9.3.2.1. Odsjek za žalbe na iznos naknada za koncesije i vodnih naknada
9.3.2.1. Odsjek za žalbe na iznos naknada za koncesije i vodnih naknada
3. Sredstva vodnih naknada koriste se solidarno među svim korisnicima i prema prvenstvu u potrebama na području Republike Hrvatske, na vodnom području, na području jedinice područne (regionalne) samouprave, vodoopskrbnom području, aglomeraciji i na uslužnom području, osim u slučaju kada je ovim Zakonom drukčije određeno;
B 12. U svrhu održavanja sustava zaštite od štetnoga djelovanja voda, melioracijske odvodnje i melioracijskog navodnjavanja zadržati sustav vodnih naknada iz kojih se financiraju ove potrebe uz zadržavanje strogo određene namjene naknada.
B 13. Sustav vodnih naknada za održavanje sustava zaštite od štetnoga djelovanja voda (poplava, bujica i leda), melioracijske odvodnje i melioracijskog navodnjavanja ustrojiti prema načelu »korisnik plaća«, a korisnika odrediti prema imovini kao zaštićenom dobru, pri zaštiti od štetnoga djelovanja voda, odnosno prema dobru kojim se izravno koristi sustav, pri melioracijskoj odvodnji i navodnjavanju.
B 15. Poticati aktivno uključivanje dionika u odlučivanje o prikupljanju i trošenju sredstava vodnih naknada, kako konzultiranjem korisnika u stadiju definiranja potreba i sredstava, tako i informiranjem korisnika o potrošnji sredstava vodnih naknada i svim relevantnim značajkama funkcioniranja vodnih sustava.
B 16. Trošenje sredstva vodnih naknada namijenjenih održavanju sustava zaštite od štetnoga djelovanja voda ustrojiti prema načelu »prioriteta u potrebama«, odnosno »najvećih potreba« a sukladno planovima i programima kojima se ostvaruje upravljanje vodama.
B 17. Sustav tarifiranja vodnih naknada uvažavat će potrebe i specifičnosti za stimuliranjem, odnosno destimuliranjem djelatnosti i aktivnosti, na koje upućuju drugi strateški dokumenti (Strategija prostornoga uređenja Republike Hrvatske, Razvojna strategija hrvatskoga turizma, Strategija prometnoga razvitka Republike Hrvatske, Nacionalna strategija zaštite okoliša, Strategija i akcijski plan zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske i drugi) i državni programi koji ih prate.
B 18. Način obračuna i naplate vodnih naknada, gdje god je to moguće, u obliku postotka vezati uz obračun i naplatu drugih postojećih javnih davanja koja terete zaštićeno dobro imovinu, postojeću ili izgradnju (komunalna naknada, komunalni doprinos, porez na kuće za odmor,...) ili uz budući porez na imovinu, a u svrhu pojednostavnjenja postupka, smanjenja administracije i smanjenja pritiska na upravno sudovanje.
B 19. Dosljedno provesti koncept »tko duguje državi ne može od nje potraživati pri naplati vodnih naknada«, posebice pri isplati bilo kojih oblika poticaja iz državnoga, regionalnih i lokalnih proračuna, odobravanju nabave tzv. plavoga dizela po povlaštenim cijenama i slično.
Zakonom o financiranju vodnoga gospodarstva koji Vlada šalje u hitnu proceduru radi usklađivanja s EU ukida se plaćanje dviju vodnih naknada: za priključenje te za zaštitu voda osobama koje proizvode ili uvoze sredstva za zaštitu bilja.
Predsjednik Udruženja ribarstva Republike Hrvatske pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Milan Božić rekao je da su i dalje prisutni problemi u pitanjima rješavanja vodnih naknada, poljoprivrednog zemljišta, imovinsko pravnih odnosa, statusa ribnjaka. Imali smo nekada proizvodnju od [... ]
13. planiranje prihoda za financiranje upravljanja vodama, te obračun i naplata vodnih naknada u skladu s posebnim zakonom i
»Odjel državne vodopravne inspekcije obavlja poslove koji se odnose na: provođenje inspekcijskog nadzora nad provođenjem Zakona o vodama, Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, državnih planova i drugih propisa i općih akata kojima je uređeno područje upravljanja vodama, korištenja voda za razne namjene, zaštite od štetnog djelovanja voda i zaštite voda od onečišćenja; nadzire usklađenost obavljanja djelatnosti s vodopravnim aktima i ugovorima o koncesiji za korištenje voda i vodnoga dobra, suradnju i provođenje koordiniranih inspekcijskih nadzora i drugih aktivnosti sa drugim tijelima državne uprave, nadzor plaćanja vodnih naknada i naknada za koncesije i s time u svezi surađuje sa nadležnim tijelima Ministarstva financija, provođenje inspekcijskog nadzora nad trgovačkim društvima koja obavljaju poslove osobito značajne za upravljanje vodama u smislu kadrovske i stručne osposobljenosti za obavljanje tih poslova, izradu stručnih mišljenja, objašnjenja i uputa u svezi s primjenom propisa u oblasti inspekcijskog nadzora, pripremu i izradu godišnjeg plana rada i godišnjeg izvješća o radu, predlaganje i sudjelovanje u pripremanju izmjena i dopuna zakona i podzakonskih propisa ustrojstvene jedinice.
Na nepravodobno uplaćene iznose vodnih naknada plaća se zatezna kamata koja se prema Zakonu o obveznim odnosima primjenjuje na ostale odnose, osim odnosa iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovca i osoba javnoga prava.
18. Iz Zakona o financiranju vodnog gospodarstva Rješenja Hrvatskih voda o obračunu naplate vodnih naknada su ovršne isprave.
