Zbog ovog slučaja britanski sudac Lord Allanbrife osudio je 4. svibnja 1988. godine Vinka Sindičića Pitagoru na ukupno 15 godina zatvora, a Štedul se nakon toga nastavio baviti politikom.
Zbog ovog slučaja britanski sudac Lord Allanbrife osudio je 4. svibnja 1988. godine Vinka Sindičića Pitagoru na ukupno 15 godina zatvora, a Štedul se nakon toga nastavio baviti politikom.
Sudsko vijeće Županijskoga suda u Zagrebu pod predsjedanjem Damira Kosa, temeljem članka 340. točka 3 Zakona o krivičnom postupku, 23. ožujka 2000. oslobodilo je Vinka Sindičića svake odgovornosti.
Šteta je što se pritom (iz razloga koji bi se mogli naslućivati) zadržao na opisu lika i djela samo nekih pouzdanika jugoslavenske Službe državne sigurnosti (poput Vinka Sindičića, Slobodana Budaka, Josipa Drpića, Rade Vukojevića, Željka Šuška, Ivice Šimunovića, Jerka Bradvice i Mirka Grgića), dok su ostali čudnom igrom sudbine ostali pošteđeni.
Temeljilo se na lažnom svjedočenju Vinka Sindičića o super tajnoj službi izvršnog komiteta Komunističke partije Hrvatske za koju nitko nije čuo, a koja je bila iznad ondašnje hrvatske i jugoslavenske službe državne sigurnosti.
Mislim da je priča o povlačenju izjave od strane Vinka Sindičića samo dimna bomba.
SKICA ZA PORTRET VINKA SINDIČIĆA, NOVOG VLASNIKA VIŠKIH HOTELA
Hrvatska stranka prava 1861 podnijela je državnom odvjetniku Berislavu Živkoviću kaznenu prijavu protiv Vinka Sindičića zbog trostrukog ubojstva Stipe Ševe, njegove žene i djeteta, koje je Sindičić počinio 1972. u ljetovalištu pokraj Venecije - obavijestio je javnost predsjednik stranke Dobroslav Paraga na prošlotjednoj konferenciji za novinare u Zagrebu, napomenuvši kako su njegovi suradnici prikupili izjave svjedoka i rodbine ubijenih, te kako tal
Onu javnog zastupnika optužnice protiv Vinka Sindičića ili neku drugu - njegova prikrivena zaštitnika?
Na osnovi te prijave Okružno državno odvjetništvo Zagreb 3. veljače 1993. podnijelo je zahtjev za provođenje istrage protiv Vinka Sindičića, tada u zatvoru u Škotskoj, pod sumnjom da je on počinitelj toga zločina.
VIS - Kada su mnogi na škoju sa žaljenjem konstatirali kako je viška hotelska kuća dospjela u ruke Vinka Sindičića, osobe sumnjive prošlosti, dogodio se novi obrat.
Gledamo na televiziji (Valdecova Istraga) i čitamo u novinama (fašistoidni Hrvatski list iz Zadra) o rehabilitaciji VINKA SINDIČIĆA, udbaškom ubojici.
Zapeli ovih dana, Anto Nobilo u Jutarnjem listu i Nacionalova redakcija, braniti Josipa Perkovića od optužbi Vinka Sindičića i Bože Vukušića, svjedoka tužiteljstva na suđenju Krunoslavu Pratesu, tvrdnjama da je riječ o nepouzdanim svjedocima jer da spomenuta dvojica suradnici njemačke tajne policije.
Za razliku od Perkovića, Mustač se nakon otmice sa Zelićem jednom i susreo u 40 - minutnom razgovoru 1998. na zagrebačkom aerodromu Pleso, i to kada je Zelić dolazio u Zagreb kao svjedok u postupku protiv Vinka Sindičića za ubojstvo Bruna Bušića.
Vinka Sindičića (na slici), kojem su sudili za ubojstvo Brune Bušića i oslobodili ga, u petak je uhitila njemačka policija.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu taj prijedlog uopće nije razmatralo već je 10. svibnja 1999. podiglo optužnicu protiv Vinka Sindičića.
