" Žene u crnom " podržale su zahtjev Inicijativnog odbora za poseban status općine Srebrenica, u skladu sa Zakonom o Memorijalnom centru " Potočari - Srebrenica ".
" Žene u crnom " podržale su zahtjev Inicijativnog odbora za poseban status općine Srebrenica, u skladu sa Zakonom o Memorijalnom centru " Potočari - Srebrenica ".
Uz predivno, gotovo ljetno vrijeme tokom sva četiri dana, put je, preko Metkovića, Mostara, Jablanice, Sarajeva, Olova i Kladnja, vodio najprije u Memorijalni centar Potočari kod Srebrenice, grada gdje su, pod kontrolom Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, vojne formacije Republike Srpske, kojima je zapovijedao ratni zločinac Ratko Mladić, i paravojna formacija " Škorpioni ", izvršili neviđeni zločin genocida nad muslimanskim stanovništvom toga kraja.
Srebreničke majke otjerale su danas iz Memorijalnog centra Potočari bivšeg zapovjednika UNPROFOR-a, francuskog generala Philipea Morillona jer ga smatraju odgovornim što nije spriječio genocid u Srebrenici.
Pokopom 613 novoidentificiranih žrtava, u Memorijalnom centru Potočari obilježena je 16. obljetnica srpskog genocida više od osam tisuća Bošnjaka na srebreničkome području 1995. godine.
U prostorima bivše Tvornice akumulatora u Potočarima, nekadašnjoj bazi Nizozemskog bataljuna mirovnih snaga UN-a (Dutchbat), koja se nalazi nasuprot spomen obilježja i mezarja Memorijalnog centra Srebrenica Potočari, sudionici VI.
Srebrenica, Potočari, Bratunac, Vlasenica, Milići, Zvornik, Šekovići, Višegrada, Rogatice i nažalost, brojna druga mjesta, sjećaju se na današnji dan najvećeg pokolja na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata u kojemu su izgubili svoje sugrađane i članove obitelji.
U Potočarima, gdje je odana počast žrtvama srebreničkog genocida u memorijalnom centru Potočari, prethodno je i po dolasku Konvoja sudionike srdačno pozdravio gradonačelnik Srebrenice gospodin Osman Suljić.
Odlazak za mjesto Srebrenicu i memorijalni centar Potočari.
U ponedjeljak će u Memorijalnom centru Potočari-Srebrenica biti pokopani posmrtni ostaci 613 žrtava ubijenih u srpnju 1995. godine i očekuje se da će ispraćaju biti prisutno 40 tisuća ljudi, javljaju bosanski mediji.
9. srpnja 2011. u 16:00 OBLJETNICA GENOCIDA Srebrenica - mrlja na savjesti čovječanstva U Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice, u ponedjeljak, 11. srpnja bit će obilježena 16. obljetnica genocida koji su u tom mjestu 1995. godine počinile vojne i policijske snage Republike Srpske (RS), nakon zauzimanja tada formalno " zaštićene zone " Ujedinjenih naroda.
Mersed Smajlović, ravnatelj Memorijalnog centra Potočari, pojasnio je kako su do sada u tome kompleksu pokopane 4524 žrtve srebreničkog genocida.
U vašim životima niste imali priliku živjeti pod Šerijatom a tako negativno govorite o njemu.A živjeli ste pod komunizom i demokratijom i tolika zla iskusili (Jasenovac, gradiška, srebrenica, potočari, vukovar) i još ste ubjeđeni da su to ispravne ideologije.Kako samo malo razmišljate, a ovo su samo domaće sramote.Komunizam je gotovo propao, demokratija je na svom vrhuncu, Šerijat je budućnost koja nesumnjivo na mala vrata ulazi na scenu.Barem u islamskom svijetu.A vi ili istražite šta je Šerijat ustvarnosti, ili živite u svom jedoumlju uokvirenom ovom stranicom.
U Memorijalnom centru Potočari obilježena je deveta godišnjica od prvog ukopa žrtava genocida u Srebrenici.
Konvoja Da se nikad ne zaboravi prenoćili su u Behram-begovoj medresi u Tuzli, da bi u jutarnjim satima u subotu, 26. svibnja, rutom Tuzla Kalesija Zvornik Konjević Polje Bratunac, krenuli prema stotinjak kilometara udaljenoj Srebrenici, odnosno Memorijalnom centru Srebrenica Potočari, spomen obilježju i mezarju za žrtve genocida iz 1995. godine.
I obližnji Potočari su postali preopasni.
Autobusi se parkiraju ispred nekadašnje tvornice akumulatora, koja je danas u sklopu Memorijalnog centra Potočari, a koju je u toku rata koristio nizozemski bataljun (DUTCHBAT) kao svoje sjedište od 1994 - 1995 god. poznatom po nazivom - baza Charlie.
U razdoblju od 25.05.2012. do 27.05.2012. obišli su se Bratunac, Potočari i Srebrenica.
Poslije obilaska mezarja u Memorijlanom centru potočari, profesor Murat Hurtić održao je nezaboravni sat povijesti o svom dugogodišnjem radu o traženju nestalih i svim dojmovima i problemima sa kojima se njegov tim i on svakodnevno susreću.
Slični leci osvanuli su i u Beogradu, a potpisala ih je jedna slična ekstremistička organizacija, zabranjena još 2009. Banjalučki dnevnik " Nezavisne novine " objavio je, pak, da su " sudionici marša mira " Žepa-Potočari " prošli kroz Srebrenicu gromoglasno uzvikujući " Alahu ekber ", što je uznemirilo i iznenadilo lokalno srpsko stanovništvo ".
Na zajedničkom groblju u Memorijalnom kompleksu Srebrenica Potočari od ubijenih Srebreničana oprostilo se više od 10 tisuća ljudi, među njima i 22 akreditirana veleposlanika u BiH, te izaslanici međunarodne zajednice, na čelu s visokim predstavnikom Paddyjem Ashdownom.
" Potočari su melem na ranjenoj muslimanskoj duši u Europi.
Naredno pokapanje žrtava srebreničke tragedije najavljeno je za polovicu rujna, kada će i službeno biti otvoren Memorijalni centar " Potočari ".
U Srebrenicu dolazi 15. svibnja gdje će predstavnicima lokalne zajednice i grada Srebrenice biti uručena donacija za Dom zdravlja, a potom će svi sudionici i pratitelji konvoja na memorijalnom groblju u Srebrenici (Potočari) odati počast preminulima polaganjem vijenaca.
Vijeće bošnjačke nacionalne manjine iz Zagreba, sa ostalim nacionalnim vijećima iz Republike Hrvatske po četvrti put organiziralo je posjet Memorijalnom centru Potočari (Srebrenica).
Potočari se nalaze na samom ulazu u grad Srebrenicu (6 kilometara).
Danas se tu nalazi glavni spomenik i mezarije-Memorijalni centar Potočari.
Zaseoci su Žabari, Gornja Mahala i Potočari.
11:50 Kako javljaju reporteri agencija " Anadolija " s lica mjesta oko hiljadu Srebreničana koji su se okupili ispred bivše Tvornice akumulatora izviždali su pojedine domaće i strane delegacije u trenutku dok su izlazili iz u " Spomen sobe " u Potočari.
13:35 Počelo je klanjanje dženaza namaza za 520 žrtava genocida koji će danas biti ukopane u Memorijalnom centru Potočari.
12:01 Komemoracija povodom 17. godišnjice genocida u Srebrenici počela je danas u 12 sati u Memorijalnom centru Potočari.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com