Takav zaključak proizlazi iz sljedećih činjenica: postojeći zaštitni sustavi nisu dovršeni, te na mnogim mjestima ne pružaju primjerene razine sigurnosti zaobalja; uređeno je manje od 15 % bujičnih slivova koje treba urediti; potencijalno ugrožena zemljišta i zemljišta potrebna za funkcioniranje zaštitnih sustava na mnogim se mjestima neprimjereno iskorištavaju (bespravna gradnja i slično); ranije izgrađeni zaštitni sustavi i sustavi melioracijske odvodnje se sve do donošenja novih zakonskih rješenja u prosincu 2005. godine zbog nedostatnih financijskih sredstava nisu redovito održavali; tek uvođenjem namjenskih vodnih naknada (vodni doprinos i naknada za uređenje voda) osigurani su sigurni izvori prihoda za te namjene; raspoloživa financijska sredstva prikupljena iz izvornih prihoda Hrvatskih voda i nadalje su nedostatna za sanacije, rekonstrukcije i daljnji razvoj zaštitnih sustava, a udjela iz Državnoga proračuna za financiranje tih namjena u zadnjih nekoliko godina nije bilo; stoga usprkos velikim naporima ratne štete još uvijek nisu u potpunosti sanirane, a poseban su problem minska polja uz vodotoke; financijskih osiguranja imovine od nepokrivenih poplavnih rizika gotovo da i nema; sustave hidrološkog prognoziranja treba unaprijediti.
Rješenja o obračunu vodnih naknada mogu se donositi i na propisanim obrascima.«.
O žalbama protiv rješenja o obračunu vodnih naknada odlučuje Ministarstvo.
»Kada je ovim Zakonom propisano da se o obračunu vodnih naknada donosi rješenje, isto se donosi u upravnom postupku.
Izvršno ili pravomoćno rješenje o obračunu vodnih naknada može se izmijeniti, odnosno ukinuti ako se tijekom njegova važenja izmijeni obveznik, osnovica, rok dospijeća ili obračunsko razdoblje naknade, ili ako se na obvezu primijeni propisano oslobođenje, izuzeće ili olakšica.
Ministar pravilnicima detaljnije propisuje obračun i naplatu vodnih naknada, osim naknade za melioracijsku odvodnju, naknade za navodnjavanje, naknade za razvoj i naknade za priključenje, a osobito obveznike, osnovicu, obračunska razdoblja, privremeni i konačni obračun, sadržaj iskaza obračuna vodnih naknada kada se one naplaćuju putem uplatnica, sadržaj rješenja o obračunu vodne naknade, rokove plaćanja, ustanovljavanje i vođenje očevidnika vodnih naknada, dostavu podataka iz očevidnika propisanih Zakonom o vodama, način ostvarenja prava na povrat preplaćenih iznosa vodnih naknada, korekcijske koeficijente za obračun vodnoga doprinosa i druga pitanja na koja upućuje ovaj Zakon.
Ovrhu protiv obveznika vodnih naknada, za koje rješenje o obračunu donose Hrvatske vode, osim u slučaju iz članka 71. stavka 1. ovoga Zakona, pokreću Hrvatske vode kao ovrhovoditelj po Ovršnom zakonu.
Nakon uvodnog izlaganja u raspravi je izraženo mišljenje da se cjelokupna problematika vodnog gospodarstva ne smije gledati samo sa stajališta visine vodnih naknada.
Na žalost dok traje takvo stanje, najveći platiše vodnih naknada su građani koji s melioracijskom odvodnjom imaju najmanje veze, a kojima ovih dana uz redovite račune nerijetko stižu i opomene i ovršni prijedlozi.
Na taj bi se način prekinulo tzv. solidarno trošenje novca građana te bi se, sukcesivnim preuzimanjem od strane jedinice lokalne samouprave, ravnomjerno raspodijelila, a time i smanjila, visina vodnih naknada, proporcionalno koristi koju građani od toga imaju.
U godini u kojoj smo dobili nove poreze, poput kriznog na plaću i povećanje PDV-a na 23 posto, poslodavci su ipak odnijeli prvu pobjedu protiv nezasitne države izborili se smanjivanje, već sljedeće godine, jednoga parafiskalnog nameta vodnih naknada koje su djelić parafiskalne priče, ali nikako beznačajni jer su Hrvatske vode, primjerice 2002., od naknada uprihodile 759 milijuna kuna, a ove bi godine trebale ubrati 1,8 milijardi.
Bez sredstava iz vodnih naknada koje građani uplaćuju ne bi mogli štititi Gacku i kompletan vodni potencijal na području županije.
Upozorava i na činjenicu da postoji više različitih vodnih naknada, doprinosa i slično koje bi trebalo objediniti u jedinstvenu cijenu kubnog metra vode.
Pored namjena propisanih u člancima kojim se uređuju namjene pojedinih vrsta vodnih naknada, prihodi od vodnih naknada iz stavka 1. točke 1. do 4. ovoga članka koriste i za izvršenje javnih ovlasti Hrvatskih voda koje nisu izričito spomenute u tim odredbama, kao i drugih izdataka poslovanja Hrvatskih voda.
A prema navodima nekih predstavnika velikih tvrtki, sukob oko vodnih naknada zapravo tinja još od travnja 2004., kad su Milan Bandić i njegovi suradnici dotadašnju relativno jeftinu tarifu komunalne usluge pročišćavanja otpadnih voda s 1,3 kune po prostornome metru upeterostručili, pa je ona otad iznosila 7,026 kuna po prostornome metru za industrijske potrošače.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com