3. Nadalje UP kaže: " Uz to nametnuo je isključivo na naša leđa teret zaštićene najamnine " - Ispravak: " Zaštićenu najamninu " plaćamo mi - nositelji stanarskog prava - umjesto prijašnje stanarine.
3. Nadalje UP kaže: " Uz to nametnuo je isključivo na naša leđa teret zaštićene najamnine " - Ispravak: " Zaštićenu najamninu " plaćamo mi - nositelji stanarskog prava - umjesto prijašnje stanarine.
U broju 5705 časopisa informator (www.novi-informator.net) od 8.11.2008. godine u segmentu vlasničkopravnih odnosa, doc.dr.sc. Hrvoje Kačer, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu, razmatra institute zajedničke pričuve i zaštićene najamnine odvojeno ih dovodeći u međusobni odnos, pri čemu ukazuje na problem neuskalađenosti propisa i prakse.
Povišenje zaštićene najamnine na iznos koji pokriva redovito održavanje stana, pričuvu, te dobit od najma (ekonomsku), što bi iznosilo cca 20. kuna/m 2.
Na tu se kategoriju, prema Zakonu, odnosi jedan broj zaštita, kao što je obveza vlasnika zaključiti ugovor o najmu na neograničeno vrijeme, plaćanje tzv. " zaštićene najamnine ", čiji iznos treba propisati Vlada, i strogo ograničeni razlozi za raskid ugovora o najmu.
Provedbenim planom stambenog zbrinjavanja povratnika iz 2003. godine pružena im je nova prilika da svoj krov nad glavom riješe unajmljivanjem državnog stana, s plaćanjem zaštićene najamnine od 1,53 kune po četvornom metru ili kupnjom vlastitog stana iz programa POS-a, dugoročnom otplatom povoljnog kredita. Najvažnije je da zainteresirane osobe podnesu zahtjev do kraja ovog mjeseca i ovjere dokument kod javnog bilježnika ili na sudu ako je riječ o ljudima izvan Hrvatske kazao je na jučerašnjoj presici Ivica Vojko, glavni koordinator " Altruist centra ", nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava.
Također nema razloga da se zakonodavcu ospori pravo propisivati kriterije za gubitak prava na zaštićenu najamninu, koji ovise o imovnom stanju najmoprimca, kao što je propisao i da uvjeti i mjerila za određivanje zaštićene najamnine ovise, između ostalog, i o platnim mogućnostima obiteljskog domaćinstva najmoprimca.
U drugoj soluciji stanarsko pravo pretvoreno je u subjektivno pravo najmoprimca s pravom ugovaranja zaštićene najamnine, a što je bio slučaj s privatnim i konfisciranim stanovima te neotkupljenim društvenim stanovima.
Bivši stanar postao je zaštićeni najmoprimac na neodređeno vrijeme, u kojem statusu je ostao u posjedu stana, uz obvezu plaćanja (netržišne i povlaštene) zaštićene najamnine.
I ovdje je sudska praksa išla u prilog zaštićenom najmoprimcu, ne smatrajući vlasništvo kuće za odmor na njegovoj strani zaprekom za ugovaranje zaštićene najamnine.
Tim se uvjetima i mjerilima samo utvrđuju objektivni elementi za određivanje zaštićene najamnine, osobito uzimanjem u obzir imovinskih prilika najmoprimaca, čime se ostvaruje i načelo o Republici Hrvatskoj kao socijalnoj državi (članak 1. stavak 1. Ustava).
Naime, stupanjem na snagu Zakona korisnici nadstojničkih stanova i stanova nastalih prenamijenom zajedničkih prostorija stekli su pravni položaj najmoprimaca te pravo otkupa stana i pravo ugovaranja zaštićene najamnine.
" Pri uređivanju odnosa u oblasti stanovanja radi njihovog usklađivanja s Ustavom, zakonodavac je sada više nepostojeći institut stanarskog prava zamijenio klasičnim institutom građanskog prava: najam, s posebnom zaštitom kroz propisivanje njegovog sklapanja na neodređeno vrijeme, propisivanjem zaštićene najamnine i primjerice određivanjem otkaznih razloga.
Spomenuta tužba upućena je protiv Češke po pitanju reguliranja zaštićene najamnine.
Iznimno se ugovor o najmu stana može produžiti na još najviše godinu dana, ako korisnik stana dokaže da nema kreditnu sposobnost za zaključenje ugovora o stambenom kreditu, uz obvezu plaćanja zaštićene najamnine u dvostrukom iznosu po m 2 stambene površine.
2. UP kaže ovo: " Predlažemo Vam da zajedničkim snagama izvršimo pritisak na izvršnu vlast RH... (......) Zakon o najmu stanova (ZNS) nama vlasnicima je uskratio ustavno pravo plodouživanja našeg zakonskog vlasništva i ostavio na ulici bez vlastitog krova nad glavom. " - " nama se svaki mjesec krade 350,00 EUR po vlasniku (razlika između tržišne i zaštićene najamnine) " - Ispravak: Izvorni vlasnici su zakonima za vrijeme SFRJ trajno lišeni vlasničkih prava na našim (tzv. privatnim neuseljivim) stanovima, isto kao i na nacionaliziranim stanovima, ali nisu lišeni krova nad glavom, nije im oduzet stan u kojemu su stanovali, a pogotovo nije oduzet dom prekupcima i nasljednicima, od kojih su mnogi otkupili društvene, nacionalizirane, konfiscirane i druge stanove za 10 posto cijene.
