Dječji logor u Sisku, najveći te vrste u NDH i jedinstven u tadašnjoj porobljenoj Evropi, bio je pod pokroviteljstvom Ženske loze ustaškog pokreta i Ustaške nadzorne službe.
Dječji logor u Sisku, najveći te vrste u NDH i jedinstven u tadašnjoj porobljenoj Evropi, bio je pod pokroviteljstvom Ženske loze ustaškog pokreta i Ustaške nadzorne službe.
Eugen Dido Kvaternik, zapovjednik Ustaške nadzorne službe Zbog mnogih barbarskih djela ustaškog režima, njegov učinak na predodžbu o Hrvatima bio je iznimno negativan.
Dana 16. ožujka 1949. iz Rima je na tajanstven način nestao hrvatski emigrant Drago Jilek, šef Ustaške nadzorne službe (UNS) u NDH.
Pogledajte na karti gdje je bilo sjedište Ustaške nadzorne službe (UNS).
Dječji logor u Sisku nalazio se pod pokroviteljstvom ženske loze ustaškog pokreta i ustaške Nadzorne službe sa logornikom Rokom Fagetom na čelu.
U svom sastavu je imao Prihvatilište za djecu izbjeglica koje se nalazilo pod upravom Ženske loze i ustaške nadzorne službe.
Gornjim podacima nije potreban nikakav komentar ali, ipak, ovdje ističemo samo dio izvještaja ustaške nadzorne službe iz svibnja 1944. g., koji kaže: »da je 95 % Splićana uz NOP i da bi, npr., u Gradskom poglavarstvu Splita trebalo uglavnom tražiti ljude koji ne surađuju s partizanima, a ne one koji surađuju«.
Nalazio se na čelu Ustaške nadzorne službe od njenog osnutka 16. kolovoza 1941., a bio je i član Poglavnikove tjelesne bojne.
Ona je bila žena vojskovoà e Slavka Kvaternika i majka Dide Kvaternika, šefa UNSA, ustaške nadzorne službe.
Sagradila ga je JAZU kao blok stanova za iznajmljivanje, a poslije je, u podrumima, najprije bio starojugoslavenski, a potom zloglasni zatvor Unse, zloglasne Ustaške nadzorne službe Dide Kvaternika, iz kojega je malo tko izašao živ.
U Gornjoj Rijeci kod Križevaca bio je jedan od prvih logora za djecu pod upravom ustaške Nadzorne službe, kroz koji je prošlo 400 mališana sa Kozare.
Znanstvenik iz Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, dr. sc. Davor Kovačić napisao je rad Uspostava i djelovanje redarstvenog aparata i Ustaške nadzorne službe u Slavonskom Brodu 1941. - 1943. u kojem je, na temelju arhivskog gradiva i literature, prikazao uspostavu i ustroj redarstveno-obavještajnog sustava Nezavisne Države Hrvatske (NDH) u Slavonskom Brodu.
Prisegnuo je i postao pripadnik Ustaške nadzorne službe u Jasenovcu.
U lipnju 1941. došao je na poziv svog rođaka Vjekoslava Luburića u Zagreb i zaposlio se u Uredu III Ustaške nadzorne službe.
U veljači 1942. u Zagrebu su Andriju Hebranga uhitili agenti Ustaške nadzorne službe.
U Zagrebu 1942. Andriju su uhitili agenti Ustaške nadzorne službe, pružio je otpor kako bi uništio neke dokumente, ali je pritom ranjen.
Znala je da je Nada Vranković postala konfident i da predstavlja stalnu opasnost za ilegalni pokret u Sarajevu, jer se često kretala u društvu Štimca, šefa doušničke službe UNS (Ustaške nadzorne službe), nove ustaške organizacije za borbu protiv NOP, koja je ustvari nastala iz nekadašnjeg »Političkog odjela ŽRO«.
Na Trgu žrtava fašizma, mjestu gdje se nalazilo središte Ustaške nadzorne službe, govorit će Zoran Pusić iz Građanskog odbora za ljudska prava i Vjeran Pavlaković s Kulturalnih studija Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Zakonskom odredbom o ukidanju Ustaške nadzorne službe iz 1943. Zaštitno redarstvo spojilo se s ROZ-om.
U nadležnosti Ustaške nadzorne službe, tj. njenog Ureda III bio je nadzor nad svim ustaškim logorima na teritoriju Nezavisne Države Hrvatske.
