Ratni sukob između Armije BiH i HVO-a se razbuktava, a ratnih žrtava i žrtava genocida je sve više.
Ratni sukob između Armije BiH i HVO-a se razbuktava, a ratnih žrtava i žrtava genocida je sve više.
Osim toga, tek pobliža istraživanja žrtava u pojedinim općinama dat će potpunu i zaokruženu sliku žrtava genocida i žrtava ratnog zločina nad bosansko-hercegovačkim Hrvatima.
Autor ove knjige, Salih Smajlović novinar islamskih informativnih novina Preporod ", sakupio je svjedočenja preživjelih žrtava genocida i teških zločina počinjenih nad Bošnjacima u različitim dijelovima Bosne i Hercegovine.
Trebali posjetiti čitatelje na ovaj licemjerni potez vladine delegacije, kada su u Visoko došli na ispračaj žrtava genocida u Srebrenici a ostali u posjeti cirkusu, ili su možda na ispračaj došli usput?
Nedavna tribina o žrtvama Jasenovca i predstojeća komemoracija u tom logoru smrti povod su za razgovor s Draganom Cvetkovićem, višim kustosom Muzeja žrtava genocida u Beogradu, koji se već dulje bavi mjestima stradanja u bivšoj Jugoslaviji.
Nakon komemoracije na spomen groblju u Potočarima bit će pokopani identificirani posmrtni ostaci 520 žrtava genocida.
Njegov rad i stalno negiranje genocida u Bosni i Hercegovini je vrlo štetno za proces ozdravljenja preživjelih žrtava genocida u Bosni i Hercegovini.
Uz nazočnost velikog broja ljudi koji su do kraja ispunili prostor biblioteke SKD Prosvjeta u Zagrebu na tribini su govorili Đorđe Mihovilović, viši kustos Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac i Dragan Cvetković, viši kustos Muzeja žrtava genocida iz Beograda.
Jednako je tako npr. preuzimanje podataka od Dragoja Lukića (' Bili su samo djeca, Jasenovac grobnica 19.432 djevojčice i dječaka ', GrafoMark i Muzej žrtava genocida, Beograd - Banja Luka, 2000.) više nego upitno zbog otvorenih neznanstvenih i velikosrpsko-četničkih autorovih stavova.
Pokop žrtava genocida u Srebrenici privukao je i veliku medijsku pozornost.
Cijelo vrijeme su se polaznicima obraćali tonom baptističkih svećenika, neprestano dižući ruke u zrak i stiskajući šake kao da su upravo podavili sve unutarnje mentalne sabotere i naslagali ih pod noge poput žrtava genocida.
Inače, danas će biti klanjana dženaza i obavljen ukop za 520 žrtava genocida koje su identifikovane u posljednjih godinu dana.
Ipak, ni njegovi zastupnici (Demokratske stranke) u Skupštini, ma koliko izlazili s osudama zločina u javnost, nisu spremni u parlamentu podržati već postojeći Prijedlog deklaracije o obvezama države Srbije da preuzme sve mjere zaštite prava žrtava ratnih zločina, a posebno žrtava genocida u Srebrenici, koju su podnijeli Žarko Korać, predsjednik Socijaldemokratske unije, i Nataša Mićić, predsjednica Građanskog saveza Srbije, u ime osam nevladinih organizacija.
U Memorijalnom centru Potočari obilježena je deveta godišnjica od prvog ukopa žrtava genocida u Srebrenici.
Na sreću, istraživanja zločina u Koncentracijskom logoru Jasenovac izvršili su profesionalno savjesni povjesničari, prije 1990. i poslije, i njihovi su zaključci jasni; zahvaljujući njima, suzbijena su velikosrpska pretjerivanja (pa se ni Muzej žrtava genocida iz Beograda više ne drži tih brojki, nego je vrlo blizu procjene broja žrtava koju daju hrvatski istraživači).
Već spomenuti Milan Bulajić i u drugoj je svojoj knjizi: »Jasenovac: ustaški logor smrti: srpski mit?« (Muzej žrtava genocida, Beograd, 1999) objavio fotografiju F-2 na str. 407 s potpisom: »Brutalni zajednički masakri zatočenika«.
U ime preživjelih žrtava genocida koji se dogodio u Bosni i Hercegovini izražavamo zabrinutost sa vašom odlukom o organizovanju predavanju gospodina Michael Parenti-a 31. maja ove godine. [ i ].
Litavci će vam također skrenuti pozornost na Muzej žrtava genocida, poznatiji kao Muzej KGB-a, koji sadržava sve dokumente o tome što se dogodilo u vrijeme komunizma.
' Dok Bošnjaci u BiH još po masovnim grobnicama traže kosti žrtava genocida, nad njihovim sunarodnicima u Sandžaku država Srbija intenzivira pritiske, provodi diskriminaciju, guši njihova nacionalna i vjerska prava i tako nastoji proizvesti ambijent straha i linča kako je to bilo u predgenocidnom razdoblju u BiH ', stoji u Cerićevoj izjavi.