20.9.2006. Uredu za zastupanje pred EU Sudom za ljudska prava uputili smo zamolbu za davanje poticaja nadležnim tijelima za usklađenje načina izračuna zaštićene najamnine s EU konvencijom i praksom EU Suda.
6. UP: " Uvjereni smo da će uskoro teret ' zaštićene najamnine ' biti skinut s naših leđa, ako ne milom onda silom (Strasbourg) (......) Tko će Vam i pod kojim uvjetima kompenzirati razliku između " tržišne " i " zaštićene najamnine " to ne znamo, znamo samo da ćete morati nama vlasnicima uredno plaćati " tržišnu " najamninu dok koristite stanove, u našem vlasništvu ".
Ovaj članak osporava predlagatelj pod 10), kao najmodavac, navodeći da za jedinice lokalne samouprave vrijedi povoljniji režim, jer one, za razliku od najmodavca ne moraju u slučaju kad najmodavac daje otkaz temeljem ove odredbe, osigurati stan koji nije nepovoljniji za najmoprimca, već drugi odgovarajući stan s pravom plaćanja zaštićene najamnine koju može podmiriti.
Predlagatelji pod 5) i 10), kao najmodavci navode da zaštićeni najmoprimci plaćaju zaštićenu najamninu u visini sredstava potrebnih tek za redovno održavanje zgrade te da se njima ograničava pravo vlasništva kad zbog propisane zaštićene najamnine ne mogu slobodno ugovarati najamninu.
Članak 36. predviđa da je najmoprimac, ako se promijeni iznos zaštićene najamnine, dužan platiti tu novu najamninu, te da nisu potrebne izmjene mjerodavnih odredbi ugovora o najmu stana.
Posebno osporavaju odredbu stavka 1. toga članka kojom se daje u nadležnost Vladi Republike Hrvatske da utvrdi uvjete i mjerila za određivanje zaštićene najamnine, jer da je to suprotno temeljnim odredbama Ustava o naknadi tržišne vrijednosti, pa i onim po Zakonu o izvlaštenju, zbog čega da bi to trebalo urediti zakonom, a ne podzakonskim propisom.
Tu pilot presudu spominje i Pučki pravobranitelj RH gospodin Jurica Malčić (u svom Izvješću za 2007.) i navodi da će zbog mizerne zaštićene najamnine Hrvatska morati vlasnicima isplatiti odštetu
Ako se zbog izmjene propisa iz članka 7. ovoga Zakona promijeni visina zaštićene najamnine, najmoprimac je dužan plaćati tu najamninu bez izmjene ugovora, a na temelju izračuna najmodavaca.
U slučaju raskida ili utvrđenja ništetnosti ugovora o prodaji, dotadašnji kupac stječe pravni položaj najmoprimca s pravom na plaćanje zaštićene najamnine sukladno odredbama Zakona o najmu stanova i nastavlja koristiti stan.
Nizom pravnih propisa, donesenih u vremenu od 1990. do 2006. godine, stanarsko pravo je ukinuto pretvaranjem u pravo otkupa odn. vlasništva i u subjektivno pravo najmoprimca s pravom ugovaranja zaštićene najamnine.
Isplatu razlike između tražene i zaštićene najamnine za 5 godina unazad.
U Narodnim novinma (NN 100/2012) objavljen je novi podatak o etalonskog cijeni građenja, koja sada iznosi 6000 KN, i koja se primjenjuje od 5. rujna 2012. Prema ovom podatku potrebno je zatražiti utvrđivanje novog iznosa zaštićene najamnine, i to od Grada Splita odjela za stambene poslove.
Vrhovni sud RH zauzeo je stajalište da vlasništvo kuće za odmor nije zapreka na strani najmoprimca za priznavanje zaštićene najamnine.
U tom članku se kaže, između ostaloga, ovo: 1. " Budući da suprotstavljene strane ne odustaju od svojih maksimalnih zahtjeva, jasno je da nema ni osnova za novi zakon jer mu je preduvjet ' približavanje stavova '.... ". __ Naš odgovor: Pokušava se zamagliti činjenica, da se potpuno neopravdano izbjegava donijeti ispravan i pošten zakon, te se nastoji nas nositelje stanarskog prava u tzv. privatnim neuseljivim i drugim stanovima natjerati da pristanemo biti protupravno oštećeni i obespravljeni. - - - - - - - - - - - - 2. Kaže se da je iznos tzv. " zaštićene najamnine " premalen. __ Naš odgovor:
Cijena najamnine u ovom slučaju je duplo veća od " zaštićene " najamnine, a iznosi 5,22 kune po metru četvornom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com