Rij eč o uvozu robe po cijeni nižoj od njene stvarne vrijednosti, a na tu pojavu Ministarstvo gospodarstva reagira nakon pritužbe svih ili većine domaćih proizvođača te iste robe.
Rij eč o uvozu robe po cijeni nižoj od njene stvarne vrijednosti, a na tu pojavu Ministarstvo gospodarstva reagira nakon pritužbe svih ili većine domaćih proizvođača te iste robe.
Carinarnica će pri ponovnom uvozu robe odobriti oslobođenje od plaćanja carine propisano člankom 188. Carinskog zakona pod uvjetom da je roba koja se ponovno uvozi u istome stanju u kojemu je izvezena (čl. 189.)
Zakon o izvozu i uvozu robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava uređuje izvoz i uvoz robe vojne namjene (robe koje se nalaze na Popisu robe vojne namjene a koji je u cijelosti usklađen s Vojnim popisom EU) i nevojnih ubojnih sredstava (robe navedene u Nacionalnom popisu).
a) Primatelj robe popunjava obrazac »Potvrda za oslobađanje od plaćanja carine i poreza pri uvozu robe«, koji je sastavni dio ovog naputka, u tri istovjetna primjerka, te iste ovjerava u polju »Ovjera primatelja projekta«.
Iako je Zakonom o izvozu i uvozu robe vojne namjene propisano da je izvoznik dužan, u roku od petnaest dana od obavljenog izvoza, obavijestiti o tome nadležno ministarstvo, ti podaci ne mogu biti pouzdana osnova za izradu baze podataka o izdanim i iskorištenim dozvolama.
namjene proizvoda, odnosno da li se radi o uporabi robe u procesu proizvodnje ili uvozu robe radi daljnje prodaje.
U vezi vaše zamolbe za detaljnijim pojašnjenjima o načinu ostvarivanja olakšica pri uvozu robe koja je donirana od osoba iz inozemstva ili dodijeljena od strane Povjerenstva Vlade RH za besplatnu dodjelu strane robe raznim neprofitnim ustanovama ili organizacijama, obzirom na izmjene poreznih propisa, obavještavamo Vas o slijedećem:
Odjel za izvoznu kontrolu obavlja sljedeće upravne i stručne poslove: izrađuje nacrte zakona i podzakonskih propisa i provodi propise vezane uz izvoz robe s dvojnom namjenom, te izvoz i uvoz ostale osjetljive robe sukladno međunarodnim obvezama Republike Hrvatske; izrađuje prijedlog popisa robe s dvojnom namjenom sukladno međunarodnim obvezama Republike Hrvatske; koordinira sustav nadzora izvoza robe s dvojnom namjenom; izrađuje nacrte propisa i provodi propise o izvozu i uvozu robe koja se može koristiti za mučenje; vodi aktivnosti vezano uz članstvo Republike Hrvatske u Kimberley procesu i izdaje certifikate za izvoz neobrađenih dijamanata; vodi aktivnosti vezano uz buduću direktnu primjenu propisa Europske unije iz nadležnosti Odjela; prati izvršavanje međunarodnih obveza preuzetih pristupanjem Republike Hrvatske međunarodnim konvencijama i režimima povezanih s nadzorom oružja i robe s dvojnom namjenom; sudjeluje u radu nacionalnih i međunarodnih radnih tijela na području nadzora oružja i robe s dvojnom namjenom; izrađuje i ažurira internet stranicu o kontroli izvoza na web-stranicama Ministarstva, organizira seminare za tijela državne uprave i za domaću industriju vezano uz nadzor prometa oružja i robe s dvojnom namjenom radi učinkovitog sustava izvozne kontrole; izrađuje i ažurira priručnik o izvoznoj kontroli; priprema program unutarnje kontrole radi poštivanja izvoznih propisa te pomaže tvrtkama u uspostavi sustava unutarnje kontrole; sudjeluje u izradi i provedbi propisa o restriktivnim mjerama, sudjeluje u radu radnih skupina vezano uz sprječavanje terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, ostvaruje i koordinira suradnju sa sigurnosnim organizacijama/inicijativama (Sjevernoatlantski savez/North-Atlantic Treaty Organization NATO, Australska skupina, Wassenaar aranžman, Grupa snabdjevača nuklearnim materijalima); surađuje s drugim državnim tijelima i institucijama na nacionalnoj i međunarodnoj razini.«
Ekipa je osumnjičena da je pri uvozu robe iz Kine i Italije u riječkoj luci lažirala vrijednost i količinu uvezene robe.
