Albatrosi imaju krila u rasponu i do dva metra, lete ko avioni, dupini su jako simpatična i mnogo miroljubivija stvorenja od ljudi, leptiri su prekrasni, morski psi zastrašujući, a mi se uhvatili ljudi.
Albatrosi imaju krila u rasponu i do dva metra, lete ko avioni, dupini su jako simpatična i mnogo miroljubivija stvorenja od ljudi, leptiri su prekrasni, morski psi zastrašujući, a mi se uhvatili ljudi.
Južni otok Novog Zelanda prepun je zanimljivih životinja: albatrosi, pingvini, tuljani, morski lavovi, shagovi (koji nisu ševe, već kormorani:)).
Velike vrste, kao albatrosi pretežno jedre i pri tome koriste uzlazne zračne struje nad valovima.
Neki su albatrosi znali preletjeti čak 15.000 kilometara kako bi svojim ptićima donijeli jedan jedini obrok, obično poluprobavljenu tunjevinu, njihov najvažniji plijen.
Tijekom života albatrosi prevale udaljenosti koje odgovaraju višestrukim putovanju oko planeta i 70 posto života provedu u zraku.
Dug ciklus razmnožavanja priroda kompenzira visokom starošću: albatrosi mogu živjeti gotovo 60 godina, veću starost postiže samo malen broj ptica, ponajprije neke papige i pojedine vrste supova.
Na zabačenim otocima usred mora, gdje grade gnijezda, albatrosi nemaju prirodnog neprijatelja.
Jedine ptice sa većim rasponom krila su albatrosi i pelikani.
Nad otvorenim Pacifikom letjeli su albatrosi, ptice koje se mogu zateći samo na pučini, i u niskom letu vrškom krila dodirivali morsku vodu, kopna nije bilo nigdje na vidiku i život je ponovno bio lijep.
Albatrosi lutalice (Diomedea exulans), veliki poput jedrilica, lebde nad brodom i promatraju šareno zabundane put-nike.
Albatrosi u hodniku zajednice slobodnih umjetnika
Labudovi će zbog toplijeg vremena imati više staništa za razmnožavanje dok će albatrosi zbog jačih zračnih struja biti i puno brži u lovu.
Na svu sreću albatrosi ne žive u našim krajevima pa se mornari nedjeljom mogu posvetiti pametnijim i korisnijim poslovima, kao što to čine ovi s broda Orebić, česta gosta u našoj luci.
Samo na nekoliko sedmica, za vrijeme parenja i leženja mladunaca, albatrosi se nastanjuju na nekom pustom otoku. "
Sinaj Bubica bio je jedan od prvih zadarskih solo gitarista u bendu Hatari šezdesetih godina, Milorad Bubica je bio bubnjar riječkog sastava Albatrosi, a naslijedio ga je sin Luka.
Na isti način albatrosi satima lebde na vjetru.
U kratkim pauzama kod presvlačenja zasvirat će Zagorski veseljaci i Albatrosi.
Midvejski albatrosi u životu mogu preletjeti do 5 milijuna kilometara
Milorad Bubica, stric Šime Bubice, bio je dugo godina bubnjar poznatog riječkog sastava Albatrosi
Tako Albatrosi, osim su se morahu prilagoditi na novo ime, trebahu i izmisliti kako nastaviti vrstu i sprijeciti izumiranje.
Evolucija, kao evolucija, potrudila se i da albatrosi prezive pa im je omogucila slijetanje na zemlju tako sto im je stvorila noge.
Sada su albatrosi mogli uspjesno lijegati jaja, ali su morali prekinuti 1000 - godisnji nacin zivota neprekidnog letenja zrakom
Hrane se lignjama, rakovima, tuljanima, strvinama i nekim pticama (npr. albatrosi, pingvini...), te agresivni su grabežljivci i strvinari.
Albatrosi se gnijezde svake 2 3 godine, a u međuvremenu neprekidno lete iznad pučinskih prostranstava.
Albatrosi su tako poznati što se vraćaju ženkama, ali ne samo to.
Možda bi vrane stale letjeti kao albatrosi, razmišljam
Tako bi se albatrosi ponovno vratili konstantnom zivljenju u zraku i tako bi postali mega zvijezde
Kako si i sam rekao mi smo Albatrosi, u zraku ljepi na palubi ruzni.Nasa krila nam otezavaju hod, ali nasa masta ce nas odnjeti u bespucja neba, daleko od svega sto nas je kocilo na ovom trulom blatnjavom, zemaljskom tlu
Iznad mora osrednjih, podno nebeskog plavetnila lete albatrosi
Zapravo jedini doticaj sa cvrstom povrsinom albatrosi imaju u vrijeme kada nesu jaja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com