Nadalje, važan je događaj za Hrvate iz ovih krajeva tek izišli treći broj Godišnjaka za znanstvena istraživanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Nadalje, važan je događaj za Hrvate iz ovih krajeva tek izišli treći broj Godišnjaka za znanstvena istraživanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Za ratne zločine počinjene na području Hrvatske, BiH i protiv vojvođanskih Hrvata Vojislavu Šešelju sudi se na Haaškome sudu.
Hrabru akciju vojvođanskih Hrvata došao je podržati ni više ni manje nego predsjednik Ivo Josipović.
Tomislav Žigmanov, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica, Srbija: Hrvati u Vojvodini nakon 2000. godine kao teme znanstvenih u publicističkih radnji u Srbiji i Hrvatskoj osnovne činjenice i sadržajne sastavnice
Katolički kalendar »Subotička Danica« izlazi u Subotici od 1984, prije toga s prekidima od 1883. U Subotici od 1995. izlazi književni časopis »Klasje naših ravni«, isprva u izdanju Matice hrvatske Subotica, a danas u sunakladništvu s »Hrvatskom riječi«, a Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata od 2009. izdaje »Godišnjak za znanstvena istraživanja«.
Sva baština vojvođanskih Hrvata, koji su na područje Vojvodine počeli doseljavati 1686. god. iz Dalmatinske zagore, zapadne Hercegovine, te zapadne Bosne, još uvijek nije sva sakupljena, a Zavod upravo to pokušava, istaknuo je Žigmanov.
Srbi su u pravilu došli na bogata imanja protjeranih vojvođanskih Hrvata, a Hrvati na opustošena imanja hrvatskih Srba.
Naime, demografski regres vojvođanskih Hrvata i hrvatske zajednice u cjelini, započeo je još 1961. godine i u kontinuitetu traje do danas.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u ponedjeljak je osudio vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja na 18 mjeseci zatvora zbog nepoštivanja suda, odnosno zbog otkrivanja identiteta svjedoka vezanih uz suđenje koje se protiv njega vodi pred ICTY-jem za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH te protiv vojvođanskih Hrvata. više
Ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov predstavio je nakladničku djelatnost, djelatnost knjižnica i muzeja, te osobito zaštitu kulturnih i prirodnih dobara kojima se bavi Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov zahvalio je predsjedniku Josipoviću na poveljama istaknuvši da je njihova dodjela iskaz brige Republike Hrvatske za život i očuvanje nacionalnog identiteta vojvođanskih Hrvata, što će biti od velikog značenja za veće uvažavanje prisutnosti Hrvata kao autohtone manjine u Vojvodini i za njihovu dalju kulturnu afirmaciju.
Slijede i nastupi na poziv zajednice bunjevačkih Hrvata iz Sombora, organiziranih u " Bunjevačko kolo " (travanj/2010.), te hrvatske zajednice vojvođanskih Hrvata " Vladimir Nazor " u Subotici (travanj/2010.).
Uz mnoge druge i te su okolnosti znatno utjecale na književnost vojvođanskih Hrvata.
Tako, primjerice, u jednom od dokumenata Ureda za prognanike i izbjeglice Vlade Republike Hrvatske stoji da je Hrvatska primila oko 30.000 izbjeglica iz tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, od kojih su tek neki bili s izbjegličkim statusom, dok su mnogi u Hrvatskoj boravili ili još uvijek borave bez izbjegličkog statusa. [ 10 ] Prema evidenciji Fonda za humanitarno pravo, samo tijekom masovnih protjerivanja i preseljavanja u lipnju, srpnju i kolovozu 1992. godine, više od 10.000 vojvođanskih Hrvata je razmijenilo svoju imovinu za imovinu Srba iz Hrvatske, dok je u cjelokupnom razdoblju (1992. - 1995.) Vojvodinu napustilo između 20.000 i 30.000 Hrvata. [ 11 ] J.
Stoga, u nastavku izneseni pokazatelji promjene broja vojvođanskih Hrvata i hrvatske zajednice u cjelini, naročito tijekom posljednjeg međupopisnog razdoblja (1991. - 2002.) predstavljaju najvjerojatnije donju granicu njihova demografskog regresa.
Jest, mogu ja otići tamo, ali zbog straha i nelagode nemam namjeru to učiniti kazao je Miletić i objasnio nam zašto u Zadru više nije aktiva Udruga vojvođanskih Hrvata.
