VELIKI ĆETVRTAK: dan ustanovljenja euharistije i svećeničkog reda.
VELIKI ĆETVRTAK: dan ustanovljenja euharistije i svećeničkog reda.
Poznata je po tome što u njoj nedostaju Isusove riječi ustanovljenja euharistije, što ih je izgovorio na Posljednjoj večeri (»ovo je tijelo moje«... »ovo je krv moja«).
Mk 3, 31 35; Iv 2, 12) i ništa ne govore o njezinoj mogućoj prisutnosti na posljednjoj večeri u trenutku ustanovljenja euharistije.
Podsjetio je da na Veliki četvrtak Crkva proslavlja dan ustanovljenja euharistije i svećeništva, te je čestitao svećenicima njihov dan koji ih je na poseban način okupio oko velikog svećenika Isusa Krista.
Korizma nas svojom ozbiljnošću želi pripremiti na važne događaje vazmenoga trodnevlja: Velikoga četvrtka i ustanovljenja euharistije, Velikoga petka i muke Gospodnje, te bdijenja i iščekivanja Velike subote kada zajednica ostaje uz grob Gospodnji razmatrajući događaje prethodnih dana: muku i smrt Isusa Krista.
Veliki četvrtak je dan u kojem se spominjemo ustanovljenja euharistije i ministerijalnog svećeništva.
VELIKI ČETVRTAK - MISA VEČERE GOSPODNJE u 18.30 sati Dan ustanovljenja euharistije, svećeničkog reda i zapovijedi ljubavi.
U tom kontekstu donosi i riječi ustanovljenja Euharistije: " Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh, zahvalivši razlomi i reče: ' Ovo je tijelo moje - za vas.
Riječi ustanovljenja euharistije smještene su u taj kontekst molitve; u njima zahvaljivanje i blagoslov molitve berakha postaju blagoslov i preobrazba kruha i vina u Isusovo Tijelo i Krv.
Odmah na početku je Tjelovo, blagdan koji tako nježno i lijepo veliča trenutak ustanovljenja euharistije.
Autor knjige na različitim razinama pokazuje kako milosrđe i pravednost idu zajedno u Savezu što ga je Bog uspostavio s čovjekom, rekao je kardinal te istaknuo kako Papa u knjizi obrazlaže značenje Isusova svećeničkog i kraljevskog dostojanstva, donosi opširno tumačenje Posljednje večere, ustanovljenja euharistije, napokon teološko tumačenje pitanja o Isusovu uskrsnuću, praznom grobu i svjedocima uskrsnuća.
Slavimo blagdan Tijelova ili Isusovog ustanovljenja euharistije.
Iz ove Isusove izjave (Mt 26,29, Lk 22,18) očito je da je ova pasha koju Isus sada blaguje sa svojim učenicima, a to je pasha ustanovljenja Euharistije, otvorena prema Kraljevstvu Božjem, njegovom konačnom dolasku i dovršenju.
Ovaj je dan velik za svakog kršćanina, a posebno, draga subraćo u svećeništvu, ovo je naš dan, kada se spominjemo ustanovljenja Euharistije i ministerijalnog svećeništva.
Večer velikog četvrtka obilježana je misom večere Gospodnje u kojoj se na poseban način prisjeća ustanovljenja euharistije, a u samom misnom slavlju može se vidjeti i obred pranja nogu, što simbolizira poniznost i jednostavnost u služenju Bogu i čovjeku.
Draga braćo u svećeništvu, Veliki je četvrtak dan u kojem se spominjemo ustanovljenja Euharistije i ministerijalnog svećeništva.
Danas je svetkovina Tijelova, Presvetog Tijela i Krvi Kristove, katolički blagdan kojim se od 13. stoljeća slavi uspomena ustanovljenja euharistije na Veliki četvrtak.
Milosti otajstva ustanovljenja Euharistije neka siđu u naše duše i potanu nas na sudjelovanje u Svetoj Misi i na zahvalnost, ljubav i klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramnetu.