Uz zahtjev za povrat ili otpust izvoznog duga, pri ponovnom uvozu robe potrebno je priložiti:
Carinska uprava je u svrhu provedbe spomenutoga Sporazuma izdala više naputaka, kao klasa: 023 - 01/95 - 01/148 od 26. srpnja 1995. godine, klasa: 413 - 04/98. - 01/813 od 04. prosinca 1998. godine, klasa: 413 - 04/01 - 05/264 od 03. prosinca 2001. godine, kao i obvezujući Naputak br. 04/02, klasa: 413 - 04/02 - 05/21 od 06. veljače 2002. godine (koji u točki 6. pojašnjava carinske procedure pri uvozu robe temeljem Sporazuma...
Proizlazi to iz prošlotjedne Vladine Uredbe o izvozu i uvozu robe koja se može uporabiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje.
No, u svim drugim slučajevima namjere uvoza robe temeljem nekog drugog međunarodnog ugovora ili sporazuma, poglavito bilateralnog, neovisno o eventualnom određenju u takvom ugovoru ili sporazumu kako se pri uvozu robe u svezi njegove provedbe primjenjuje oslobođenje od plaćanja uvoznih davanja, ostvarivanje oslobođenja moguće je tek po odobravanju primjene istih od strane Europske komisije, sukladno proceduri iz članka 128. stavaka 2. i 3. Uredbe.
à injenica je da je sve investicijske radove kao i kompletan uvoz robe obavljala tvrtka PBZ INVESTHOLDING, u 100 % vlasništvu Privredne banke Zagreb (koja je pri uvozu robe zaraà unavala dodatnu proviziju od 5 %) tako da je npr. njen direktor Ante à erek bio ujedno i predsjednik Upravnog odbora Name.
Sve bi to bilo jako pohvalno da je Vlada osigurala rast proizvodnje, izvoz, gospodarski rast temeljen na izvozu i ostvarivanju novostvorene vrijednosti, a ne na uvozu robe za krajnju potrošnju.
Trgovačko je društvo XYZ d. o. o. pri uvozu robe iz inozemstva platilo PDV kasnije priznat kao pretporez.
Pravo na povlaštene carine imaju pravne i fizičke osobe pri uvozu robe određene namjene, koja zadovoljava ljudske potrebe, kao što su: hrana, odjeća i higijenske potrepštine ili pak specifična oprema te instrumenti i rezervni dijelovi, a koji se ne proizvode u nas.
Izborena je politička samostalnost, a da bi se riješili teške ovisnosti o uvozu robe iz bivših kolonijalnih sila i izvozu poljoprivrednih proizvoda, industrijski razvoj smatrao se dobrim rješenjem.
Poglavlje Vanjski odnosi pokriva zajedničku trgovinsku politiku EU-a, propise koji se odnose na vanjsku trgovinu, uključujući carine, obveze iz članstva u WTO-u, sve bilateralne sporazume koje EU ima s trećim zemljama nečlanicama, zatim opći sustav preferencijala kojim se manje razvijenim zemljama i zemljama u razvoju daju carinski preferencijali pri uvozu robe u EU-u.
Kako se međutim ne radi o unosu-uvozu robe za osobne potrebe putnika, već o robi koju je nabavila pravna osoba...
Natječaj se mora objaviti najmanje 15 dana prije raspodjele kontingenata u javnim glasilima. (4) Pri raspodjeli kontingenata osigurava se najmanje 10 % za dodatnu raspodjelu za potrebe nove proizvodnje čije se potrebe nisu mogle predvidjeti pri redovitoj raspodjeli kontingenata. (5) Carinska uprava Republike Hrvatske dužna je jedanput godišnje dostaviti Ministarstvu podatke o izvozu i uvozu robe na temelju kontingenata.
