Ovo je dovelo do toga da su neki franjevci ohladili prema zagrebačkom biskupu.
Ovo je dovelo do toga da su neki franjevci ohladili prema zagrebačkom biskupu.
Zagrebačkom biskupu Maksimilijanu Vrhovcu koji Toplice kupuje 1806. godine, pripadaju izrazito velike zasluge u izgradnji kupališta i bolnice.
U samostanskom arhivu nalazi se kopija pisma koje je gvardijan Ivić kao upravitelj cerničke župe 10. srpnja 1800. pisao zagrebačkom biskupu.
Tako je ustanak u Slavoniji pokrenuo franjevac Luka Ibrišimović koji je o situaciji na terenu pisao zagrebačkom biskupu Mikuliću, pa u pismu od 24. veljače godine 1688. piše:
Dvije godine poslije fra Petar Nikolić, vicarius in spiritualibus amplissimi praesulis zagrabiensis, zamjenik preuzvišenog biskupa zagrebačkog u duhovnim stvarima, u svom poznatom izvještaju pisanom 13. svibnja 1660. u Našicama zagrebačkom biskupu Petru Petretiću, opisujući sve slavonske župe za koje je tvrdio da pripadaju zagrebačkoj biskupiji, piše o Požegi: Požega, nekada grad dosta velik kako to pokazuju tragovi zidova, sada velikim dijelom u ruševinama, bila je ipak vrlo jaka tvrđava.
Ova konačna jednodušnost slavonskih franjevaca i pristajanje uz biskupa Ogramića postignuta je djelomice prilivom franjevaca bjegunaca iz Bosne, djelomice time što nakon oslobođenja Slavonije od Turaka pokoravanje zagrebačkom biskupu nije više bilo tako privlačno kao u vrijeme Turaka, a najviše zbog toga što je Ogramić upeo sve sile da u slobodnoj Slavoniji stvori jednu čisto franjevačku biskupiju.
S tom nakanom pisala je zagrebačkom biskupu mons. Antunu Baueru.
Gledano kronološki, Rača se spominje od 1230. godine, kada su templari (pučki zvani ' ' Božjaci ' ') dali zagrebačkom biskupu Stjepanu II. zemlju u Vaški, a on njima zemlju na području današnje Rače.
Radi se o povelji iz 1193. godine kojom je pečuški biskup Kalan, u to vrijeme i upravitelj Kraljevine Dalmacije i Hrvatske, dopustio zagrebačkom biskupu Dominiku i njegovim nasljednicima pravo ubiranja desetine od uroda žitarica i vina u Krapini, Okiću i Podgorju.
Heywel očito nije bio baš uredan, niti se brinuo o estetskoj strani knjiga koje je tiskao jer se kapucin Matija Marković požalio tadašnjem zagrebačkom biskupu Mirku Esterházyiju da je prvi svezak njegovih propovijedi tiskan vrlo neuredno, a da se ni tiskar ni knjigoveža - knjižar baš ne zalažu oko prodaje pa tako trpi veliku štetu.
Slavonskim franjevcima bilo je najlakše pokoravati se zagrebačkom biskupu, jer je taj svoju vlast nad njima, dok su bili pod Turcima, vršio jedino preko jednoga od njih kojega je imenovao svojim vikarom.
Slavonski franjevci izražavaju vjernost zagrebačkom biskupu, tuže se ne samo na biskupa Ogramića, nego i na provincijala.
Godine 1678. kongregacija odgovara zagrebačkom biskupu neka slavonske župe prepusti bosanskome (Spomenici 35 36, Buturac 138 142).
Rezultati tih istraživanja obogatili su povijest grada saznanjem o postojanju kasnosrednjovjekovne radionice za izradu kaljevih peći u samom srcu Zagreba u neposrednoj blizini Kaptola prostoru koji je od osnutka biskupije, 1094. godine, pripadao zagrebačkom biskupu, a na kojem je, 1344. godine, utemeljeno naselje nazvano Nova Ves.
25. listopada 1684. pismom generalnog vikara pavlinskog reda, Gašpara Malečića, zagrebačkom biskupu Sališeviću, započela je dugotrajna borba hrvatskih pavlina za odcjepljenje od Mađara i stvaranje vlastite pavlinske provincije.
Obnovljena je stara gotička crkva, a svečano je posvećena 14. rujna 1707. po zagrebačkom biskupu Martinu Brajkoviću.
