Skreće se desno na asfaltnu cestu, koja ide preko Mrkvišta, gdje treba skrenuti lijevo i pratiti asfalt, sve do Štirovače od kuda cesta nastavlja do pl. skloništa Kugina kuća (ne skretati lijevo, na asfaltnu cestu za Pazarište).
Skreće se desno na asfaltnu cestu, koja ide preko Mrkvišta, gdje treba skrenuti lijevo i pratiti asfalt, sve do Štirovače od kuda cesta nastavlja do pl. skloništa Kugina kuća (ne skretati lijevo, na asfaltnu cestu za Pazarište).
Tada to još nismo znali, jer možda ne vizualno, ali sigurno sadržajno najzanimljiviji izlet bio je, slijedeći dan, naš put od Alana do Štirovače, do koje smo sretno stigli.
U svom južnom dijelu Nacionalni park Sjeverni Velebit obuhvaća i dio Štirovače prostrane doline na oko 1100 m n. v. poznate po velikim očuvanim crnogoričnim šumama.
SOŽ je od 29. 7. - 6. 8. organizirao vlastiti istraživački logor na srednjem Velebitu u blizini Štirovače.
Slijediti asfaltiranu cestu oko 26 km do Mrkvišta (duga prizemna baraka s lijeve strane raskrižja, 3 km prije Štirovače) i na raskrižju desno još oko 9 km dobrog makadama do PK Alan.
Dolazimo do izvora Donje korito i raskrižja putova: Desno preko Matijevića brijega i Šatorine, na Dokozina plan i dalje do Štirovače.
Ravno preko Mliništa prema Ograđenici i dalje do Dokozina plana i Štirovače.
Na tom mjestu se u jednu spajaju staze što na Šatorinu vode iz smjera Štirovače, odnosno Klepine dulibe.
Dalje se staza direktno spušta u dolinu Štirovače, isprva relativno strmo dok se ne dohvati vlažnog i svježeg dna udoline.
Ova zadnja dionica staze ide upravo granicom nacionalnog parka sve do izlaska na asfaltnu cestu na istočnom izlazu iz Štirovače, samo 300 m od izvora.
Povratak iz Štirovače moguć je istim putem, ali se može i kombinirati usponom na Mrkvište, također markiranom stazom (20 min), pa dalje cestom prema Alanu do Bilenskog padeža, gdje se opet spajate na gore opisanu stazu.
Nedjelja ujutro, budimo se dosta kasno, doručkujemo, razgovaramo s ostalima, svi su razočarani maglom, Ivi i ja mijenjamo planove, idemo do Štirovače i nakon toga u Kuterevo, ipak je 11. mjesec i bilo je preoptimistično očekivati lijepo vrijeme, ali idemo preko Lubenovca, tko zna, možda ipak imamo sreće... i imali smo.
Odmaramo se u njegovim dulibama, zastajemo u gustim šumama, krijepimo se hladnom vodom Štirovače, osvajamo njegove vrhove, zapahnjuju nas mirisi vrijeska, majčine dušice, kadulje., koji oživljavaju naša osjetila.
Nakon svega je uslijedio težak rastanak od ovom prekrasnog mjesta i povratak istim putem natrag do automobila, kojim smo se zatim preko Štirovače spustili u Krasno, te u Otočcu izašli na " Dalmatinu " koja nas je vratila doma.
U povratku postoji mogučnost spustiti se sa Šatorine preko Težakovca za Kuginu kuću, prenoćiti u njoj i drugi dan preko Štirovače krenuti bez žurbe natrag.
Cesta se dalje nastavlja za Liku i područje Štirovače.
Cesta ide uglavnom šumom i na planinskom travnjaku Tudorevo spaja se s cestom kojom se dolazi od Mrkvišta i Štirovače.
Prvog dana bicikliralo se od Gospića, preko Jadovnog, Kugine Kuće, Štirovače do Mrkvišta gdje se noćilo.
