Kamene kuće od kojih su najstarije sačuvale pokrov od vapnenačkih ploča, strme ulice s kamenitim stepenicama, te još poneku kuću s " ćepenikom " u pročelju, svjedoci su nekadašnjeg izgleda ovoga mjesta.
Kamene kuće od kojih su najstarije sačuvale pokrov od vapnenačkih ploča, strme ulice s kamenitim stepenicama, te još poneku kuću s " ćepenikom " u pročelju, svjedoci su nekadašnjeg izgleda ovoga mjesta.
Siromašna su humusom u površinskom sloju, ispod kojega je glinovitiji crveni sloj nastao od netopiva ostatka vapnenačkih stijena.
Između Biokova i polja nalaze se nizovi vapnenačkih kosa koje su međusobno odvojene udolinama.
Najprije smo se zaustavili kod vapnenačkih stijena gdje nastavljamo put pješice kroz kanjon.
Biostratigrafska istraživanja na bazi različitih fosilnih skupina (vapnenačkih algi, foraminifera, palinomorfa, konodonata, radiolarija i dr.) uz sedimentološka, palinofacijesna i geokemijska istraživanjima omogućit će korelaciju plitkovodnih platformnih i dubljevodnih bazenskih naslaga.
Poznato je kako je područje skoro cijelo izgrađeno od mladih paleogenskih naslaga sastavljenih od vapnenačkih breca.
Otok je izgrađen od karbonatno-vapnenačkih stijena, a nastao je prije otprilike 100 milijuna godina u razdoblju krede, ali tek u holocenu postaje otok.
Pretpostavlja se da su slapovi počeli nastajati prije oko 100.000 godina, erozijom vapnenačkih stijena. [ više ]
Belgijski ronilac Rene Wouters pronašao je nedaleko od otočića Vele Orjule 45 metara ispod mora brončani kip prekriven debelim slojevima organogenih vapnenačkih naslaga.
Južnu skupinu čini pet koraljnih vapnenačkih otoka: (Rota, Guam, Aguijan, Tinian i Saipan), koji su svi naseljeni osim Aguijana.
U istom tom programu Razvojna agencija Zadarske županije sudjelovala je kao partner Geološkom zavodu Slovenije i dobila 170 tisuća eura za mapiranje vapnenačkih nalaza na zadarskom području.
Te naslage poznate pod nazivom fliš obuhvaćaju u najnižem dijelu lapore (smjesu najsitnijih čestica kalcita i gline), a zatim ritmičku izmjenu takvih autohtonih bazenskih naslaga i ugl. tankih proslojaka pretežito vapnenačkih pješčenjaka, čiji materijal potječe od pretaloživanja velike količine ljušturica foraminifera iz susjednih rubnih plitkomorskih okoliša trošenja, a dijelom i od trošenja starijih (pretežito gornjokrednih) tektonski izdignutih naslaga.
Posebna su odlika flišne sedimentacije u tome koritu pojedinačni vrlo debeli slojevi vapnenačkih breča i pješčenjaka, na kojima je zbog izuzetne otpornosti na eroziju izgrađena većina naselja u tome području (npr.
Glavni domaći projekt i obuhvaćaju područje fosilnih vapnenačkih alga, stratigrafije trijasa, geologije krša i geotektonike, a glavni su međunarodni projekti istraživanje hidrogeologije karbonatnih stijena u sredozemnom prostoru u organizaciji FAO i Unesco (1966 - 1971, voditelj projekta i koordinator za bivšu Jugoslaviju) i istraživanje sredozemnoga trijasa u korelaciji s globalnim trijasom u organizaciji Unesco-a i Internacionalne unije geoloških znanosti (1973 - 1982, član Središnjeg odbora, istraživač i koordinator za bivšu Jugoslaviju), i dr.
U geomorfologiji je greda: a) izdužena stjenovita uzvisina u kršu, ostatak otpornijih vapnenačkih stijena; b) izdužena ocjedita uzvisina u naplavnim ravnicama, nastala fluvijalnom erozijom u starim terasama.
Pri dnu iskopa naišlo se na više vapnenačkih stijena, od kojih su se neke pokazale više nego dostojnim suparnicima.
U smjeru sjeverozapada protežu se Dabarski kukovi - neobično pravilan niz bijelih vapnenačkih kukova što se u gotovo ravnoj liniji pružaju u dužini od 10 km s najbližim Žutim kukom, a na kraju najvišim Bačić kukom.