Crkva Bl. Augustina Kažotića, Lupoglav (izvan ruta) za znalce i ljubitelje kvalitetnih radova kipara Antonia Michelazzia iz Rijeke (1743. 47.), naručene kao ukras zagrebačkoj katedrali, a danas smještene u ovoj župnoj crkvi iz 1818. g., posvećenoj učenom dominikancu i zagrebačkom biskupu (1303. 1318.) rođenom u Trogiru, izdvajamo kameni glavni oltar s mramornim kipovima sv. Augustina, bl. Augustina Kažotića i biskupa Karla Boromejskog, te mramorni reljef sv. Franje Ksavera, sličan kao i u katedrali u Grazu, iz 1745. g.
HČD je do sada pet puta sudjelovao u izdavanju knjiga: Godine 2000. HČD je uz Maticu hrvatsku bio suizdavač izabranih govora književnika i prvog češkog predsjednika Václava Havela u knjizi Sve je moguće, Zajedno s Vijećem češke nacionalne manjine grada Zagreba, HČD je 2006. izdao knjigu Marijana Lipovca " Biskup Duh ", o prvom zagrebačkom biskupu, rodom Čehu, HČD je 2007. uz pomoć Grada Zagreba prikupio dio financijskih sredstava nužnih za izdavanje antologije hrvatske književnosti na češkom jeziku Korab koralovy (Korablja od koralja), priređivača Dušana Karpatskog, što je djelo od neprocjenjive vrijednosti za promicanje hrvatske književne baštine u Češkoj, a iste godine HČD je s Društvom hrvatsko - slovačkog prijateljstva bio suizdavač knjige Ante Vukasovića Komensky i Hrvati.
Međutim, on se nije opredijelio niti za jednoga od spomenutih kandidata, ali je napomenuo da bi novoimenovani marčanski biskup svakako morao dati prisegu da će biti podložan zagrebačkom biskupu kao njegov vikar za vjernike grčkog obreda.
Ime je dobio po svom osnivaču, zagrebačkom biskupu Maksimilijanu Vrhovcu (1752 - 1827), koji je, uz nadbiskupa Haulika najzaslužniji za njegovo uređenje.
Članak Mirjane Matijević-Sokol, Prozopografska crtica o zagrebačkom biskupu Stjepanu II. (1225. - 1247.), analizira literaturu i povijesna vrela o biskupu Stjepanu II (1225 - 47), obnovitelju Zagrebačke biskupije.
Očajno stanje u kojem se našla Zagrebačka biskupija i cijela Hrvatska najbolje se vidi iz pisma Pape Zagrebačkom biskupu Šimunu Erdoedyju od 19. travnja 1537. U tom pismu biskup Šimun se požalio da mu je sve već opustošeno i oteto.
U novom sjedištu biskupije kralj Ladislav okupio je kanonike i dodijelio ih prvom zagrebačkom biskupu Duhu da mu budu pomoćnicima.
Zatim slijedi notni prilog: Hrvatska pučka misa posvećena bl. Augustinu Kažotiću Trogiraninu, zagrebačkom biskupu autora V.
Međutim, i ta se datacija pomiče u kasnije razdoblje prema njenom obnovitelju, zagrebačkom biskupu Wolfgangu Gyulayju (1548. - 1550.), koji je prigodom obnove stavio svoj grb s inicijalima i 1549. godinom.
Ona u sebi sadrži kratak Blaženikov životopis te pruža niz molitava kojima se u svako doba može uteći za pomoć i zagovor svetom trogirskom dominikancu i zagrebačkom biskupu.
Izražavajući dobrodošlicu zagrebačkom biskupu, župnik Pavetić kazao je kako župna zajednica početak nove crkvene i liturgijske godine obilježava blagoslovom novog duhovnog doma u kojem će njegovati zajedništvo, prijateljstvo i ljubav.
Poslije Sigismundove prodaje Kalnika 1427. zagrebačkom biskupu Ivanu Albenu, grad mijenja mnoge gospodare, od kojih se spominju: bosanski kralj Tvrtko Tvrtković, srpski despot Đorđe Branković, i njegova kći Katarina, udovica kneza Ulrika Celjskog, zatim banski vojvoda Vladislav, te od godine 1490. brodski ban Ivan Korvin, koji 1502. g. poklanja Kalnik svom kaštelanu Ivanu Alapiću.
U Rimu, 15. novembra 1611. nakon što je izjavio da će priznati papu za svog vrhovnog poglavara i odavati dužnu poslušnost zagrebačkom biskupu, papa ga imenuje za episkopa srpskog naroda (rascianae gentis) u Ugarskoj, Slavoniji i Hrvatskoj.
Nazvan je prema svom osnivaču, zagrebačkom biskupu Maksimilijanu Vrhovcu koji je zajedno sa nadbiskupom Haulikom bio najodgovorniji za njegov razvoj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com