Uskršnji Otok navodno je najizoliranije nastanjeno mjesto na svijetu.
Kao primjer možemo nabrojati: staroegipatske i latinoameričke piramide, megalitičke komplekse kao što su Rapa-Nui (Uskršnji otok) i Stonehenge, gradovi drevne Indije (Ur i Mohenjo-Daro), tragovi pacifičkih civilizacija Mu i naroda Menahuna (luka Nan-Madol), civilizacije Latinske Amerike - Inke, Maje, Tolteci, Asteci te gradovi i lokacije: pustinja Nasca, Cusco, Tiahuanako, Palenqua i dr. Tu vidimo da prefiks riječi " astroarheologija " ukazuje na određeni astro-karakter ovih predmeta istraživanja.
Europski naziv za otok, Uskršnji otok, nastao je jer je Nizozemski moreplovac Jakob Roggeveen otkrio otok upravo na Uskrs 1722. godine.
Tko se ne bi volio izgubiti u svim tim slatkim okusima i oblicima i usput proputovati svijet jer imena čokoladnih dućana vode vas u Meksiko, Uskršnji Otok, pa čak i Rusiju.
Rapa Nui ili Uskršnji otok smjestio se na jugu Tihog oceana.
Istočne polinezijske kulture visoko su se prilagodile manjim otocima i atolima uključujući Cookove otoke, Tahiti, Tuamotus, Marquesas, Hawaii i Uskršnji otok.
Dali smo vam detalje, a sada krenite planirati svoje putovanje na Uskršnji otok.
Fred i E. B. jedina su nada da će Uskrsa biti odlaze na Uskršnji otok u epsku bitku za spas omiljenog blagdana.
Ne postoji otok na svijetu koji je toliko usamljen kao što je Uskršnji otok.
Vrhove tog trokuta čine Havajski otoci, Uskršnji otok i Novi Zeland.
Tako na portalu možete pročitati nedavno objavljene tekstove o kratkom godišnjem odmoru u Irskoj, priču o putovanju u Istanbul vlakom, jednodnevnom izletu na Lastovo i Split, priče s putovanja u Portugal ili na Uskršnji otok, gdje su najbolji ćevapi u Bosni te kako se cjenkati u Tunisu.
Agencija Zegrahm Expeditions osim ovoga organizira i putovanja na Antarktik, Uskršnji otok i druga pomalo neuobičajena odredišta.
Uskršnji otok dugačak je samo 24 km.
U šestom stoljeću nove ere, potomci prvih Lapita mornara naseljavaju Havaje i Uskršnji otok.
Oko 300. godine ili ranije Polinezijci su otkrili i naselili Uskršnji otok.
Uskršnji otok konačno se pripojio Čileu 1888. po Policarpo Toru, " Ugovoru o pripajanju otoka " (Tratado de Anexión de la isla) koji je vlada Čilea potpisala zajedno s urođenicima.
Ako niste religiozni i slobodne dane radije biste proveli na egzotičnom mjestu udaljenom od civilizacije posjetite Uskršnji otok u Tihom oceanu koji pripada državnom teritoriju Čilea.
Bitan savjet za sve one koji putuju na Uskršnji otok: ostatak Uskršnjeg otoka najbolje se upozna rentanjem skutera.
Iako je ukupno gledajući Čile nešto jeftiniji od Hrvatske, Uskršnji otok je dosta skuplji, što je i logično jer sve moraju dovoziti s kopna.
Na južnoameričkom otoku Rapa Nui, poznatom i kao Uskršnji otok, pod divovskim kamenim glavama nalazi se najčudesnija tvornica slatkiša.
Jedna od najpoznatijih svjetskih arheoloških lokacija, ali ipak najmanje posjećena, je Uskršnji otok ili Rapa Nui.
Postoje i druga tumačenja koja kažu da je Uskršnji otok ostatak izgubljenog kontinenta civilizacije Mu ili da je ostatak većeg otoka.
Uskršnji otok ili " Rapa Nui " otok je na južnom dijelu Tihog oceana, koji se nalazi na 3.600 km zapadno od Čilea i to u ravnini sa Čileanskim gradom Kaldere, sjeverno od malo poznatijeg grada Santiaga.
Otok Bouvet se smatra jednim od najudaljenijih otoka na svijetu, zajedno s drugim malim izoliranim otocima kao što su Tristan da Cunha, Uskršnji otok i Pitcairn.
Iako nažalost Uskršnji otok može poslužiti kao primjer o mogućim negativnim posljedicama pretjeranog iskorištavanja prirodnih izvora, te kao najgori primjer katastrofalnih posljedica europske kolonijalizacije, činjenica je da danas broj stanovnika otoka raste te da je na otoku počeo sve više jačati turizam.
Konačno, zanimljivo je istaknuti da znanstvenici ponovno pokušavaju pošumiti otok palmama koje su ovdje odavno izumrle, tako da je očito da je nakon svih povijesnih nedaća Uskršnji otok trenutno u fazi oporavka i traženja svjetlije budućnosti.
A da li ste ikada čuli za Uskršnji otok?
Uskršnji otok je polinezijski otok smješten na jugoistoku Tihog oceana.
Od 1888. godine Uskršnji otok nalazi se u sklopu Čilea, a danas na nje mu obitava gotovo 4 tisuće stanovnika.
Ono što Uskršnji otok čini toliko posebnim i poznatim je 887 velikih kamenih moai kipova (visine od 5 do 20 metara, a težine i do 100 tona), koji dominiraju obalom otoka, a čije porijeklo još uvijek nije posve objašnjeno - iako se pretpostavlja da su ih izgradili drevni stanovnici otoka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com