SPLIT - Policijska uprava splitsko-dalmatinska podnijela je nadležnom državnom odvjetništvu u Splitu posebno izvješće protiv Vinka Sindičića (60) iz Rijeke.
Suđenje Vinku Sindičiću počelo je 8. studenoga 1999. pod predsjedanjem suca Damira Kosa, nekadašnjeg sekretara Saveza komunista u sudačkoj organizaciji Socijalističke Republike Hrvatske; dakle visokog dužnosnika organizacije koja je preko Službe državne sigurnosti kao svoje produžene ruke naredila ubojstvo Brune Bušića i u tu svrhu, prema optužnici, angažirala Vinka Sindičića da isto izvrši.
Majerski mi je, sedam dana prije nego sam uhićen, u video interview-u za 45 lines, kazao da su se optužbe na njegov račun da je pedofil pojavile tek 1988. kad je trebao svjedočiti protiv Vinka Sindičića za pokušaj atentata na Nikolu Štedula.
Potvrda za to je i dokument kojeg koristimo za ovaj tekst, a radi se o pozivu odvjetničkog ureda Marka Puhovca, u ime svoje stranke Vinka Sindičića, da se Štedul podvrgne medicinskom vještačenju kako bi se utvrdilo postoje li stvarno rane od metaka nastale prilikom navodnog atentata.
Razlog urgentnog ali ne i vatrogasnog Linićevog dolaska na otok Vis, bio je tadašnji pokušaj neprijateljskog preuzimanja hotela Vis od strane prvog« pistolerosa »UDBA-e, Vinka Sindičića, a odvijao se putem mjenica i vrijednosnih papira koje je isti otkupio u financijskim krugovima Španjolske.
On je, kako piše u službenoj zabilješci ŽDO-a u Zagrebu, dana 3. prosinca 1999. pristupio nepozvan te izjavio da ima saznanja u svezi postupka koji se vodi protiv Vinka Sindičića.
U tom je kontekstu zanimljivo napomenuti da je Vukušić u četvrti dio knjige, onaj posvećen Brunu Bušiću, uvrstio svoj iskaz dan na glavnoj raspravi protiv Vinka Sindičića.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu zatražilo je 1. prosinca 1992. od Županijskog suda u Zagrebu otvaranje istrage o ubojstvu Brune Bušića, još uvijek protiv NN osobe, i saslušanje Vinka Sindičića u škotskom zatvoru.
Tu je bilo i govnar iz Udbe, koji je slalo protiv Hrvata atentatore poput Vinka Sindičića i hapsilo sve što nije smrdjelo na Tita i Jugoslaviju.
Igre oko izručenja Vinka Sindičića iz Škotske započele su i prije formalnog zahtjeva Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske 27. lipnja 1996., a trajale su do samog izručenja 16. studenoga 1998.
No, svakako je najzanimljiviji završni dio u kojemu Paraga obrazlaže: " Zastarni rok nije nastupio jer se protiv Vinka Sindičića nije ranije mogao pokrenuti kazneni postupak zbog nedostupnosti, bio je u emigraciji kao osumnjičeni suradnik jugoslavenske UDB-e (...), a osim toga talijanskim vlastima bilo je onemogućeno da provede kazneni postupak protiv Vinka Sindičića "...
Nakon saslušanja svjedoka, redom bivših službenika Udbe, u predistražnom postupku krajem 1992. i početkom 1993. godine protiv NN osobe, zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo podnijelo je 3. veljače 1993., Zahtjev za provedbom istrage protiv Vinka Sindičića zbog osnovane sumnje da je ubio Brunu Bušića.
Da slučaj bude još zanimljiviji, sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu pod predsjedanjem suca Damira Kosa angažiralo je, pored Zdenka Haramije, još jednog branitelja po službenoj dužnosti za obranu Vinka Sindičića.
Rubeša je, kao i sudac Kos, bio član SKH, dakle organizacije koja je sudjelovala u odlučivanju ubojstva Brune Bušića i angažiranju Vinka Sindičića.
Rudolf Lehtozky bilo je lažno ime Vinka Sindičića pod kojim je kao atentator stigao u Škotsku da bi likvidirao Štedula.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com