" Mi, majke, supruge, kćeri i sestre 10.000 žrtava genocida u Srebrenici, koje su srpski krvoloci mučki pobili upravo uz zvuke ' Marša na Drinu ', ogorčeni smo da vi, gospodine Vuče, kao sin majke Sene i unuk Sadete i Šerifa, u sjedištu najveće svjetske organizacije propagirate srpski fašizam tako što dovodite zbor i orkestar koji izvodi srpsku koračnicu uz koju se, još od Prvog svjetskog rata, prolijeva muslimanska krv s ove strane Drine ", navodi se u pismu Vuku Jeremiću čiji je preslik objavila agencija Anadolija.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović održao je najkraći govor na komemoraciji za 613 žrtava genocida u Srebrenici, ali sigurno i jedan od najupečatljivijih, piše bosanskohercegovački portal sarajevo-x.com.
13:35 Počelo je klanjanje dženaza namaza za 520 žrtava genocida koji će danas biti ukopane u Memorijalnom centru Potočari.
Prema procjeni Muzeja žrtava genocida iz 2009., utemeljenoj na zaključku Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964. da je popisom žrtava Drugoga svjetskog rata obuhvaćeno oko 56 do 59 % osoba koje je trebalo popisati, u skupini gospićkih logora (Gospić, Jadovno, Pag) život je izgubilo između 15.300 i 15.900 osoba.
Jedna od glavnih atrakcija grada jest i Memorijalni centar žrtava genocida.
U svibnju 1993. ratni sukob između ABiH i HVO-a se razbuktava, a ratnih žrtava i žrtava genocida je sve više.
Ako činimo dobro i Bog će nam pomoći. Gdje god u Krajini prenesem narodu te riječi, narod ih prima kao veliko ohrabrenje i podstrek. Patrijarhov stav iz 1991. godine o nemogućnosti zajedničkog života žrtava genocida i njegovih negdašnjih, a možda i budućih vinovnika, Babić je u potpunosti prihvatio, beskompromisno se zalažući za definitivnu podelu Hrvatske na srpski i hrvatski deo.
Ta velikosrpska manipulacija nema nikakve veze s kritičnim radom na popisu žrtava sustava logora Jasenovac u JU Spomen područje Jasenovac i u Muzeju žrtava genocida u Beogradu.
Popis žrtava logora Jasenovac i Stara Gradiška koji su načinili odnosno revidirali, prema podacima Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964., Muzej žrtava genocida i Savezni zavod za statistiku SR Jugoslavije 1997., donosi podatke za 78.163 osobe, od čega je najviše žrtava Srba: 47.123, zatim Židova: 10.521, Hrvata: 6.281 i Roma: 5.836. Prema procjenama Muzeja žrtava genocida, koji bez zadrške prihvaća zaključak da je podacima Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964. obuhvaćeno tek oko 56 do 59 % osoba koje je trebalo popisati, u logoru Jasenovac i logoru Stara Gradiška život je izgubilo 77.000 do 81.000 Srba, 18.000 do 19.000 Židova, 18.000 do 20.000 Roma, 7.000 do 7.500 odnosno 6.000 do 6.400 Hrvata, 1.300 do 1.500 Muslimana i 1.000 do 1.200 odnosno 2.000 do 2.200 ostalih i nepoznate nacionalne/etničke pripadnosti. (Tablica 14) Najnoviji, pak, dopunjeni i revidirani, popis žrtava logora Jasenovac i Stara Gradiška, koji je načinilo Spomen-područje Jasenovac 2007., donosi podatke za 72.193 osobe, od čega je 59.376 (odnosno 59.403) osoba život izgubilo u logoru Jasenovac, a 12.790 u logoru Stara Gradiška.
No oni koji prihvaćaju zaključak Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964. da je popisom obuhvaćeno oko 56 do 59 % osoba koje je trebalo popisati (držeći niže procjene prihvatljivim i vjerodostojnim), kao primjerice Muzej žrtava genocida, Beograd procjenjuju da je u logoru Jasenovac i logoru Stara Gradiška život izgubilo od 122.300 do 130.100 žrtava. (Tablica 13) Uz to, prema navedenom zaključku Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964. Muzej žrtava genocida procjenjuje 2009. da je u logorima NDH život izgubilo između 173.800 i 184.800 osoba, među kojima je najviše Srba 101.400 do 106.700. Hrvata je prema toj procjeni u logorima NDH izgubilo život 11.900 do 13.100, uz napomenu, da je za dosta osoba, koje je Komisija za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije, 1964. iskazala žrtvama logora NDH, preliminarnim analizama utvrđeno da su Romi i Židovi, a ne Hrvati, tako da iskazani broj Hrvata koji su u logorima NDH izgubili život treba uzeti sa zadrškom. (Tablica 12)
Miletić, uporni i dugogodišnji zastupnik teze da je u logoru Jasenovac život izgubilo najmanje 700.000 osoba, najnovijim istraživanjem, zbrajajući sadašnje pokazatelje dopunjenog i revidiranog poimeničnog popisa Komisije za popis žrtava rata SIV-a SFR Jugoslavije iz 1964., naime podatke Muzeja žrtava genocida te poimenične i brojčane pokazatelje iz mnogobrojnih i različitih izvora 2010./2011. olako zaključuje da je u logoru Jasenovac život izgubilo najmanje 146.401 odnosno 146.248 osoba (81.408 odnosno 80.192 žrtava prema poimeničnom popisu te 64.900 odnosno 66.056 žrtava utvrđenih brojem), pretežito Srba. (Tablica 13 i 14)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com