17. rujna 2012. PONEDJELJAK - DAN ZAŠTITE OZONSKOG OMOTAČA U sklopu Europskog tjedna kretanja, jedan je dan posvećen zaštiti ozonskog omotača, pa su događanja na taj dan usmjerena edukaciji najmlađih o potrebi zaštite ozonskog omotača.
17. rujna 2012. PONEDJELJAK - DAN ZAŠTITE OZONSKOG OMOTAČA U sklopu Europskog tjedna kretanja, jedan je dan posvećen zaštiti ozonskog omotača, pa su događanja na taj dan usmjerena edukaciji najmlađih o potrebi zaštite ozonskog omotača.
Tijekom tjedna: Ozzy Ozone - edukacija učenika osnovne škole U Osnovnoj školi - po razrednim odjelima (4., 5., 6., razred) će se tijekom tjedna održavati edukacija za 300 - tinjak učenika o održivom prometu, klimatskim promjenama, zaštiti ozonskog omotača i Europskom tjednu mobilnosti.
Montrealskim protokolom o zaštiti ozonskog omotača još je 1990. godine većina zemalja svijeta dogovorila prestanak primjene CFC-a (klorofluorougljikovodika) kao potisnog plina u raznim sprejevima, jer je ustanovljeno da on oštećuje ozonski omotač.
Bečka konvencija o zaštiti ozonskog sloja ima za cilj očuvanje ljudskog zdravlja i okoliša, te propisuje poduzimanje određenih mjera koje će spriječiti promjene ozonskog omotača.
Podsjetila je kako je Hrvatska članica Bečke konvencije o zaštiti ozonskog sloja i Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj od 1991. te da su ratificirane sve izmjene i dopune Montrealskog protokola koji je do danas potpisalo 196 zemalja članica i najuspješniji je međunarodni sporazum.
Iako je Montrealski protokol napravio velike korake u zaštiti ozonskog sloja, zemljama članicama i dalje preostaje teška borba na tom području, te se oporavak sloja očekuje tek sredinom 21. stoljeća.
Stoga je 1986. godine izglasana Konvencija UN-a o zaštiti ozonskog omotača, a 1987. je usuglašen tzv. Montrealski protokol međunarodni sporazum o smanjenju korištenja i proizvodnje za ozon štetnih kemikalija.
Ovom Vas prigodom pozivamo da se aktivno uključite u obilježavanje ovog dana te i na taj način doprinesete zaštiti ozonskog sloja.
Iako se radi o nešto starijem dokumentu, daje sažet pregled aktivnosti i rezultata, kao i glavnih sudionika u zaštiti ozonskog omotača.
U tematskom području Klimatske promjene prikupljaju se, verificiraju te objedinjavaju podaci i informacije o zaštiti ozonskog sloja, emisiji stakleničkih plinova kao i ostali podaci sukladno propisima i Nacionalnoj listi pokazatelja za klimatske promjene.
Zatim je 1985. godine u Beču u Austriji, donesena Bečka konvencije o zaštiti ozonskog omotača.
Obilježavanje Europskoga tjedna kretanja u Crikvenici jučer je započelo predavanjem o zaštiti ozonskog sloja koje je na crikveničkoj maloj paladi održala profesorica biologije iz OŠ Vladimira Nazora Olga Arnaut.
Navedenoj akciji pridružili su se i učenici 3. razreda OŠ Ivan Zajc koji su svoje znanje o zaštiti ozonskog omotača izrazili putem boje i kista, te se na taj način priključili i dali svoj doprinos u očuvanju ozonskog omotača.
Također, posebna će se pažnja na radionicama posvetiti i zaštiti ozonskog sloja, jer je 16.09.2010. godine Dan zaštite ozonskog omotača.
Na današnji dan predan je na potpisivanje Montrealski protokol o zaštiti ozonskog omotača.
Osobna stranica Ozzy Ozona je stranica na kojoj klinici i svi ostali mogu naučiti osnovne stvari o ozonu, zaštiti ozonskog omotača i pritom se zabaviti.
Kako bi svatko od nas do vlastiti doprinos te se priključio svjetskoj borbi u zaštiti ozonskog omotača i klimatskih promjena evo nekoliko korisnih savjeta:
Također će biti riječi o Multilateralnom fondu za primjenu Montrealskog protokola, te o ključnim izazovima s kojima će se suočiti stranke protokola u budućem djelovanju na zaštiti ozonskog omotača.
Nakon što su učenici pogledali poučni film Misli na sutra, razgovarali su s gostima o mogućnostima uštede struje, plina i vode u vlastitom kućanstvu i koliko može svatko od nas pridonijeti zaštiti ozonskog omotača, planeta Zemlje i malih sjevernih medvjeda kojima je život ugrožen radi topljenja polarnog leda.
Prvi koraci u zaštiti ozonskog sloja započeli su donošenjem Bečke konvencije ozaštiti ozonskog sloja te Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonskisloj koji je donesen 16. rujna 1987. Upravo je taj datum odabran za obilježavanje Dana zaštite ozonskog sloja.
Prvi korak u definiranju ovih aktivnosti bila je Bečka konvencija o zaštiti ozonskog omotača (http://www.unep.org/ozone/vienna.shtml) kojoj je 1985. godine pristupila 21 država Europe obvezujući se da će štiti ljudsko zdravlje i okoliš od štetnih utjecaja koji mogu nastati uslijed oštećenja ozonskog omotača.
Nacionalna kampanja osvješćivanja javnosti o zaštiti ozonskog sloja;
(1) Postupno smanjivanje i ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj u Republici Hrvatskoj provodi se nadzorom potrošnje tih tvari, zabranom korištenja proizvoda koji te tvari sadrže ili o njima ovise, smanjivanjem propuštanja iz proizvoda, prikupljanjem i uništavanjem tih tvari te drugim mjerama koje na troškovno učinkovit način pridonose zaštiti ozonskog sloja.
Stručnjaci drže da je, barem dijelom, tome doprinio i Protokol iz Montreala iz 1987., međunarodni sporazum o zaštiti ozonskog omotača koji je ratificiralo 180 država.
Montrealski dogovor o zaštiti ozonskog sloja je zabranio upotrebu Halona 1301. FirePro Generatori aerosola za gašenje požara ne sadrže halogene koji razgrađuju ozonski omotač
Svjetska zajednica je osamdesetih godina prošlog stoljeća uočila potrebu za zaštitom ozonskog sloja te su donesene odluke koje idu u tom smjeru: Bečka konvenciji o zaštiti ozonskog sloja i Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.
Hrvatska će tako udovoljiti preuzetim obvezama u zaštiti ozonskog omotača, no ni nama ni nizu drugih država neće biti lako zamijeniti štetne freone onima koji to nisu ili sasvim nečim drugim.
Potrebno je naglasiti da se provedbom Montrealskog protokola doprinosi zaštiti ozonskog sloja ali ujedno se utječe i na smanjenje globalnog zatopljenja jer su većina tvari koje oštećuju ozonski sloj ujedno i staklenički plinovi
Bojim se da se učinjena šteta više ne može efikasno ispraviti. (Konferencije o zaštiti ozonskog omotača jalov su posao.
Na službenim stranicama UN-ove organizacije za okoliš (www.unep.org) se može naći mnogo materijala vezanih općenito za okoliš (zaštita okoliša, promjene klime i sl.) pa tako i o zaštiti ozonskog omotača.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com