b) povećanjem koncentracije zapaljivih para u izlaznom zraku dovodom zapaljivih plinova ili para (kod ovog zadnjeg treba isključiti stanje kondenzacije) na dovoljnu vrijednost iznad gornje granice eksplozivnosti ili
b) povećanjem koncentracije zapaljivih para u izlaznom zraku dovodom zapaljivih plinova ili para (kod ovog zadnjeg treba isključiti stanje kondenzacije) na dovoljnu vrijednost iznad gornje granice eksplozivnosti ili
»postaja je građevina koju čine građevinski dio i postrojenje za zapaljive tekućine i/ili ukapljeni naftni plin (u daljem tekstu: UNP) i/ili stlačeni prirodni plin, bioplin, plin iz biomase, vodik ili mješavina zapaljivih plinova (u daljem tekstu: plinska goriva) kao i ostale vrste energetskih izvora, a koja služi za opskrbu prijevoznih sredstava koja se kreću na kopnu, vodi (samo športska i manja turistička plovila) i zraku (samo manji gospodarski i športski zrakoplovi) i to iz podzemnih, poluukopanih i nadzemnih spremnika, a pomoću dobavnih jedinica,«.
prijenosni uređaji za mjerenje koncentracije zapaljivih plinova i para u zraku (eksplozimetri), otrovnih i štetnih plinova i para u zraku (toksimetri) i kisika u zraku,
Sigurna zaštita protiv nastanka požara od zapaljivih plinova kao što su zemni plin (metan CH4), plinova koji se nalaze u plinskim bocama propana (C3H8) i butana (C4H10), te prirodnog plina;
Taktička ventilacija postupak je kojeg koriste vatrogasci a u svrhu kontroliranog izbacivanja vrućeg zraka, dima te ostalih štetnih i zapaljivih plinova iz objekta i njihovo nadomještanje hladnim svježim zrakom.
Ispitivanje sustava za detekciju zapaljivih plinova i para Ispitivanjem se utvrđuje ispravnost svih elemenata i funkcija sustava: javljači, prosljeđivanje signala, sirene, isključivači...
Prema definiciji donja granica eksplozivnosti je ona najniže koncentracija zapaljivih plinova ili para koja mora postojati u smjesi sa zrakom da može doći do izgaranja.
Ako se u istom uređaju ukomponira više vrsta poluvodičkih spojeva, može se dobiti univerzalni indikatori toksičnih i zapaljivih plinova, koji se najčešće koristi u velikim postrojenjima i opasnim atmosferama.
(1) Iz razloga nacionalne sigurnosti ili zaštite okoliša, zadržava se pravo uređivanja ili zabranjivanja prijevoza određenih opasnih tvari unutar teritorija Republike Hrvatske zbog nedovoljne sigurnosti tijekom prijevoza, ne dovodeći pri tom u pitanje primjenu drugih odredaba, posebno onih o pristupu tržištu. (2) Odredbe koje donosi Republika Hrvatska, a koje se odnose na vozila kojima se obavlja međunarodni prijevoz kroz njezin teritorij, kao i eventualna ograničenja u smislu 1. stavka ovog članka, imaju lokalni značaj i primjenjuju se i na nacionalni i na međunarodni prijevoz, bez pogodovanja ili stavljanja u lošiji položaj predmetnih prijevoza. (3) Republika Hrvatske može zadržati bilo koju nacionalnu odredbu primjenjivu 31. prosinca 1996. godine koja se odnosi na: prijevoz tvari klase 1.1, prijevoz otrovnih, nestabilnih i/ili zapaljivih plinova klase 2, prijevoz tvari koje sadrže dioksine ili furane, prijevoz tekućina klase 3, 4.2, 4.3, 5.1, 6.1 ili 8 koje ne pripadaju pakirnim skupinama II ili III za ove klase, u količini većoj od 3000 litara u spremnicima ili kontejnerskim spremnicima.
U tom cilju rukovoditelj radova treba poduzeti mjere za otklanjanje eventualnih nedostataka prije početka radova (uklanjanje zapaljivog materijala, zatvaranje svih otvora, stavljanje zaštitnih elemenata sa svih strana na mjestu zavarivanja, utvrđivanje preostale koncentracije zapaljivih plinova, para ili prašine, postavljanje vatrogasnog dežurstva te dr.).
