Abas je tijekom 2003. godine četiri mjeseca bio palestinski premijer, ali je dao ostavku jer je izgubio bitku za vlast s Arafatom.
Abas je tijekom 2003. godine četiri mjeseca bio palestinski premijer, ali je dao ostavku jer je izgubio bitku za vlast s Arafatom.
Susretao se i s američkim i ruskim predsjednicima, britanskom kraljicom Elizabetom II., čelnikom PLO-a Jaserom Arafatom, kubanskim predsjednikom Fidelom Castrom i mnogim drugima.
Abu Jihad skupa sa Jasserom Arafatom osnovao je PLO i odgovoran je za niz napada u kojima je živote izgubio veliki broj Izraelaca.
Uspoređuju ga s Beginom, Arafatom, Mandelom, Che Guevarom i Titom ().
U rujnu 1993. godine izraelski predsjednik Yitzhak Rabin postigao je u Oslu sporazum s Jaserom Arafatom o uspostavljanju palestinske države, koja će mirno supostojati uz izraelsku državu.
Čestitke Abasu stigle su sa svih strana, tako i od tajnika UN-a Annana, predsjedništva EU i američkog predsjednika Busha (koji s Arafatom odbijao kontakte), a izraelske vlasti također su izrazile nadu da će se Abasovim izborom stvoriti preduvjeti za razdoblje dijaloga i mira.
Dio vlade oko Colina Powella, zabrinut da bi se mogla raspasti ili oslabiti antiteroristička koalicija, što ju je Washington stvarao nakon 11. rujna, smatra da bi Washington trebao pritisnuti Sharona da prekine operaciju i što prije počne pregovore s Arafatom.
Drakulić piše o grotesknom pokopu Dinka Šakića u uniformi, piše o morbidnom pogrebnom slovu patera Lasića, o dočeku Zvonka Bušića " kojeg se uspoređuje s Arafatom i Cheom " te o neizbježnom Marku Perkoviću Thompsonu.
Uoči svog posjeta Palestinskoj samoupravi u četvrtak, hrvatski predsjednik iznio je stav kako je vrijeme da palestinska strana dođe do jedinstvenog stava kako postići trajni mir i da Palestinci moraju napokon shvatiti kako ne mogu više iskorištavati međunarodna financijska sredstva samo za pomoć, nego i za ulaganje u radna mjesta. U nekoliko mojih prošlih razgovora s Jaserom Arafatom izražavane su samo želje za mirom, ali je terorizam uzimao maha.
Asiz je još u 80 - ima počeo pozivati dobitnike Nobelova nagrade za mir (Shimon Peres dobio ju je 1994. godine, zajedno s Izaakom Rabinom i Jaserom Arafatom), a od ove godine osobama osobito zaslužnim za mirotvorstvo dodjeljuje spomenuto priznanje.
Početkom devedesetih posjetio sam marokanskoga kralja Hasana i dugo smo razgovarali s vrlo velikim uspjehom iako je nakon mene imao sastanak s Arafatom, mi smo dvojica, zajedno s njegovim ministrom vanjskih poslova, ostali razgovarati do dva sata ujutro, s pitanjem kako priznati Hrvatsku, a rezultat je bio upravo priznanje Hrvatske.
Državnik je to izuzetno poštovan u svijetu, dobitnik Nobelove nagrade za mir (zajedno s Itzakom Rabinom i Jasserom Arafatom, 1994.), čovjek koji je obilježio zadnjih tridesetak godina političku scenu Izraela, stalno nastojeći pronaći rješenje za komplicirani arapsko-izraelski sukob.
Colin Powell pokušava postići povlačenje izraelskih snaga s područja palestinske samouprave i prestanak palestinskih samoubilačkih napada, zasad bez uspjeha, bez obzira na sastanke s premijerom Sharonom i Yasserom Arafatom.
Gelba, 29. septembra 1993. Šimon Peres ima deonice u javnoj telefonskoj kompaniji PLO-a, Paltel, u partnerstvu sa porodicom Bin Laden i pokojnim Jaserom Arafatom ().
Slučaj s Dr. Arafatom bio je samo iskra na rastuće nezadovoljstvo u zemlji.
