Novi mediji i dalje su osnova razgovora i djelovanja unutar AIPS-a.
Novi mediji i dalje su osnova razgovora i djelovanja unutar AIPS-a.
Web stranice, ipak, zbog silne želje AIPS-a da ih kategorizira dobit će do idućeg kongresa jasne granice, smjernice i upute.
Završio 75. Kongres AIPS-a u Innsbrucku uz Ozmeca na njemu i urednik KAŠ-a
Ono što je išlo u prilog našim nastojanjima bila je zasigurno i činjenica da su dva vrlo uspješna kongresa AIPS-a održana unas, u Dubrovniku 1970. i Splitu 1978. Naravno, pod kapom Udruženja sportskih novinara Jugoslavije, premda su skup u Splitu organizirale samo i jedino sekcije Hrvatske i BiH.
Mnogi taj uvjet nisu ispunjavali, pa ni mi, jer su prije manje od godine osnivale nove novinarske udruge, ali sportski fleksibilan vrh AIPS-a (kandidati za prijem, naravno, nisu mogli odlučivati) tu je odredbu uoči glasanja ukinuo.
Tako su sve zemlje kandidatkinje aklamacijom primljene u AIPS-a i obitelj, toga trenutka, od 113. članica.
Bilo je jasno da suradnje s USNJ-om jednostavno više ne može biti, što će pokazati i idući Kongres AIPS-a u Istanbulu kada je Jeremić rekao, ono što će 20 - ak godina poslije, na drugi način, ponoviti tek izabrani srbijanski predsjednik Nikolić 2012. godine.
Jer, kada na velikim natjecanjima (olimpijske igre, svjetska prvenstva...) medijsko zanimanje nadmaši kapacitete domaćina, prednost imaju članovi AIPS-a.
Potom se broj članova HZSN-a i AIPS-a iz godine u godinu znatno mijenjao: Donekle je čudno da se broj članova HZSN-a i AIPS-a u nekim razdobljima i smanjivao (ovisno o predstojećim velikim natjecanjima i nužnosti ulaska u AIPS, u koji se nije moglo ući osim preko HZSN-a), pa je tako u posljednjih desetak analiziranih godina broj članova HZSN-a i AIPS-a (214 i 84) značajno pao (114 - 53).
Trebalo mu je samo 20 - ak dana da napiše prvi Statut AIPS-a, koji je usvojen 22. srpnja 1924. Engleski i francuski jezik proglašeni su ravnopravnima u komunikaciji bududeg udruženja, a kako je u to doba samo u 8 zemalja postojala profesionalna udruga sportskih novinara (Francuska, Belgija, Švedska, Italija, Poljska, Mađarska, Njemačka i Austrija), te su zemlje zapravo i službene osnivačice AIPS-a, ali je pokrenuta važna inicijativa za osnivanjem udruga u zemljama koje su imale novinare prisutne na prvom sastanku.
Predsjednik i glavni tajnik Jura Ozmec i Marin Šarec predstavljat æe HZSN na 68. kongresu AIPS-a od 11. do 15. svibnja u Marakeshu, na kome æe se izabrati nasljednik predsjednika Turèina Togaya Bayatlia.
Za desetoga predsjednika u povijesti AIPS-a, asocijacije koja je utemeljena 1924., natjeèu se dva kandidata - sadašnji dopredsjednik Francuz Alain Lunzenfichter i Talijan Gianni Merlo. èelnici HZSN-a æe u Marakeshu sudjelovati u radnim tijelima kongresa, a razmotrit æe se i moguænost da se i Hrvatska kandidira za domaæina jednog od narednih kongresa AIPS-a, koji se dosad u dva navrata održavao u našoj zemlji - Dubrovniku 1970. i Splitu 1978.
Bio je član Gimnastičke komisije AIPS-a i urednik nekoliko knjiga o sportu.
Većina sportskih saveza uvažava AIPS, počevši od Međunarodnog olimpijskog odbora i vodedih svjetskih sportskih saveza (npr FIFA ili IAAF), pa do nacionalnih saveza koji posebice u Europi sve više prihvadaju iskaznicu AIPS-a kao punovrijednu iskaznicu novinarskoga posla.
Doduše, nije uvijek lako uvesti nove tehnologije, a to najbolje znaju pojedini članovi AIPS-a iz Hrvatske čije se iskaznice kao po nekom čudnom (i uvrnutom) scenariju baš svaki put izgube u transportu iz Lausanne, gdje je danas sjedište AIPS-a, pa do Zagreba, do sjedišta Hrvatskoga zbora sportskih novinara, čiji članovi jedini mogu postati vlasnici i svjetske iskaznice.
