Njegovi vlasnici bili su Frankopani sve do Turskih provala na ovo područje tijekom 16. stoljeća kada grad prelazi u Vojnu krajinu.
Njegovi vlasnici bili su Frankopani sve do Turskih provala na ovo područje tijekom 16. stoljeća kada grad prelazi u Vojnu krajinu.
Iza toga na saboru u Požunu 11. IV. 1848. donesen je među drugim zaključcima i član V, kojim je određeno, da će se madžarski sabor sastajati svake godine u Pešti, a za hrvatske županije i Vojnu Krajinu određen je broj narodnih zastupnika, koji će se imati birati za taj sabor.
Ovaj politički srbin mulja ka da je hrvat, a nije ni čudo kad koalira sa hdz-ovim hrvatima, prije će biti da se nada sad kad hrvatska ulazi u austrougarsku da će srbi dobiti ponovo vojnu krajinu ka za vrime franje josipa.
i Crnogorcima, a ne da bude pretvoren u vojnu krajinu Europske unije.
I još bi samo dodao da je HM doista držala Vojnu krajinu sve do 1881., iako je opasnost od Osmanlija davno minula, samo i isključivo iz razloga što je to bio bazen iz kojeg je crpila najbolje i najbrojnije ljudstvo.
Ban Nikola Erdődy preuzima Bosiljevačko vlastelinstvo, no iz Bosiljevačkog vlastelinstva izdvojen je dio sela istočno od rijeke Dobre i uključen u Vojnu krajinu.
Zbog rastućih potreba za vojskom, odlučilo je bečko Ratno vijeće ustrojiti Vojnu krajinu kao zasebnu zemlju, usprkos stalnim protivljenjima Hrvatskog sabora.
2. II. 1717. U Neutitschenu rođen Laudon, Gideon Ernst, maršal, umro 14. VII. 1790. Potomak škotske plemićke obitelji; 1712. postaje satnikom Trenkovih dragovoljaca, potom premješten u Vojnu krajinu.
Nijemci su naseljavali Vojnu krajinu (Granicu) od njezina nastanka u 16. stoljeću, prvenstveno kao vojnici.
Profesionalni vojnici okupljeni ponajprije iz austrijskih i njemačkih pokrajina, a zatim i ostalih zapadnoeu ¬ ropskih zemalja dolaze u hrvatsku i slavonsku Vojnu krajinu.
Ti njemački, ali i drugi doseljenici u Vojnu krajinu, dobivaju i određene povlastice.
Hildburhausen je djelovao čvrsto i efikasno, a njegovo iskustvo uvjerilo ga je u dvije stvari - da su krajišnici, odnosno " Hrvati " kako su se tada nazivali, ustvari dobri vojnici koji odgovaraju na disciplinu ako se primjenjuje konstantno i pošteno, te da Vojnu krajinu treba izdvojiti od uprave unutarnjoaustrijskih staleža i Ratnog vijeća u Grazu.
1) historijsku Vojnu krajinu u kojoj su Srbi uvijek bili etnička manjina
Knjiga donosi podatke o najranijim doseljavanjima Srba na ovo područje, obradjuje Vojnu krajinu do njenog ukidanja, razvojačenje i uključivanje u različite civilne sektore, rekao je za naš Radio Darko Karanović i dodao:
Srbi nastoje odvojiti bivšu Vojnu krajinu i osnivaju nepriznatu državu na području Hrvatske i Bosne, žele izbiti na more.
Onaj dio Slavonije koji nije ušao u Vojnu krajinu bio je podijeljen nakon 1732. na četiri okruga: Virovitica, Požega, Valpovo i Osijek s dva grada: Požegom i Osijekom.