Poput Isusa, koji je prije ustanovljenja Euharistije večerao sa svojim učenicima, i prvi kršćani su prije Večere Gospodnje zajedno blagovali na večeri ljubavi, koja se zvala agape.
Misa Večere Gospodnje sastoji se od tri čina: ustanovljenja euharistije, svećeničkog reda te pranja nogu, odnosno zapovijedi ljubavi.
Uzmimo riječi ustanovljenja euharistije: za sve, za mnoge; tijelo koje se za vas predaje (krv koja se za vas prolijeva), tijelo koje će se za vas predati (krv koja će se za vas proliti).
Još nešto o upotrebi prezenta ili futura u riječima ustanovljenja euharistije.
U homiliji je posvijestio važnost triju događaja koje slavimo na Veliki četvrtak ustanovljenja euharistije, svećeničkoga reda te zapovijed ljubavi, koju je Isus dao apostolima na posljednjoj večeri. (ika)
Tijekom svete mise ustanovljenja euharistije uprizoren je događaj pranja nogu učenicima.
Donosimo popis tih vjerskih istina, a u zagradama navodimo mjesto i vrijeme objavljivanja pojedinih istina od strane Katoličke crkve: 1.) Izlazak Duha Svetoga od Oca i Sina kao jednog počela (« Filioque »), (Drugi opći crkveni sabor u Lionu 1274. godine i sabor u Firenci 1439. godine); 2.) Bezrešno začeće bl. Djevice Marije (odluka« ex cathedra »pape Pija IX. od 8. prosinca 1854.); 3.) Uznesenje Marijino na nebo dušom i tijelom (odluka ex« cathedra »pape Pija XII. od 1. studenoga 1950. godine); 4.) Primat Rimskog biskupa, kao nasljednika apostola Petra, nad čitavom Crkvom (Prvi vatikanski sabor, 1870. godine.); 5.) Neprevarljivost (nepogrešivost) pape kada u stvarima vjere i morala donosi odluke« ex cathedra », koje su obvezne za čitavu Crkvu (Prvi vatikanski sabor, 1870. godine); 6.) Postojanje jednog mjesta čišćenja ili« čistilišta », u kojem se čiste duše onih vjernika koji su preminuli opterećeni lakim grijesima ili vremenskim kaznama za grijehe; 7.) Duše preminulih odlaze odmah nakon posebnog suda u vječno blaženstvo, u čistilište ili u pakao (Opći crkveni sabor u Firenci 1439. godine); 8.) Snaga pretvorbe u euharistiji pripisuje se i riječima ustanovljenja euharistije, a ne samo zazivanju Duha Svetoga (« epikleza »).
Kao i ostali katolici širom svijeta i Metkovci se na današnji dan sjećaju Večere Gospodnje i ustanovljenja Euharistije.
U određenom je smislu Marija živjela svoju euharistijsku vjeru i prije ustanovljenja Euharistije budući da je prinijela svoje djevičansko krilo za utjelovljenje Riječi Božje.
Proglašavajući godinu koja je pred nama Godinom krunice, Papa je nadopunio i tu stoljetnu molitvu novim, svijetlim otajstvima, želeći time pojačati kristološku težinu krunice, otajstvima koja su vezana uz Isusov javni život, od krštenja na Jordanu do ustanovljenja euharistije.
Prikazujemo ti Gospodine Isuse ovu deseticu na čast otajstva ustanovljenja Euharistije po kojoj nas hraniš svojim Tijelom i Krvlju pod prilikama kruha i vina, svjedočeći tako do kraja svoju ljubav prema ljudima za čije spasenje si se žrtvovao.
Na taj blagdan vjernici se spominju ustanovljenja Euharistije kojom je Isus pokazao neizmjernu ljubav prema nama ljudima žrtvujući sebe za naše spasenje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com