Prošle je godine Hrvatski zbor sportskih novinara (HZSN) proslavio 60 godina postojanja, a na proslavu su došli predstavnici mnogih europskih udruga, uključujudi i tadašnjeg predsjednika UEPS-a (Europske unije sportskih novinara), Poljaka Jerzyja Jakobschea i predsjednika AIPS-a, Talijana Giannija Merla.
Udruga koja je još kao Sekcija Udruženja sportskih novinara Jugoslavije bila vodeda u promicanju ideja i usvajanju noviteta koji su dolazili iz AIPS-a, ujedno je, 2004. i 2005., na Kongresima AIPS-a bila među inicijatorima obnavljanja bilježenja 2. srpnja kao Svjetskoga dana sporstkih novinara, odnosno podsjetnika na dan kad su se u Parizu okupili sportski novinari i osnovali AIPS.
Pa je tako Dubrovnik bio domadin Kongresa AIPS-a 1970., a Split 1978. Milka Babović se u prigodnoj knjizi Sjedanje na novinarstvo, izdanoj prošle godine (nakladnik HZSN) povodom 60 godina organiziranog sportskog novinarstva u Hrvatskoj prisjetila kako je Miroslav Habunek, vrativši se s OI u Londonu 1948., iznimno fasciniran AIPS-om i koordiniranim djelovanjem sportskih novinara na svjetskoj razini, uspio u samo godinu dana organizirati i pripremiti postojanje domaće organizacije sportskih novinara, uz pomoć Hrvoja Macanovića i Zvone Mornara.
Više od 270 delegata iz 106 zemalja sudjelovalo je na ovogodišnjem Kongresu AIPS-a i Innsbrucku, u Austriji gdje je uz predsjednika Hrvatskog zbora sportskih novinara sudjelovao i tajnik ove organizacije i glavni urednik KAŠ-a, Karlovčanin Marijan Bakić.
Od 1971. do 1974. predsjednik je Udruženja sportskih novinara Jugoslavije, a šest puta je izmeðu 1965. i 1974. predstavljao državnu udrugu na kongresima AIPS-a.
Nakon brojnih kontakata s novinarima najvećih sportskih listova u svijetu, u vrijeme Olimpijade u Parizu 1924. godine Boin i Reichel, s predstavnicima 29 država, organizirali su osnivački kongres komisije (1. do 3. srpnja), prethodnice AIPS-a.
Odluka o osnutku (kasnije) AIPS-a donesena je 2. srpnja 1924. u Parizu.
Na 55. kongresu AIPS-a u Budimpešti 1992. predloženo je da stoga 2. srpnja postane Svjetski dan sportskih novinara, a na idućem kongresu, u Parizu, to je i prihvaćeno.
U Budimpešti su hrvatski sportski novinari 30. travnja 1992. godine, na 55. kongresu AIPS-a, postali članovima Međunarodne udruge sportskih novinara, odnosno Associaton Internationale de la Presse Sportive (AIPS)., Čak prije negoli je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) postalo članom Međunarodne novinarske organizacije (FIJ), što se zbilo na kongresu od 5. do 8. studenoga 1992. u Bruxellesu.
Zbog čega je bilo važno postati članicom AIPS-a i kakvo je uopće značenje te institucije?
S ponosom istièem da je i HZSN vrlo aktivan u radu AIPS-a, ali i Europske udruge, UEPS-a, te da da smo cijenjeni èlanovi regionalne udruge BASU.
U domaæim vodama brojimo 210 èlanova, osigurali smo normalno poslovanje Zbora, uz pomoæ sportskih prijatelja i sponzora, a to nije sve, pripremamo i nove iskorake prema modernijem funkcioniranju, u skladu s promjenama koje su se dogodile unutar AIPS-a.
Tijekom sastanaka pokrenuta je inicijativa za što skorije registriranje europskog ogranka, na prijedlog AIPS-a u Laussanei, što je od 2003. bila stalna inicijativa HZSN-a, a ponovo je pokrenuta i ideja o jugoistočnoj udruzi Europe kao učinkovitijem načinu izražavanja prema AIPS-u, ali i bržem djelovanju te medjusobnom pomaganju zemalja u regiji.
I onda se dogodila Budimpešta i 55. kongres AIPS-a.
Međutim, Englez, predsjednik AIPS-a, Frank Taylor, družio se s hrvatskom delegacijom (Darko Draženović, predsjednik; Žarko Susić, dopredsjednik) i više negoli je bilo očekivano pokazujući da aktualni sport i novinarstvo mogu nadjačati davne političke prijepore.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com