Pred početak Vazmenog bdijenja u crkvi su pogašena svjetla, a vjernici su se okupili ispred nje uz oganj koji simbolizira život i radost.
Pred početak Vazmenog bdijenja u crkvi su pogašena svjetla, a vjernici su se okupili ispred nje uz oganj koji simbolizira život i radost.
Navečer na kraju vazmenog bdijenja biti će BLAGOSLOV JELA.
Nakon pjevanja Slave u prvome dijelu mise, zvona i orgulje su utihnule do Vazmenog bdijenja na Veliku subotu.
Današnji obred Vazmenog bdijenja sastoji se od službe svijetla s blagoslovom ognja i Vazmenim hvalospjevom; službe riječi sa sedam starozavjetnih i dva novozavjetna čitanja koja iznose ključne događaje povijesti spasenja; krsne službe s litanijama svih svetih, blagoslovom vode, krštenjem odraslih ili obnovom krsnih obećanja; euharistijske službe pod kojom novokršteni donose misne darove te prvi put blaguju Tijelo Kristovo.
Baš na dan, baš u sat, kada cijela zemaljska kugla, cijela Domovina i naša Pula slave najmističnije i najsvetije trenutke naše vjere, baš u vrijeme kada se po cijelom svijetu u svim crkvama slave obredi vazmenog bdijenja u svetoj noći, baš u vrijeme kad se naviješta radost zemlje koja je tolikim obasjana blijeskom i rasvijetljena...
Svake godine sakramentu Potvrde pristupa i jedan manji broj odraslih katekumena, koji ovaj sakrament primaju odvojeno od redovitih krizmanika, i to u noći Vazmenog bdijenja na Veliku subotu.
" U ovoj noći vazmenog bdijenja slavimo središnje otajstvo kršćanske vjere: presudan i uvijek aktualan događaj Uskrsnuća Isusova.
Vjernici lučke Župe Sv. Marije Magdalene ove godine, po prvi puta nakon 16 godina, odnosno nakon povratka neće u svojoj župnoj crkvi imati obrede Velikog tjedna - Misu večere Gospodnje, obred muke Gospodnje i obredi subotnjeg vazmenog bdijenja.
Za vrijeme vazmenog bdijenja nakon pjesme Slava Bogu na visini za čuvare Kristova groba to je najljepši i najočekivaniji trenutak njihove službe.
Svečanim, pjevanim Slava Bogu na visini kojeg prati ministrantsko zvonjenje te zvona s zvonika započinje vrijeme posebne ozbiljnosti, pobožnosti i skrušenosti do Vazmenog bdijenja.
Obredi Vazmenog bdijenja započeli su u 22 sata ulaskom ministranata i svećenika u zamračenu crkvu s uskrsnom svijećom koja je zapaljena na blagoslovljenoj vatri.
Lijepo i poticajno je bilo vidjeti četrnaest mladića i djevojaka koji su se izmjenjivali u čitanju čitanja i pripjevnih psalama što nam ih donosi liturgija Vazmenog bdijenja.
Na Veliku subotu djevojke se umivaju blagoslovljenom vodom nakon Vazmenog bdijenja kako ne bi na licu dobile sunčane pjege.
Uskrs je otajstvo svjetla, upravo zato obredi vazmenog bdijenja počinju službom svjetla, a Euharistijska služba bit će vrhunac Kristove prisutnosti u noći iščekivanja Kristova uskrsnuća, kada će se nakon tišine svetoga trodnevlja oglasiti i crkvena zvona koja će najaviti radost Kristova uskrsnuća.
Uz vatrogasne manifestacije poput svibnja-mjeseca zaštite od požara i štovanja Sv. Florijana - zaštitnika vatrogasaca, hodočašća na Mariju Bistricu i održavanja javnih pokaznih vježbi, Društvo sudjeluje i u obilježavanju dana Općine, blagdana Tijelova, vazmenog bdijenja i sličnim događajima šireg značaja.
Mons. dr. Ivan Dev? i?, rije? ki nadbiskup, predvodio je slavlje Vazmenog bdijenja u crkvi Uznesenja Marijina, koja je najstarija rije? ka crkva i župa.
Sakramente inicijacije primit će na Misi vazmenog bdijenja:
U 20.00 sati počinju obredi Vazmenog bdijenja, a potom slijedi misa Vazmenog bdijenja.
Mogući su razni oblici ulaza, npr. od onog najčešćeg iz sakristije pa sve do svečanog ulaska u crkvu u liturgiji Vazmenog bdijenja.
Završni dio Vazmenog bdijenja je euharistijska služba - bio je vrhunac svečanosti kada u vazmenoj noći pod posvećenim prilikama kruha i vina primamo najstvarniju prisutnost uskrslog Krista i njegova Duha. (piše: Ivan Nađ)
KARDINALOVA HOMILIJA NA MISI VAZMENOG BDIJENJA
To je vazmeni post, spomen Gospodinove muke, i zato Crkva savjetuje da se taj post održava sve do vazmenog bdijenja, kada ćemo ga s radošću prekinuti.
Na tom večernjem slavlju nakon pjevanja Slave utihnu sva zvona, ne sviraju orgulje kao niti nikakav drugi instrument, koji će ostati u šutnji sve do Vazmenog bdijenja.
Isus je taj Mesija koji je svojom smrću,, Adamov dug otplatio (liturgija vazmenog bdijenja).
Nakon Slave, oglasila su se zvona i orgulje koje će utihnuti sve do Slave u misi Vazmenog bdijenja.
Baš na dan, baš u sat, kada cijela zemaljska kugla, cijela Domovina i naša Pula slave najmističnije i najsvetije trenutke naše vjere, baš u vrijeme kada se po cijelom svijetu u svim crkvama slave obredi vazmenog bdijenja u svetoj noći, baš u vrijeme kada se naviješta radost zemlje koja je tolikim obasjana bljeskom i rasvijetljena sjajem vječnoga Kralja, baš tada, u Puli je planiran veliki koncert Momčila Bajagića Bajage.
Obred vazmenog bdijenja sastoji se od blagoslova ognja i uskrsne svijeće, hvalospjeva svijeći koja je simbol Krista uskrsloga, blagoslov vode i krštenje katekumena (odraslih) i kao vrhunac slavlja je svečana euharistija.
U sklopu Vazmenog bdijenja blagoslovljena nova krstionica
Sve do Vazmenog bdijenja na štandu na Cipeliću kao i u svim župama brodskoga Dekanata prodavat će se svijeće po simboličnim cijenama i dijeliti informativni letci.
Pred početak Vazmenog bdijenja u crkvi su pogašena svjetla, a vjernici su se okupili ispred nje uz oganj koji simbolizira život i radost.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com