Najznačajniji činitelj je prirodna dinamika obiju rijeka koje oblikuju vrlo bogat aluvijalni reljef.
Najznačajniji činitelj je prirodna dinamika obiju rijeka koje oblikuju vrlo bogat aluvijalni reljef.
Hrvatske utvrđeno je da su aluvijalni sedimenti rijeke Drave (sedimenti poplavne ravnice, terasni sedimenti i recentni aluvijalni nanos onečišćeni teškim metalima Pb, Zn i Cd, kao posljedica rudarske i topioničarske aktivnosti u povijesno doba (Cave del Predil, Bleiberg-Kreuth i Mežica).
Konačnim formiranjem reljefa i procesima erozije i denundacije nastali su deluvijalno proluvijalni i aluvijalni sedimenti, koji pokrivaju dolinska i nizinska područja Podravine.
Dadić prisutne upoznao s prirodnim karakteristikama koje uvjetuju zalihe pitke vode u hrvatskoj: Hrvatsku možemo u smislu zaliha vode za piće podijeliti na sjeverni i južni dio, od čega je prvi aluvijalni, riječni, a drugi krški.
To je morfološki znatno izraženija viša zona, tj. starija riječna terasa (stariji virm) za razliku od reljefno najnižih, geološki najmlađih holocena (aluvijalni) naplavnih nanosa uz tok rijeke Mure.
Korito je široko oko 70 m, a na obje se obale nalazi aluvijalni pojas širine od po 25 do 30 m, blagog nagiba, a tek se zatim uzdižu strmi bokovi doline.
Geološke značajke područja karakteriziraju aluvijalni nanosi (nastali djelovanjem rijeka i potoka), koji se sastoje od vodopropusnih i nepropusnih naslaga, i diluvijalni nanosi (nastali djelovanjem pojačane erozije u prošlosti), koji su vodonepropusni.
Odnos insule prema okolišu određen je karakterom okoliša: aluvijalni teren okružen s tri strane jakim prometnicama, a sa četvrte strane zatvorenim, vodozaštitnim područjem.
U Hrvatskoj, zemlji sa malim teritorijem koji je vecinom geoloski vrlo aktivan i pretezno vrlo porozan (bilo aluvijalni sedimenti ili vapnenacke strukture), odlaganje nuklearnog otpada bilo bi velik problem.
U kvartarne sedimente spadaju gline, pijesak, šljunak, sedra i mlađi aluvijalni nanos lokalnih vodotoka.
Možda jedino neki aluvijalni nanosi, ali mi to baš ne " drži vodu ".: D
Aluvijalni nanosi u riječnim dolinama naneseni iz prostora klastičnih naslaga, talože se kao šljunak, pijesak pjeskovite gline i gline te na određenim lokalitetima postaju i nepropusna barijera, na kojoj se pojavljuju uzlazna krška vrela (Sv. Ivan, Bulaž, Gradole i dr.).
Međimurje pripada rijetkim krajevima koji obiluju kvalitetnim podzemnim vodama, što prvenstveno omogućuju aluvijalni vodonosnici u nizinskom dijelu Međimurja.
Godinama razvijan, kao najprimjereniji, način dobivanja pitke vode iz podzemnih vodonosnika u aluvijalnlim nanosima osigurava gradu Karlovcu kvalitetnu i ekonomski najpovoljniju vodoopskrbu.Sva ispitivanja rezultirala su saznanjima da su za eksploataciju podobni samo plitki aluvijalni vodonosnici uz rijeku Kupu i Koranu.
Geološka podloga u ovom lovištu datira iz doba kvartara, a čine je aluvijalni i
Posljednjih 2000 god. jedini dijamanti za koje se je znalo su bili aluvijalni.
Više od polovice izvoznih prihoda donose aluvijalni dijamanti, ali brži razvoj ove i drugih gospodarskih djelatnosti koči nedostatak prometne infrastrukture, nepovoljan zemljopisni položaj bez izlaza na more i loše upravljanje gospodarstvom s velikom korupcijom.
Australija nije imala aluvijalni period, tako da je sol ostala u tlu.
Aluvijalni je vodonosnik izgrađen od dvaju šljunčanih slojeva ukupne debljine na krajnjem zapadu oko 5 10 m, oko 150 m južno od Preloga, te 30 40 m na legradskom pragu.
Najznačajnije zalihe podzemne vode vezane su za aluvijalni vodonosnik u Lonjskom polju, u čijem litološkom sastavu prevladava srednjezrnati do sitnozrnati pijesak s nešto šljunka.
Znatno slabije hidrogeološke karakteristike imaju tanki aluvijalni nanosi Lonje, Česme, i njihovih pritoka, čija debljina malo kad prelazi 10 m.
Najznačajnija akumulacija podzemne vode vezana je za aluvijalni vodonosnik čija debljina iznosi oko 10 15 m, osim u lokalnoj uleknini kod Strmca, gdje doseže oko 50 m.
U neposrednom slivu Save na području od podsusedskog do sisačkog praga najznačajniji je aluvijalni vodonosni kompleks, koji najveću debljinu doseže između Petruševca i Oborova, oko 250 m.
Vode Prostor uz Savu, koji obuhvaća naselja Račinovci i Đurići, a proteže se južno od Rajevog Sela u hidrogeološkom smislu sačinjava aluvijalni nanos šljunka, pijeska, glinovitog pijeska, praha i gline, koji je uglavnom prekriven glinovito pjeskovitim barskim sedimentom i resedimentiranim lesom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com