Između pjeskovitih lapora nalaze se ulošci vapnenačkih sedimenata iz srednjeg eocena.
Izdignuti dijelovi vrhunaca vapnenačkih naslaga ugl. su ogoljeli i imaju vertikalne odsjeke na mjestima gdje su »čela« navlaka preko flišolike podloge.
Prirodne svojstvenosti kraja Ovo područje ima slična prirodno-geografska obilježja kao i drugi dijelovi Dubrovačke regije, Dalmacije.To je tipični bezvodni krški dinarski prostor s nešto većim i manjim plodnim površinama, dok u krajoliku dominiraju pošumljene, djelom opožarene površine, oskudni pašnjaci i goli kamenjar.Općina Ston sastavni je dio hrvatskog dinarskog krša.Istiće se međusobna usporednost uzvisina (vapnenačkih brda i glavica-najistaknutiji južni priobalni gorski niz Zagorje s najvišim vrhom 632 m) i udubljenja (udoline, polja, poljica, doci, uvale, ponikve u mekšim dolomitima-najrasprostranije su su plodne udoline Pelješka Crna gora i Ponikve u unutrašnjosti te Brijesta polje i Stonsko polje na njezinim nižim uzdužnim djelovima.Svojstven je dalmatinski tip razvedene obale (oko 100 km) s brojnim kanalima (kanal Malog Stona, Mljetski kanal i Stonski kanal), zalivima (Malostonski), zatonima (Žuljana), uvalama s plažama (Brijesta, Bjejevica, Bistrina, Kuta, Vučine, Praprtna, Smokvina, Priježba, Marčuleti, Pržini brojnedruge), manjimotočićima (Gubavac, Maslinovac, Lovorikovac, Kokošar, Tajan, Pučenjak, Veli Školj, Banja, Govanj ili Otok Života, Crkvica, Bisaci, Škrpun, Lirica i najveći među njima Olipa), rtovima (Blace, Nedelja, Čeljen, Ostrog, Prezdra, Vratnik i drugi), ali i kamenitim djelomično ili potpuno strmim (klifovima), nepristupačnim ili teže pristupačnim obalama.
Prema unutrašnjosti prostora Općine obalni pojas prelazi u zaobalni prostor u kojem se ističu krški oblici i degradirani krajolik, longitudinalni nizovi viših krških vapnenačkih bila (grebena) i dolomitnih i flišnih udolina.
Noćili smo u bungalovima obiteljskih pansiona i na motuu malom otoku načinjenom od koralja, pijeska i vapnenačkih stijena, gdje od vegetacije prevladavaju kokosove palme.
U podnožju sjevernih austrijskih vapnenačkih Alpa, u selu Obertraun, od 5. do 11. lipnja održan je simpozij posvećen proučavanju speleoloških pojava sa stalnim snijegom i ledom - IWIC.
A Prenj je čudesan labirint 10 vapnenačkih vrhova viših od 2000 metara koji se poput tornjeva uzdižu iz omamljujućih nekadašnjih ledenjačkih dolina i bajkovitih gustih šuma bukve i bora munike.
Drvene drške britvi i noževa mehaničkim putem najprije su očišćene od vapnenačkih naslaga, a zatim su pripremljene za impregnaciju PEG metodom.
Veliko je gospodarsko značenje vapnenačkih stijena.
Istri nastali vrlo različiti okoliši, od kontinuirano plitkovodnoga prijelaza u cenoman (područje Savudrije), plitkovodnih vapnenačkih pješčanih prudova (arhitektonsko-građevni kamen u okolici Marušića) do nešto dubljih, razvedenih okoliša u kojima su taloženi organskom tvari i ljušturama školjkaša bogati tamni rudistni vapnenci (arhitektonsko-građevni kamen u okolici Sv. Lucije).
Alan Čaplar kaže: Odavde se, kao nigdje drugdje, ističe neobično pravilan niz bijelih vapnenačkih kukova što se pružaju prema jugoistoku u dužinu od gotovo 10 km izranjajući iz zelenih okoliša dabarskih šuma i travnatih dolaca.
Prvi dio staze ide do ruba kanjona gdje se nalazi vidikovac s uređenim odmorištem, dok drugi dio staze vodi kroz kanjon te prolazi između vapnenačkih stupova u podnožju impresivnih stijena i litica.
Na vidikovcu, s kojeg se pruža pogled na zadivljujuće vizure vapnenačkih tornjeva, učenici/studenti se mogu odmoriti i marendati.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com