Osnovni zadaci bi bili: zaštita od daljnjeg propadanja i otuđivanja imovine, inventarizacija imovine i stvaranje uslova da Memorijalni park Petrova gora preraste u Muzej područja Republike Srpske Krajine koji bi sadržavao orijentaciono sljedeće istorijske cjeline: arheološku, etnografsku, dopunu srpskog etnografskog prostora u seobama, Vojnu krajinu, genezu punu nacionalne ravnopravnosti između srpskog i hrvatskog naroda kroz vjekove, period 1. svjetskog rata i solunski dobrovoljci, područje današnje RSK u Kraljevini SHS i Kraljevini Jugoslaviji, period borbe i zločinstva u 2. svjetskom ratu, period države SFRJ, mirnodopski vidovi etničkog čišćenja, stradanja na Golom otoku, raspad SFRJ-e, secesija Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i muslimana, borba srpskog naroda RSK za vlastitu državu na putu svesrpskog ujedinjenja 1990/94. (...) "
car Franjo Josip I. ukinuo Vojnu krajinu i vratio je pod vlast hrvatskog bana i Sabora.
Isto vrijedi i za cijelu vojnu krajinu na austrijskoj strani, dodajmo tome i veliki broj katolika koji je iselio iz Srednje Bosne nakon provale Eugena Savojskog (brojka je naravno procjena ali radi se o redu nekolika desetina hiljada ljudi) dobijemo velike nelogičnosti i nepodudarnosti različtih izvora tako da ostaje da špekuliramo.
Otočac je uz Vojnu krajinu (granicu) vezan već od 15. stoljeća pa sve do njenog razvojačenja 1881. Od stare Otočke kapetanije godine 1746. oformljena je Otočka pukovnija.
Uslovi za život krajišnika bili su jako dobri i povoljni sve do polovine 18. stoljeća dolaskom na vlast Marije Terezije kad je uvela nove propise za Vojnu krajinu, odnosno skinula mnoga prava i povlastice krajišnih vojnika.
Križ je nekada bio biskupski posjed koji je u doba osmanlijske najezde dospio pod Vojnu krajinu.
Dalmacija i Istra našle su se u austrijskom dijelu, a Banska Hrvatska još uvijek podijeljena na civilnu Hrvatsku i Vojnu Krajinu, bila je u Ugarskom dijelu.
Hrvatska i Madjarska su uz pomoc austrijskih zemalja obranili rubove srednje Europe, utemeljili Vojnu krajinu, a zatim zajednickim snagama u 17. i 18. st. potisnuli Turke do Dunava i Save, ali su jos uvijek u njihovoj vlasti ostale Bosna, Hercegovina, dio Crne Gore, Srbija, Kosovo, Bugarska i Grcka.
Nakon njihovog izgona iz Like 1689. godine Lapac je ostao pod turskom vlasti do Svištovskog mira 1791. godine kada je priključen Lici i potpao pod Vojnu krajinu, gde vrši funkciju novog tipičnog manjeg krajiškog središta.
Prvotno je pripadalo Frankopanima, a zbog turskih provala od 16. stoljeća ulazi sa Sušicom, Ravnom Gorom i Mrkopljem u Vojnu krajinu.
Vojnu krajinu i dalje je pod carskom upravom.
Marko zg tu si u pravu bilo je protjerivanja ali hdz-eu NE ODGOVARA da se Hrvati vrate bilo gdje u BiH jer su im potrebni da nasele srpske kuce po Lici, Kordunu itd tj. da od nas naprave tzv. vojnu krajinu i da postanemo topovsko meso.Ali su se debelo zajebali jer imaju Srbe na 2 sata voznje od Zagreba.Skontaj malo, lako je sjediti u Zagrebu i hrvatovati dodji malo u Travnik, Zenicu ili bilo gdje kod nas gdje taj isti htz-e nije na vlast, pa ces se osjecati kao krme u Teheranu.Jer mi smo najgluplji narod zato sto se odricemo BiH.
Prvi Gavrilović, Mato, pobrinuo se da se hrvatskim banovima priključi i sam monarh, car i kralj Franjo Josip, koji je na kraju šezdesetih 19. stoljeća posjetio Vojnu krajinu i Petrinju.
Osim toga, Lika je sve do 1881. bila uključena u Vojnu krajinu, te je život u njoj bio daleko teži i okrutniji nego u civilnom dijelu Hrvatske.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com