U Hrvatskoj su zaštićene ukupno 304 vrste, od toga: 73 vrsta iz skupine sisavaca, 41 vrsta gmazova, 20 vrsta vodozemaca, 94 vrste slatkovodne ribe, 3 vrste morske ribe, 38 vrsta leptira i 35 vrsta vretenaca.
U Hrvatskoj su zaštićene ukupno 304 vrste, od toga: 73 vrsta iz skupine sisavaca, 41 vrsta gmazova, 20 vrsta vodozemaca, 94 vrste slatkovodne ribe, 3 vrste morske ribe, 38 vrsta leptira i 35 vrsta vretenaca.
Tu živi pet vrsta vodozemaca, četiri vrste gmazova i sto trideset jedna vrsta biljki cvjetnica.
Čak polovini poznatih vrsta vodozemaca otpada brojnost, a 165 vrsta je već vjerovatno izumrlo.
Na otoku obitava 17 vrsta sisavaca, 198 vrsta ptica, 8 vrsta vodozemaca, 8 reptila i 947 vrsta insekata.
Tijekom istraživanja prodedenog 2010. godine zabilježeno je je 6 vrsta vodozemaca, 2 vrsta guštera, 9 vrsta zmija i 127 vrsta ptica.
Za posljednjih 400 godina iščezlo je više od 600 vrsta životinja, i to: 86 vrsta sisavaca, 104 vrste ptica, 20 vrsta gmazova, 5 vrsta vodozemaca, 80 vrsta riba, 72 vrste kukaca i 206 vrsta puževa.
Na rubu istrebljenja se nalazi: 173 vrste sisavaca, 170 vrsta ptica, 210 vrsta gmazova i 160 vrsta vodozemaca.
U Lonjskom polju živi 16 vrsta vodozemaca (Foto: www.pp-lonjsko-polje.hr)
Naime radi se o području gdje obitavaju 34 vrste sisavaca, kao što su rovke, šišmiši, vjeverice i naravno tvor od kojih je 12 zakonom zaštićeno, s tim da tu ubrajamo i vidre te devet vrsta vodozemaca, poput velikog vodenjaka, žutog mukača, šumske žabe i zelene krastače te 15 vrsta gmazova od kojih je 14 zakonom zaštićeno, a tu ubrajamo barsku kornjaču, glavatu želvu, različite gušterice, zelembaća i gada.
Znanstvenici su 2. veljače 2009. objavili otkriće 10 vrsta vodozemaca za koje se vjeruje da su nove u zanosti, uključujući i tri vrste zanimljive po prozirnoj boji kože koja otkriva izgled unutarnjih organa.
U ovom slučaju, to bi bile države poput Meksika, Kostarike i Guatemale gdje ima najviše ugroženih vrsta vodozemaca.
Kod vrsta vodozemaca koje jaja polažu na kopnu često postoji roditelj koji čuva jaja i sprječava predatore da ih ukradu.
Čak jedna trećina svih vrsta vodozemaca je u ovom trenutku posebno ugrožena.
U Hrvatskoj živi 20 vrsta vodozemaca, a od toga čak 16 možemo naći u Parku prirode Lonjsko polje.
Glifosat ima i toksičan efekt na više vrsta vodozemaca.
Tijekom tri tjedna, znanstvenici su identificirali oko 60 vrsta vodozemaca, 20 vrsta gmazova i gotovo 120 vrsta ptica od kojih mnoge, čini se, nisu viđene nigdje drugdje u svijetu.
Ono što je posebno važno naglasiti je da na području Savice, obitavaju 24 za š tićene vrste sisavaca, (od toga 6 strogo zaštićenih vrsta šišmiša), 76 za š tićenih vrsta ptica, 6 strogo za š tićenih i 3 za š tićene vrste gmazova, 8 strogo za š tićenih i 8 za š tićenih vrsta vodozemaca i 2 vrste za š tićenih kukaca, što bi sukladno Bernskoj konvenciji trebalo održati u svom prirodnom okruženju.
Uz veliku zelenu žabu područje nastanjuje još dosta vrsta vodozemaca i gmazova (koje ne jedemo): bjelouška, ribarica, blavor, krška gušterica...
Jedna su od najugroženijih skupina životinja na Zemlji, a prema posljednjim procjenama, gotovo jedna trećina svih vrsta vodozemaca je ugrožena i prijeti im izumiranje.
U Parku živi ukupno 21 vrsta vodozemaca i gmazova i sve su zakonom zaštićene.
Zanimljivo je da od ukupno 20 vrsta vodozemaca u Hrvatskoj upravo ovdje živi 16 vrsta.
Otok Krk je s 30 autohtonih vrsta vodozemaca i gmazova otok s najvećim brojem iz tih životinjskih skupina u čitavom Mediteranu.
Na otoku Krku živi 30 autohtonih vrsta vodozemaca i gmazova te je to otok s najvećim brojem iz tih životinjskih skupina u čitavom Mediteranu.
Ta sudbina možda očekuje svih 6000 poznatih vrsta vodozemaca, a trećini već prijeti izumiranje; između 120 i 170 vrsta vjerojatno postoji još samo kao ime i fotografija.
Spomenimo samo da je ondje zabilježeno 112 vrsta ptica, od kojih 55 gnjezdarica, osam vrsta gmazova, pet vrsta vodozemaca, 30 vrsta danjih leptira, 23 vrste komaraca, 443 vrste biljaka, 142 vrste hortikulturnog raslinja.
mi ovdje na Kontinentu njegujemo visoku svijest za ocuvanje Prirode (wildlife), i prakticira se stroga kontrola svih domacih zivotinja, a napose macaka jer koliko je poznato one, ma kako dobro bile hranjene, (najmanje love miseve) napadaju na 186 vrsta izvornih ptica, na 64 vrste sisara, 87 vrsta reptila, na 10 razlicitih vrsta vodozemaca i na brojne vrste beskraljesnjaka
Hrvatska je u okviru Europe druga po broju vrsta slatkovodnih riba (113), treća po broju vrsta beskralježnjaka (procjena je 55 000), peta po broju vrsta gmazova (36) te sedma po broju vrsta vodozemaca (20), vaskularnih biljki (4266) i sisavaca (86).
Žabljim se danom želi upozoriti na ugroženost vodozemaca i važnost njihove zaštite, a Zoološki vrt naglašava kako Međunarodna organizacija za zaštitu prirode (IUCN) procjenjuje da najmanje trećini poznatih vrsta vodozemaca prijeti izumiranje.
Američki znanstvenici iz Pittsburgha dobili se mnogobrojne pohvale za svoju studiju zbog originalnoga eksperimentalnog dizajna koji otkriva mrežu osjetljivih odnosa u prirodi, ali i zbog rezultata studije koji otkrivaju mogućeg krivca za globalno izumiranje mnogih vrsta vodozemaca.
Na tom području živi nevjerojatan broj životinjskih vrsta: čak 20 vrsta vodozemaca od kojih su neki zaštićeni, razne vrste riba i gmazova, 78 vrsta sisavaca te čak 250 vrsta ptica.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com