Ovo u cilju ishodovanja uvoznih olakšica po osnovi humanitarnog karaktera osobe, te prikazanog humanitarnog karaktera dobara koja se primaju iz inozemstva, obzirom da smatraju kako su sukladno članku 187. točka 5. Carinskog zakona u mogućnosti ostvariti carinske olakšice pri uvozu robe koja prema njihovim navodima služi za obavljanje humanitarne djelatnosti.
06. rujan 2012. - Uredbu o Popisu robe vojne namjene i Popisu nevojnih ubojnih sredstava Vlada Republike Hrvatske je na prijedlog Ministarstva gospodarstva, temeljem Zakona o izvozu i uvozu robe vojne namjene i nevojnih ubojnih sredstava (" Narodne novine " br. 86/08) donijela Uredbu o Popisu robe vojne namjene i Popisu nevojnih ubojnih sredstava.
Drugim riječima, dobar dio prometa na malo, pa tako i prodaja obuće, premjestio se u velike trgovačke centre gdje dominiraju diskonti obuće, bazirani na jeftinom uvozu robe upitne kvalitete i niske cijene.
To su oslobođenja: - pri uvozu osobne imovine fizičkih osoba koje se preseljavaju iz trećih zemalja u RH, - pri uvozu darova dobivenih prigodom zaključenja braka, - pri uvozu predmeta nasljeđenih u trećim zemljama, - pri uvozu obrazovnim materijala i školske opreme, - pri uvozu kapitalnih dobara i opreme pri doseljenju i prijenosu gospodarske djelatnosti u RH, - pri uvozu poljoprivrednih proizvoda iz pograničnih područja, - pri uvozu predmeta za znanstvene, obrazovne i kulturne svrhe, - pri uvozu robe za znanstvene i medicinske potrebe i istraživanja, - pri uvozu robe za potrebe humanitarnih djelatnosti, - pri uvozu robe za potrebe hendikepiranih osoba, - pri uvozu odlikovanja, priznanja i darova u međunarodnim odnosima, - pri uvozu predmeta za promidžbu trgovine, - pri uvozu predmeta u vezi zaštite prava intelektualnog vlasništva, - pri uvozu obrazaca i isprava, - pri uvozu pomoćnog materijala kod transportnih operacija, - pri uvozu goriva i maziva, te - pri uvozu pogrebnih potrepština.
Primjenjuju se pri uvozu robe iz prekomorskih zemalja, a banke ga odobravaju uvozniku dajući akcept na mjenici kojom izvozniku osiguravaju isplatu mjenice o dospijeću.
Iz gornjega proizlazi da fizička osoba može, ukoliko podnosi i robu, podnijeti carinsku deklaraciju, isključivo ako je podnosi u svoje ime i za svoj račun, a radi se o izvozu ili uvozu robe nekomercijalne naravi za osobne potrebe odnosne fizičke osobe.
Odredbe ove Uredbe, koje određuju što se smatra robom hrvatskog podrijetla i robom uvoznog podrijetla odnose se na nepovlašteno (nepreferencijalno) podrijetlo robe i povlašteno (preferencijalno) podrijetlo u slučaju kada se radi o uvozu robe podrijetlom iz zemalja na koje Republika Hrvatska jednostrano primjenjuje povlaštene carine.
b) carinarnici, koja odlučuje o zahtjevu za povrat ili otpust moraju biti vraćene sve isprave, koje su potvrđivale carinski status domaće robe i s kojima je konkretna roba bila iznesena iz carinskog područja, odnosno priloženi svi dokazi koje carinarnica smatra potrebnim, da te isprave neće biti moguće koristiti pri mogućem kasnijem uvozu robe.
- pravila o podrijetlu robe koja se primjenjuju pri izvozu i uvozu robe ne smiju biti restriktivnija od pravila koja određuju što se smatra robom hrvatskog podrijetla i ne smiju proizvoditi diskriminirajući učinak prema pojedinim zemljama,
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com