županijska cesta (Ž5182) Jablanac (D8) Bileni Veliki Alan Mrkvište, gdje se prije Štirovače priključuje Ž5126. Planom se određuje da cesta u nastavku neće biti asfaltirana (Jablanac (D8) Bileni Štirovača)
Štirovača Dokozina plan Šatorina 2.30 h Pl. kuća Alan Šatorina 4.30 h Pl. kuća Kugina kuća Šatorina 2.30 h Najkraći je prilaz iz Štirovače, preko Dokozine plane.
Početak markacije je na mjestu u dolini Štirovače gdje se odvaja krak ceste za Dokozinu planu.
Do Alana smo stigli tako što smo se iz Jablanca uspeli na magistralu, te odmah na istom mjestu produžili oštro uzbrdo u smjeru Štirovače.
Najstarije stijene u Parku nalaze se području Štirovače, a nastale su kroz tri različita taložna procesa u vrijeme trijasa (od prije 235 do 200 milijuna godina).
Doktorski rad na temu antropogeografskih istraživanja naselja otoka Mljeta, kojeg je 1928. godine obranio znanstvenik Branimir Gušić, poklapa se sa donošenjem Zakona o šumama i statusa zaštite brojnih lokaliteta: hrastove prašume Prašnik kod Stare Gradiške, šume bukve Muški bunar na Psunju, šume Dundo na Rabu, klanca Paklenice, Plitvičkih jezera, Štirovače, Bijelih stijena, morskih jezera na Mljetu, otoka Lokruma, arboretuma Trsteno, Pančićeve omorike te jela uz kamene litice, ponore, špilje i ponikve u Gorskom kotaru.
O brojnim prirodnim bogatstvima, osim nacionalnih parkova, svjedoči postojanje strogog rezervata Hajdučki i Rozanski kukovi, šumskog rezervata Štirovače, dva botanička rezervata Visibaba i širi okoliš Botaničkog vrta te spomenika prirode Cerovačke pećine s 3,5 km podzemnih hodnika i nalazima diluvijalne faune, paleolitskog čovjeka i čovjeka željeznog doba, na prostorima planine.
Upravo blizina Velebita, omogućuje posjetiteljima Senja čitav spektar sadržaja u sklopu Parka prirode Velebit, sa poznatim lokalitetima poput prašume Štirovače ili uvale Zavratnice, unutar kojeg je i Nacionalni park Sjeverni Velebit, s Velebitskim botaničkim vrtom, strogim rezervatom Hajdučki i Rožanski kukovi, Premužićevom stazom i drugim jedinstvenim krajolicima ove veličanstvene planine.
Teško je reći u kojem je trenutku određena cesta bolja, sa Oštarija postoje u stvari dvije ceste, spomenuta južna uz Skorpovac kojom nisam išao nikad te sjeverna na kojoj su trenutno intenzivni šumarski radovi i dosta kamiona pa te isti mogu dodatno usporiti, a na mjestima gdje se izvlače drva cesta bude dosta izrovana, uglavnom uz opreznu vožnju može se proći iz svih pravaca, sa Oštarija do Kugine kuće je sada cca 17 - 18 km makadama, cesta sa Štirovače ima 10 km i uglavnom je ok osim nešto lošija zadnja 3 km, kroz one serpentine su sada napravita dva, tri ispusta pa bi cesta poslje velikih kiša trebala biti ok... ovog trenutka moj bi izbor bio cesta sa Štirovače
Sa Mrkvišta odlazimo osobnim automobilima do Štirovače, te dalje makadamskom cestom do rampe od kuda je polazište za Šatorinu.
planiram ovog ljeta do kugine kuće autom škoda fabija.molim savijet, ceste radi, da li je bolji prilaz preko baških oštarija ili preko štirovače hvala.:)
Kotlina Klementa smještena je u središnjem dijelu masiva Velebita 6,5 km JI od Štirovače na nadmorskoj visini od 1115 - 1250 m.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com