Tako je osnivanje Ravnateljstva za javni red i sigurnost (središnja sigurnosno-policijska ustanova) i Ustaške nadzorne službe (nadzirala je rad svih državnih institucija i policijskih organa) označilo početak stvaranja osnove za realizaciju svih zacrtanih programa.
Eugen Dido Kvaternik kao ravnatelj Ravnateljstva za javni red i sigurnost (RAVSIGUR) i zapovjednik Ustaške nadzorne službe (UNS) je Stjepana Rubinića, postavio za upravitelja Župske redarstvene oblasti u Gospiću s nalogom« osnovati logor u Jadovnu i vršiti privremeni nadzor nad logorom na Pagu ».
Naime, Zakonskom odredbom poglavnika Ante Pavelića osnovan je stegovni i kazneni sud za vođenje stegovne i kaznene sudbenosti nad svim pripadnicima Ustaške bojne pri poglavniku, Ustaške vojnice (redovite djelatne vojne, časničke i dočasničke škole, pričuvne ustaške bojne za vrijeme djelatne vojne službe, ratne službe u ustaškom pokretu) i Ustaške nadzorne službe (Ureda ustaškog redarstva, Ureda obavještajne službe, Ureda obrambene službe).
Ako je koji pripadnik Ustaške bojne pri poglavniku, Ustaške vojnice i Ustaške nadzorne službe učinio kakvo kažnjivo djelo u zajednici s osobom koja ne potpada pod Ustaški stegovni i kazneni sud, a za kažnjavanje čina bili su nadležni redovni, odnosno vojni sudovi, bili su za cijelu kaznenu stvar protiv okrivljenih osoba nadležni redovni sudovi, odnosno vojni sudovi.
Ne osjećajuči nikakove krivice ta četvorica pritvorenika mole nas podpisane, da se kod naše ustaške nadzorne službe zauzmemo za njihovo puštanje na slobodu što mi ovim putem činimo i molimo da se tim pritvorenicima skrate muke i patnje time, da ih se konačno pusti na slobodu, kao što se je pustilo sve druge koji su bili s njima zajedno uhapšeni.
Za potrebe »unutarnje uprave« uređena je zgrada Ministarstva unutrašnjih poslova, a započeto je s gradnjama zgrada Velike župe Gora u Petrinji i Velike župe Modruš u Ogulinu, dok je nekadašnja zgrada Jugoslavenske akademije »podpuno preuredjena za potrebe Ustaške nadzorne službe u Zagrebu, iznosom od 6 milijuna Kuna«.
Osnivanje i rad logora bili su u nadležnosti Ravnateljstva za javni red i sigurnost, koje je utemeljeno 7. svibnja 1941., odnosno Ureda III Ustaške nadzorne službe nakon njezina utemeljenja u kolovozu 1941.
Predgovor knjizi napisao je poznati urednik-autor Hrvatskog Holokausta, Prof. J. Ivan Prcela, iz Clevelanda, SAD, koji u svom prikazu govori o čovjeku svjedoku i mladiću, koji je sa 17 godina otišao u ustaške dobrovoljce: ' ' U kolovozu 1941. godine Barbarić je položio ustašku prisegu pa kao pripadnik Ustaške nadzorne službe u Jasenovcu, kao prekaljeni branitelj Vječne Hrvatske i kao ljubitelj povijesne istine svojim istančanim zapažanjima piše vrlo vrijedne stranice o Jasenovačkom razdoblju hrvatske povijesti. ' ' (str. 5.)
Rad ću temeljiti na neobjavljenoj arhivskoj građi pohranjenoj u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu (fond Zapovjedništva Ustaške vojnice, fond Ministarstva oružanih snaga NDH, Zbirku izvorne građe NDH i Zbirku mikrofilmova Arhiva Vojske Jugoslavije), Arhivu Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu (fond Ustaške nadzorne službe i fond NDH) i Arhivu Hercegovine u Mostaru (Zbirka ustaških dokumenata 1941. - 1945.).
A onda, u travnja 1942. stiže obavjest Zapovjedništva ustaške nadzorne službe, " da sabirni radni logor u Jasenovcu može primiti neograničen broj zatočenika ", a odmah za njom, zapovijed " svim područnim oružničkim postajama da pokupe sve Cigane na svom području te da ih "... " preprate u Jasenovac ".
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com