Provodite ove aktivnosti u vršnjačkim, bratskim/sestrinskim i malim skupinama za igru.
Provodite ove aktivnosti u vršnjačkim, bratskim/sestrinskim i malim skupinama za igru.
Danas pedagoške službe u školama i učeničkim domovima nemaju toliko posla s vršnjačkim nasiljem, iako u medijima takvi slučajevi uvijek odjeknu i budu popraćeni bombastično.
Adolescenti će svakako koristiti i mogućnosti alternativnih, neformalnih načina spoznavanja seksualnosti, bilo da je riječ o medijima, vršnjačkim skupinama ili roditeljima, no to ne bi trebao biti glavni izvor njihova upoznavanja sa seksualnošću.
dolazi do promjene u vršnjačkim grupama ili do prekidanja dugogodišnjih prijateljstava
Spolne aktivnosti obično se odvijaju u tajnosti, iako se mnoga iskustva prepričavaju u vršnjačkim skupinama.
Kendrick priči o odrastanju u Comptonu prilazi s rijetko detaljne i iskrene strane, ne propustivši uvrstiti vrlo različite aspekte odrastanja, od prvih ljubavi, problema s vršnjačkim pritiskom i kriminalom, prevelikog naglaska na egu do problema s alkoholom.
Posebnu pažnju tijekom razgovora s djecom posvetili smo temi nasilja u vršnjačkim vezama i pitanju na koji bi način s djecom trebalo raditi u svrhu prevencije seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja.
Pozitivnim vršnjačkim utjecajem se može pomoći prijatelju koji se nasilno ponaša prema drugima da promijeni svoje ponašanje.
pričanje priče o učeniku koji se susreće s vršnjačkim nasiljem uz zadatak učenika da dovrše priču na način da situacija postane još gora i na način da se ona razriješi (mogućnost crtanja stripa)
Posljedice elektroničkog nasilja katkad su mnogo ozbiljnije i bolnije od onih prouzročenih vršnjačkim nasiljem u stvarnom životu.
U svom su se ambasadorskom radu ponajviše bavile temama nasilja putem interneta, vršnjačkim nasiljem te nasiljem u obitelji, a u budućnosti bi više htjele potaknuti roditelje na razmišljanje o nasilju.
Što sve smatramo vršnjačkim nasiljem putem Interneta?
To bi se moglo smatrati vršnjačkim, iako preuranjenim, seksualnim odnosima, koji su dio životne stvarnosti.
Tijekom rada u malim grupama sudionici su isticali različite teme i probleme koji imaju utjecaj na zdravlje građana nasilje, nasilje među mladima, nasilje u vršnjačkim vezama, alkoholizam, depresija, nezaposlenost, zapošljavanje mladih s invaliditetom, obitelj potreba za jedinstvenom politikom kojom ćemo zagrliti obitelj, jača podrška obitelji u krizi, zdrava prehrana, tjelesna aktivnost, alergije, prevencija kardiovaskularnih bolesti, zdravstvena pismenost, unaprjeđivanje zdravstvenih usluga u Gradu Zagrebu, briga za starije i nemoćne sugrađane, briga za umiruće palijativna skrb, zaštita okoliša, utjecaj klimatskih promjena na zdravlje, uređenje zelenih površina za rekreaciju, sigurnost, zbrinjavanje otpada (posebno infektivnog i toksičnog), promicanje aktivnog građanstva i volonterstva.
Svojim vršnjačkim autoritetom Adastra ima mogućnost doprijeti do mladih, a svojim nastupom i glazbom Adastra širi poruku ljubavi, međusobne tolerancije i mira.