Saznali smo da 50 - ak njihovih zaposlenika priskače u pomoć u različitim pogonima dođe li do opasnosti od eksplozija uslijed zapaljivih plinova ili prašina. Ovakve agencije postoje svuda u svijetu, možda ne u istom obliku, rekao je Stipe Đerek, ravnatelj Agencije za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom.
Sustavi za detekciju zapaljivih plinova i para služe upravo za sigurnost građana i imovine te postoje zakonske odredbe po kojima oni moraju uvijek biti u ispravnom stanju te se moraju servisirati i funkcionalno ispitati svakih dvanaest mjeseci što je obaveza vlasnika sustava.
2.1 Ispuštene i/ili namjerno ili nenamjerno oslobođene zapaljive plinove, pare, maglice, prašinu ili vlakanca, koji mogu dovesti do opasnosti od eksplozije, treba na siguran način izvesti, ili odvesti do nekog sigurnog mjesta, a ako to nije moguće, tada ih se mora sigurno zatvoriti i spriječiti širenje ili na neki drugi način učiniti bezopasnim. 2.2 U slučaju da moguća eksplozivna atmosfera sadrži više vrsta zapaljivih plinova, para, maglica, prašinu ili vlakanca, moraju se mjere zaštite postaviti prema najvećem mogućem riziku. 2.3 Pri izbjegavanju opasnosti od zapaljenja prema Prilogu I, također se mora obratiti pozornost i na elektrostatsko pražnjenje, ako radnik ili radna okolina djeluju kao nositelji naboja ili proizvođači naboja.
Ventilatori moraju biti izvedbe koja ne omogućuje zapaljenje mješavine zraka i zapaljivih plinova, u skladu sa zahtjevima navedenim u pravilima RO, a otvori ventilacijskih kanala (ulaz i izlaz) moraju imati ugrađene zaštitne žičane mreže kvadratnog otvora koji nije veći od 13 mm.
Na osnovu pozitivnog rezultata ispitivanja prema zahtjevima iz projekta i pravilnika izvedenog sustava za dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para omogućeno je izdavanje Uvjerenja o ispravnosti sustava za dojavu plina.
3. kada postoji opasnost od izbijanja eksplozija uslijed smjesa zapaljivih plinova, para ili prašine sa zrakom, zatim nedovoljno očišćenih spremnika, posuda, instalacija i drugih dijelova postrojenja u kojima su se nalazile tvari što mogu stvarati eksplozivne smjese ili su opasne zbog požara i eksplozije;
- skladištenje je trajno ili povremeno, na propisan način, smještanje zapaljivih tekućina ili plinova u posude i/ili spremnike čiji je ukupni obujam više od 2.000 l gorivih tekućina, odnosno 20 l upaljivih (lako zapaljivih) tekućina ili više od 30 kg zapaljivih plinova, ako posebnim propisima nije određeno drugačije,
Oslobađanje otrovnih plinova, nedostatak kisika, kao i prisutnosti zapaljivih plinova i para može se pratiti sustavima za detekciju plina.
Bitno je naglasiti kako je mala koncentracija toksičnih plinova štetna za ljudsko zdravlje, dok kombinacija eksplozivno zapaljivih plinova sa zrakom može dovesti do značajnih posljedica za ljude i okolinu.
Ukoliko se izvan zaštitnog pojasa malog spremnika nalaze nadzemni skladišni prostori zapaljivih plinova i tekućina ili građevine takve konstrukcije ili namjene koje, u slučaju požara predstavljaju požarnu opasnost za mali spremnik, mali spremnici se postavljaju izvan zaštitnih pojaseva tih građevina ili štite od topline i isijavanja zaštitnim zidom.
- Ispitivanje sustava za dojavu i prisutnost zapaljivih plinova i para
Dräger je lider na polju tehnologije otkrivanja plinova, a njegovi senzori mogu otkriti stotine otrovnih i zapaljivih plinova i para.
Naime u/" Naredbi o plovidbi "/koju je donijelo Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka// Narodne novine 9/07// izričito se zabranjuje plovidba Pelješkim kanalom cit. " teretnim brodovima iznad 500 BT, teretnim brodovima koji prevoze opasne tvari, odnosno teretnim brodovima koji nisu degazirani ". - Pojam " degazacije " za neupućene znači da su svi tankovi oprani i " gas free " ili pojednostavljeno rečeno čisti odnosno slobodni od opasnih/zapaljivih plinova.
