Postoje direktni (straight thru) i crossover UTP kabel.
Postoje direktni (straight thru) i crossover UTP kabel.
Nemam baš mnogo iskustva sa umreživanjem računala, ali mislim da mi treba 2 mrežne kartice, i jedan UTP kabel? jel tako?
Pogotovo što planiraš kasnije možda umrežiti još bar 1 PC, moraš uzeti klasično mrežno rješenje: mrežne kartice i UTP kabel.
Korisna stvar je da neki modeli mogu raditi i u klijent modu što znači da uređ aj možete staviti na krov, povući do njega samo UTP kabel, struju i zakačiti antenu.
nego, konkretnije ti mogu rec za balune (75 na 120 i vise versa), patch panel za 8 pri (nisam ziher al mislim da se radio o 8 pri) elma nije imala vec ga je trebala napraviti i isti bi za zauzimao cak 3 U u rack-u, dok u drugoj firmi nabavio sam 8 pri u 1 U izvedbi za jedno 35 % manjoj cijeni, cak i sad kad smo trazili podne mrezne uticnice i utp kabel kat6 elma je bila preskupa, thja, vjerojatno tvoja firma kod njih ima debele popuste...
Sve u svemu, vrlo zanimljiva stvar za brzo postavljanje, postavi se na krov, UTP kabel povuče do računala i ispravljača s PoE-om u sobi i stvar riješena.
Naravno trebate utp kabel kako bi povezali uređaj i računalo.
Tj. sad znaš da ti za spoj treba mrežni (UTP) kabel od računala do AP-a, sam AP, kabel za spoj antene i uređaja (koji zovemo " pig tail ") i antena.
Uz računalo obavezno je ponijeti slušalice (zvučnici nisu dozvoljeni), produžni za struju i UTP kabel.
Nadalje, treba vam SD kartica na koju ćete staviti operativni sustav i na koju ćete spremati podatke, microUSB adapter (5 V) za napajanje, HDMI-to-DVI konverter ako nemate HDMI ekran/televizor, ethernet (UTP) kabel i miš i tipkovnica.
Max. udaljenost između POWER W5 i perifernih uređaja ne smije biti veća od 25 m, ako koristimo UTP kabel.
- konektor i utičnica za UTP kabel:
Jasno, trebati ćete UTP kabel, konektor, kliješta za krimpanje.
OPREMA: Obavezno ponijeti jedan produžni kabel za struju i UTP kabel ukoliko ga posjedujete jer imamo manju količinu gotovih i naravno računalo, monitor, miš, tipkovnicu i slušalice...: -) RAZONODA: Šanka na ovom lan partyu neće biti pa si slobodno ponesite svoje piće za osvježenje (da bolje ciljate), a za hranu će biti organizirana dostava po narudžbi.
U početku je bilo poprilično lako, slušalo se o osnovnim dijelovima računala, razlikama dekadskog i binarnog sustava te topologijama mreža, a na kraju prvog predavanja je svatko dobio priliku da zakrimpa svoj prvi UTP kabel...
Bitna je napomena da UTP kabel nije najbolji izbor jer je po svojim svojstvima visoko otporni kabel.
UTP kabel, nije to obicni LAN kabel?
Sve fino funkcionira.ja sam nedavno kupio laptop i usput utp kabel za mrezu.spojio sam lap i router otisao control panel i tamo sve ustimao za povezivanje i sve je super radi.mogu i ja ici na internet preko tog routera.no sad dolazi problem.ja i brat ne mozemo biti istovremeno na internetu jer taj router od T-cona ina nekakvu blokadu odnosno kako su mi rekli da je u bridge modu, i da bi ga ja treba prebaciti u rout mode no to mi ne ide jer kad ušisem one brojeve u web browser nece da mi otvori stranicu pa ne mogu promijeniti u rout modu.e sad odlocili smo da kupimo ili novi router ili switch.buraz kaze switch jer je jeftiniji a ima vise izlaza.e sad se cini da to nece ici.sta mi je najpametnije napraviti.to sad mene zanima
Ukoliko netko zabunom odspoji ili presječe UTP kabel, in.mpathd će reagirati prebacivanjem javne IP adrese sa " pokvarenog " mrežnog sučelja na rezervno (pasivno) sučelje.
Također UTP kabel mora biti direktni (straight thru).
Za drugi način spajanja (koji se koristi kad je računalo od kantene udaljeno više od 5 m) potrebno je nabaviti: AP (access point) koji podržava tzv. client način rada, spojni " pigtail ", kantenu (ako je potrebno i tanjur satelitske antene) LAN karticu u koliko je nemate u računalu i spojni UTP kabel od AP-a do vašeg računala Moguće je također umijesto AP uređaja staviti slabije računalo koje će vršiti istu funkciju.
Sad imate UTP kabel koji na jednom kraju ima RJ-45 konektor i konektor za napajanje AP-a, a na drugom kraju imate RJ-45 konektor i transformator od AP-a koji uključite u struju.
- LAN je najčešće instaliran unutar jedne zgrade ili unutar skupine zgrada na ograničenom području to je osnovni razlog zašto se u nazivu takve mreže koristi pridjev lokalna; - broj krajnjih uređaja spojenih u lokalnu mrežu je ograničen, pri čemu se ograničenje kreće u rasponu od nekoliko desetaka do nekoliko stotina krajnjih uređaja u jednoj lokalnoj mreži; - LAN je obično u vlasništvu jedne organizacije, koja je ujedno i vlasnik mrežnih uređaja međusobno povezanih tim LAN-om - u lokalnim mrežama se u pravilu koriste velike prijenosne brzine (kreću se u rasponu od 10 Mbit/s do 1 Gbit/s) te uglavnom Ethernet standardi - Fizičkog medija preko kojeg putuju informacije u računarskoj mreži (trenutno uglavnom UTP kabel itd.) - Protokola, odnosno skupa pravila za kontrolu pristupa na mediju - Ethernet paketa u kojima se prenose podaci koji su ustvari skupine bitova - organiziranih u polja
UTP kabel se priključuje na računalo i zidnu UTP utičnicu, a spaja se i direktno PC na PC ili PC na neki drugi uređaj.
UTP kabel) koji se priključuju na hub ili preklopnik.
Ponavljač (repeater) ima jedan ulaz i jedan izlaz, služi pojačavanju signala, UTP kabel, primjerice dozvoljava udaljenost od 100 metara, u slučaju da podatke trebamo slati 200 metara, na polovici te veze moramo postaviti ponavljač.
UTP kabel je dužine oko 30 m, pa se uz pad napona na krovu dobije oko 17 V.
PoE se koristi u svojoj osnovnoj formi jednostavnom činjenicom da kroz ethernet kablove prolazi dvostruko više žica nego ih se obično koristi kod 10/100 Mb mreže se za standardni Cat5e UTP kabel ne koriste čak 2 para žica od ukupno 4
Za ovu opciju buduči član treba Access Point s mogućnosti rada u ' clijent ' modu, kraći wireless kabel, wireless antenu i mrežni UTP kabel za povezivanje računala i Access Point-a.
E sada će netko reći pa mogu uzeti 8 starih telefonskih žica u bojama ili iz " hrpe uglja " u bojama spojiti ih po redoslijedu pa izraditi UTP kabel.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com