Avnery je bio zastupnik u Knessetu (izraelski parlament) od 1965 - 74 i 1979 - 81. Ostati će zapamćen po susretu s Yassir Arafatom 3.7.1982. za vrijeme opsade Bejruta.
U srpnju 2000. premijer Barak sudjeluje na pregovorima s Jaserom Arafatom i predsjednikom SAD-a Clintonom.
Otkako je 1959. prvi put izabran u izraelski parlament, Knesset, Peres je bio prisutan na izraelskoj, a potom i na svjetskoj političkoj sceni na najrazličitije načine: od ministra obrane, financija, vanjskih poslova, dva premijerska mandata i dvije potpredsjedničke funkcije, ugled Shimona Peresa godinama je rastao i na međunarodnoj političkoj pozornici pa je 1994. dobio Nobelovu nagradu za mir zajedno s Yasserom Arafatom i Yitzakom Rabinom, sudjelovao u brojnim pregovorima od velike međunarodne važnosti, a bez obzira na formalnu funkciju koju je u određenom trenutku obnašao u vlasti, već godinama figurira kao svojevrsni tihi glasnogovornik svoje zemlje, koji je stavove Izraela s vodećim svjetskim državnicima razmjenjivao i kad formalno nije bio na vlasti.
Istodobno je optužio palestinske vlasti na čelu s Yasserom Arafatom da ne čine gotovo ništa kako bi se smanjilo sadašnje nasilje.
Uz to, dao je uputu uredništvu televizije da prestanu pratiti svaki njegov korak i izvještavati o svemu što on radi, kao što su donedavno činili s njegovim prethodnikom Yasserom Arafatom.
Tito je to nastavio, uostalom uvijek se ljubio s Jaserom Arafatom pa tu dalje ne treba govoriti...
Prihvatio je bez oklijevanja moju ponudu da posjeti Palestinu i sastane se s predsjednikom Arafatom i političkim vodstvom.
- Sastajao sam se s Mesićem u nekoliko navrata tijekom njegovih susreta s Arafatom.
Osamdesetih je preuzeo dužnost civilnog upravitelja na zapadnoj obali a nedugo potom bio je uključen i u pregovore izraelske vlade s Palestincima i Yasserom Arafatom.
Kad još kazala da je prijateljica s Arafatom i Sharonom, ja zagrizao, pa s njom na čašćenje u Adria ski.
Istina je da u na ovim prostorima većina njih živi na izraelskom području i to u ulici Mea Šearim, izvan jeruzalemskog starog grada, no ima ih i na palestinskom području, a jedno vrijeme je Arafat imao i ministra za židovska pitanja u osobi pripadnika ortodoksnih židova iz skupine Neturei Karta, imenom Rabbi Moshe Hirsh (njegovu zajedničku sliku s Arafatom možeš vidjeti ovdje: en: Image: Moshehirchandarafat.JPG). - - Donatus 08:52, 11. ožujak 2007. (CET)
Nakon dvanaest godina izgnanstva u Tunisu, početkom srpnja 1994. Jaser Arafat trijumfalno dolazi u prvi posjet palestinskom samoupravnom području, gdje su pred Arafatom prisegnuli članovi Palestinskog vijeća.
a) prema Titovoj velikoj uzajamnoj ljubavi s Arafatom, b) prema Titovom poslijeratnom rušenju sinagoge u Nišu i pretvaranja tog prostora mislim u nekakav izložbeni prostor, C) nikada nisu pomeli niti ispred svojih vrata pa se sjetili ubijanja koja u Izraelu još uvijek traju još od sredine XX st.
Police iza radnog stola nose uspomene na susrete s predsjednikom SAD-a Barackom Obamom, pokojnim palestinskim vođom Jasserom Arafatom, ruskim premijerom Vladimirom Putinom, španjolskim kraljem Juanom Carlosom, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem.
Nakon tajnih pregovora, 1993. potpisao je sporazum s dugogodišnjim neprijateljem Jaserom Arafatom, a 1994. zajedno s izraelskim ministrom vanjskih poslova Shimonom Peresom i Yasserom Arafatom podijelio je Nobelovu nagradu za mir.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com