- držanje zapaljivih tekućina i/ili plinova je čuvanje i/ili odlaganje zapaljivih tekućina i/ili plinova u građevinama, građevinskim dijelovima ili izvan njih u posudama čiji ukupni obujam ne prelazi 2.000 l gorivih tekućina odnosno 20 l upaljivih (lako zapaljivih) tekućina i ne prelazi 30 kg zapaljivih plinova na način predviđen ovim Zakonom, propisima donesenim na temelju zakona, hrvatskim normama i uputom proizvođača,
(2) Prodaja, držanje i skladištenje upaljivih (lako zapaljivih) tekućina i/ili zapaljivih plinova u bočicama kada ukupna kolićina prelazi 20 l mora se obavljati na način predviđen za posude koje sadrže upaljive (lako zapaljive) tekućine, odnosno zapaljive plinove.
Za ispitivanje pojedinačne opreme, sredstava, uređaja i elemenata za dojavu i gašenje požara i dojavu prisutnosti zapaljivih plinova i para, za koje nisu donesene Hrvatske norme, Ministarstvo unutarnjih poslova za svaki će konkretan slučaj ovlastiti poduzeća ili druge pravne osobe, nakon što se prikupe dokazi o ispunjavanju uvjeta za ispitivanje.
Zainteresirani ste za: Izraditi procjenu opasnosti ili reviziju procjene opasnosti Osposobiti zaposlenike za rad na siguran način i početno gašenje požara Osposobiti poslodavca ili ovlaštenika poslodavca Osposobiti povjerenika radnika Ispitati strojeve i uređaje Ispitati radni okoliš i kemijske štetnosti Ispitati gromobransku instalaciju Ispitati električne instalacije Osposobiti zaposlenike za pružanje prve pomoći Izraditi procjenu opasnosti za radna mjesta s računalom Izraditi Plan evakuacije i spašavanja Izraditi Plan i program osposobljavanja zaposlenih Ispitati zaštitu od statičkog elektriciteta Vođenje poslova zaštite na radu Koordinacija zaštite na radu u fazi projektiranja/izvođenja radova (Koordinator I i II) Ispitivanje ispravnosti stabilnih sustava za dojavu i gašenje požara Ispitivanje ispravnosti sustava za spriječavanje širenja dima i požara Ispitivanje ispravnosti stabilnih sustava za detekciju zapaljivih plinova i para Znakovi sigurnosti, upute za siguran rad na strojevima
Do sada u svojoj tvrtki imate (odaberite što odgovara): Važeća procjena opasnosti Osposobljavanje zaposlenika za rad na siguran način i početno gašenje požara Osposobljavanje poslodavca i/ili ovlaštenika poslodavca Osposobljavanje povjerenika radnika Ispitivanje strojeva i uređaja s povećanom opasnošću i važeća uvjerenja Važeće ispitivanje radnog okoliša Važeće ispitivanje gromobrana Važeće uvjerenje s ispitivanja električnih instalacija Važeće uvjerenje ispitivanja zaštite od statičkog elektriciteta Osposobljavanje za pružanje prve pomoći Važeća procjena opasnosti za radna mjesta s računalom Plan evakuacije i spašavanja Ispitivanje stabilnih sustava za dojavu i gašenje požara Ispitivanje ispravnosti sustava za spriječavanje širenja dima i požara Ispitivanje ispravnosti stabilnih sustava za detekciju zapaljivih plinova i para Plan i program osposobljavanja zaposlenika
(3) Prilikom prodaje zapaljivih plinova, proizvođač, odnosno pravna osoba koja dobavlja plin (u daljnjem tekstu: dobavljač plina) dužan je, uz svaku posudu ili spremnik, dati pismenu uputu za sigurno sladištenje, držanje i uporabu s podacima o vrsti i količini, te o kategoriji i stupnju opasnosti od požara.
Maksimalna koncentracija zapaljivih plinova ili para u smjesi sa zrakom koja još može sagorjeti naziva se gornja granica eksplozivnosti ili zapaljivosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com