Ove se granice nisu mijenjale sve do Šestodnevnog rata 1967. godine kada je Izrael osvojio još 20 700 km2. Većina arapskog stanovništva se iselila iz područja kojim su vladali Izraelci u susjedne arapske zemlje.
Ove se granice nisu mijenjale sve do Šestodnevnog rata 1967. godine kada je Izrael osvojio još 20 700 km2. Većina arapskog stanovništva se iselila iz područja kojim su vladali Izraelci u susjedne arapske zemlje.
3) Treba se pitat tko su ti Palestinci, da nam nabroje od svoje kulture što imaju, svoje vođe kroz povijest, svoje pismo, zašto su počeli ilegalno iseljaavtat iz svojih država u Palestinu tek kada su Židovi počeli kupovat zemlju i naseljavat Palestinu? Dakle, prije Šestodnevnog rata niakd nije postojao pojam Palestinac, nego Palestinski Arap
Palestinci traže priznanje svoje države u granicama od 4. lipnja 1967. godine, odnosno prije početka arapsko-izraelskog šestodnevnog rata.
Nakon Šestodnevnog rata 1967. Izrael je preuzeo vojnu kontrolu nad tim područjem.
Oz je jedan od prvih Izraelaca koji je zagovarao rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba nakon šestodnevnog rata.
Jer je otkriveno da je Tito za Šestodnevnog rata 1967. javno lagao zauzimajući neutralni stav, a na sastanku komunističkog bloka u Moskvi zapravo je bio najradikalniji od svih komunističkih vođa u antiizraelskom stavu te je bio najglasniji u traženju izjave kojom bi se Izrael osudio kao agresor.
U tom kontekstu valja se prisjetiti i šestodnevnog rata 1967, jedne od najvećih pobjeda izraelske vojske nad udruženim arapskim snagama.
3. prosinca je Izrael najavio da planira izgradnju 1,600 novih ilegalnih stambenih jedinica u istočnom al-Quds-u koji je Tel Aviv aneksirao nakon Šestodnevnog rata 1967. godine kršeći time međunarodno pravo.
Trebo bi znat da savezništvo izraela i amera počinje tek nakon 1967. god. nakon šestodnevnog rata.. a dotad je izrael vodio pregršt ratova sa arapima.. znači sam.. a arapi su imali veliku pomoć od sovjetskog saveza ali je nisu znali iskoristiti.
Masovne protudržavne, protužidovske nekontrolirane demonstracije 1967. godine za vrijeme i nakon šestodnevnog rata postaju simbol raspada kraljeve vlasti nakon čega Židovi masovno bježe iz Libije.
Nakon šestodnevnog rata obnovljeni su domovi Židova koji su uništeni 1948. godine.
Sovjetska politika prije, za vrijeme i poslije Šestodnevnog rata, naširoko se izučava.
Ovo stavlja Titov stav prema Bliskom istoku i odgovornost za izbijanje Šestodnevnog rata u potpuno novo svjetlo.
Tako je Island postao prva zapadnoeuropska država koja je priznala Palestinu u granicama prije Šestodnevnog rata 1967., piše The Guardian. više
Primirje Šestodnevnog rata potpisano je 11. lipnja 1967. godine.
Podsjetimo, Izrael je okupirao sirijsku Golansku Visoravan za vrijeme šestodnevnog rata 1967. kada je također preuzeo kontrolu nad Zapadnom Obalom i Pojasom Gaze.
Ne treba spominjati da su odnosi s Egiptom bili napeti, a Sueski kanal blokiran za plovidbu potopljenim brodovima iz šestodnevnog rata 1967. godine.
Osvajanje Jeruzalema izvedeno je u sklopu poznatog Šestodnevnog rata (o kojem je već pisano u eKalendaru).
20.05.2011. Jutarnji list Obama više ne želi podržavati diktatore u zamjenu za naftu Napetost između Obame i Netanyahua na vrhuncu WASHINGTON - Samo par sati prije nego što je predsjednik Barack Obama započeo svoj prekjučerašnji govor o novom smjeru američke diplomacije na Bliskom istoku, izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao je američku državnu tajnicu Hillary Clinton i tražio od nje da svojega predsjednika nagovori na odustajanje od teze o nužnosti povratka granica Izraela i palestinskih područja na stanje prije Šestodnevnog rata 1967. Obama je, međutim, ostao pri svome i u govoru iznio kako je uvjet svakog mirovnog sporazuma povratak na te granice uz nužne međusobne razmjene teritorija koje bi uvažavale u međuvremenu nastalo stanje na terenu.
Pod okupacijom je Izraela od Šestodnevnog rata sa Sirijom, 1967. i od tada je pod kontrolom Izraela, koji ju je 1981. jednostrano anektirao.
U tijeku šestodnevnog rata (5. do 10. lipnja) istočni dio Jeruzalema, u kojem se nalaze sveta mjesta, osvojili su Izraelci. 16. siječnja 1973. godine Golda Meir u Vatikanu je primljena kao prvi izraelski državni poglavar.
Nakon šestodnevnog rata 1967. osvajanjem arapskoga Istočnog dijela grada, u međunarodnim pravom osporavanoj aneksiji, za Izraelce ponovno ujedinjenje predstavlja rješenje vječnog i nedjeljivog glavnog grada židovske države.
Odnosi su se naglo pogoršali nakon tzv. " Šestodnevnog rata " 1967. kada je Izrael okupirao okolna područja, uključujući i Golansku visoravan od Sirije - koju je predsjednik Josipović također posjetio prije nekoliko dana.
Naime, Alžir je tada Egiptu " posudio " svoje MiG-21 lovce za potrebe Šestodnevnog rata protiv Izraela.
Okupiran je od strane Izraela za vrijeme šestodnevnog rata 1967, no kontrolu nad njim vraća Hafez al-Assad. 1973.
Prije početka Šestodnevnog rata između Izraela i arapskim zemalja, Sirija je 1967. izgubila šest F-13. Za vrijeme trajanja samog rata, Sirija je pretrpjela uništenje 32 od 60 modela F-13 i PF.
Riječ je o britanskom dijelu odore koji je u vrijeme Šestodnevnog rata bio star točno trideset godina i vjerojatno potječe iz britanskih zaliha iz II. svjetskog rata.
Nije tajna da je Indija podupirala separatiste na istoku zemlje, ta činjenica isprovocirala je Pakistan da pokrenu napad na indijske zračne baze 3.12.1971, po uzoru na izraelski napad za vrijeme šestodnevnog rata.
Sirijski i egipatski MiG-ovi 19 bili su u operativnoj uporabi tijekom Šestodnevnog rata 1967., ali ih je većina uništena na zemlji na samom početku sukoba.
Višestrukost kulturnih nasljeđa najslojevitija je i s kontekstualnog i dramaturškog stanovišta u filmu Skreni lijevo na kraju svijeta, u kojem i povijesni okvir razdoblja nakon glasovitog izraelsko-arapskog Šestodnevnog rata (1967) i prostorno okružje novonastalog naselja usred pustinjskog okružja predstavljaju temeljno zaleđe obitavanju Židova doseljenih iz različitih nacionalnih podneblja, od Indije do Maroka, uz naglašenu nazočnost francuskog kulturnog segmenta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com