A za istinu ne znam, znam da su se razišli s DVH (Društvo vojvođanskih Hrvata), jer tvrde da su Bunjevci, a ne Hrvati.
U Gradskoj vijećnici predstavljena su izdanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice o kojima je govorio ravnatelj Zavoda gospodin Tomislav igmanov i prof. dr. sc. Helena Tomić Sabljić, dekanica Umjetničke akademije iz Osijeka.
Znanstvene, stručne i popularne članke o Hrvatima u Vojvodini objavljivao je u časopisu Pro tempore (Zagreb), Časopisu za suvremenu povijest (Zagreb), Godišnjaku za kulturu vojvođanskih Hrvata (Subotica) Leksikonu podunavskih Hrvata Bunjevaca i Šokaca (Subotica), Glasniku Pučke kasine (Subotica) i Zovu Srijema (Zagreb).
Od 2009. član je uredništva Leksikona podunavskih Hrvata Bunjevaca i Šokaca i Godišnjaka za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Mato, potomak ugledne obitelji somborskih Hrvata, uključio se odmah sa suprugom g. 1990. u političko organiziranje vojvođanskih Hrvata i postao jedna od vodećih članova Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
ZAGREB, 4. ožujka 2012. (Hina) - Haaško je tužiteljstvo tijekom četverogodišnjeg suđenja vođi srpskih radikala Vojislavu Šešelju, optuženom za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH te protiv vojvođanskih Hrvata izvelo 72 svjedoka kako bi dokazalo da je Šešelj poticao na progon, etničko čišćenje i ubojstva u razdoblju od 1991. do 1993. godine, a prvu potvrdu svoga rada dobilo je u svibnju prošle godine kada je raspravno vijeće većinom glasova ocijenilo da izvedeni dokazi u dovoljnoj mjeri podupiru zaključak da je govor optuženog bio govor nasilja kojim je poticao na progon te da slijedom toga optužnicu na zahtjev Šešelja ne treba odbaciti.
S jedne strane, naime, u citiranome stihu imamo, ovdje gotovo supstancijalan iskaz opreza u vojvođanskih Hrvata, uistinu, u mnogo toga i u mnogih u njih, a zbog odsutnosti vlastitih bogatih iskustava, bilo iz povijesti bilo iz sadašnjosti, i pozitivnih prihvata od drugih, nedostaje, tako svima u središtu znane, sigurnosti.
U povodu posjeta potpredsjednika srbijanske vlade Aleksandra Vučića Zagrebu ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i član Međudržavnoga povjerenstva Srbije i Hrvatske Tomislav Žigmanov je izjavio da su " Hrvati u Vojvodini bili pretužni što nisu bili ni na koji način uključeni u razgovore državnika njihove domicilne i matične zemlje ".
U Okučanima je održana već tradicionalna Večer vojvođanskih Hrvata na kojoj su se u Okučanima okupili Vojvođani iz različitih krajeva Hrvatske: Osijeka, Kutine, Daruvara, Pakraca, Lipika...
Hrvati su kao zajednica, i u Vojvodini i u Srbiji, među prosječno najstarijim etničkim populacijama u zemlji, istaknuo je prof. dr. Dražen Živić na XXIV. kolokviju Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata na temu Demografska dinamika i prostorni razmještaj Hrvata u Vojvodini - Čimbenici i pokazatelji, održanom 15. veljače 2013. godine, u prostorijama Hrvatskog nacionalnog vijeća u Subotici.
O razlozima za održavanje ovoga kolokvija, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov kaže: Stručnjaka iz područja demografije mi ovdje nemamo.
Demograf prof. dr. sc. Dražen Živić, voditelj područnog centra Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar iz Zagreba u Vukovaru posjetio je ovom prigodom i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.
XXIV. znanstveni kolokvij Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata na temu Demografska dinamika i prostorni razmještaj Hrvata u Vojvodini čimbenici i pokazatelji bit će održan u petak, 15. veljače u prostorijama Hrvatskoga nacionalnog vijeća u Subotici.
Pa dobro, rekoh ja, tražio je Tuđman i od Bele Tonkovića da odstupi, pa ga ovaj nije poslušao, nego je dao sve od sebe da zaustavi iseljavanje vojvođanskih Hrvata.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com