U radu s učenicima: - prepoznaju njihove individualne potrebe te, u skladu s time, provode individualna i grupna savjetovanja - obavljaju psihološku procjenu učenikovih mogućnosti, osobito kao članovi Povjerenstva za procjenu psihofizičke spremnosti za polazak djeteta u osnovnu školu te tijekom školovanja (npr. u slučaju školskog neuspjeha ili procjene darovitosti) - dijagnosticiraju specifične poteškoće u učenju i pomažu u postizanju boljeg školskog uspjeha (neadekvatne strategije učenja, problemi s pažnjom i koncentracijom, ispitna anksioznost i sl.) - prepoznaju darovite učenike (dijagnosticiraju specifične sposobnosti) i razvijaju programe za poticanje njihovih sposobnosti, radi aktualizacije njihovih prava i njihovih posebnih potreba (realizacija načela izvrsnosti) - prepoznaju poteškoće u ponašanju i vršnjačkim odnosima, emocionalne i/ili obiteljske poteškoće i pomažu učenicima da ih prevladaju - pomažu učenicima razvijati adekvatne mehanizme suočavanja i prevladavanja stresnih događaja i kriznih situacija - razvijaju i provode programe prevencije nepoželjnih oblika ponašanja, programe za jačanje samopouzdanja, samopoštovanja, sigurnosti, učenje socijalnih vještina - za sve učenike u školi, a osobito učenike " rizičnih " skupina - provode programe prevencije zlostavljanja djece u osnovnim školama i široj zajednici - provode psihološke krizne intervencije
SE treba osigurati prostor za otvorenu raspravu mladih o spolnosti, potičući na taj način ovladavanje interpersonalnim vještinama, kao što su: komunikacija o intimi, autonomno donošenje odluka (vršnjačkim pritiscima usprkos) i sposobnost ostvarivanja uspješnih veza;
Jedan od razloga jest izražavanja mladenačkog bunta a u mnogim vršnjačkim skupinama pijenje je znak odraslosti.
GJORGIEVSKA, Marina: Povezanost i koraliteti roditeljskog fizičkog kažnjavanja djece s vršnjačkim nasiljem učenika na području grada Skopja i Bitole
Nasilje doživljeno u obitelji također je povezano s vršnjačkim nasiljem pa su djeca koja su tijekom proteklih godinu dana doživljavala više tjelesnog i psihičkog nasilja te zanemarivanja od članova svoje obitelji, doživljavala i činila i više vršnjačkog nasilja.
S druge strane, ukoliko netko bez svjesne namjere nekoga povrijedi svojim riječima ili zbog neopreza sruši drugog učenika na hodniku, tu situaciju nećemo smatrati vršnjačkim nasiljem.
Pitali smo ih imaju li potrebu za razgovorom i učenjem o odnosima među spolovima, koje bi sadržaje i u kojoj dobi trebalo ponuditi u području odgoja i obrazovanja za odgovorno spolno ponašanje, osobito u kontekstu nasilja u vršnjačkim vezama te kako s djecom raditi na prevenciji seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja.
Stoga možemo zaključiti da dijagnostički i terapijski rad s djecom koja su zlostavljana, kao i s djecom rizičnom za zlostavljanje (hiperaktivna djeca, prematurusi, djeca sa smetnjama učenja, djeca iz problematičnih obitelji) dovodi do toga da se ta djeca razvijaju u emocionalno zdrave ličnosti, a ne ponavljaju interakciju agresor-žrtva u vršnjačkim i kasnijim roditeljskim odnosima.
Cilj je programa nadopuniti polovične informacije, razbiti postojeće predrasude i zablude, često prisutne u vršnjačkim skupinama, motivirati ih na zdrave stilove života i pomoći u stjecanju vještina potrebnih u« rizičnim »situacijama s kojima će se možda morati suočiti u bliskoj budućnosti.
Najvažnijim vršnjačkim grupama smatra adolescentne (12 do 18 godina) vršnjačke grupe u kojima dominiraju osjećaj simpatije u međusobnim odnosima članova te zajednička iskustva na temelju zajedničkih aktivnosti.
Također je roditeljima predstavila i protumačila Protokol o postupanju s vršnjačkim nasiljem u školi.
Kroz BMK mladići rade na promjenama u ponašanju i navikama koje su započeli tijekom edukativnog ciklusa u pozitivnim vršnjačkim skupinama, gdje su stariji i noviji članovi BMK-a pomiješani.
Ukoliko su prisutne poteškoće u vršnjačkim odnosima, hiperaktivnom djetetu je potrebna dodatna pomoć odraslih davanjem jasnih uputa kako pristupiti vršnjaku, vježbanjem socijalnih vještina, pružanjem vlastitim ponašanjem model primjerenog ponašanja, uključivanjem djeteta u slobodne aktivnosti prema njegovim sklonostima i odabiru kako bi mu se proširila socijalna mreža.
Djelo je i pedagoški vrlo primjereno jer prikazuje kako se nositi s vršnjačkim nasiljem, naglašava snagu prijateljstva i požrtvovnosti te ruši rodne stereotipe.
Osim novih prijateljstava, prvih ljubavi neki od njih će se nažalost susresti i s onom ružnijom stranom škole, vršnjačkim nasiljem.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com