To je onaj segment arhivske djelatnosti s kojim se stalno susrećemo i samo ga započinjemo rješavati.
To je onaj segment arhivske djelatnosti s kojim se stalno susrećemo i samo ga započinjemo rješavati.
Već samom svojom pojavom pretstavlja značajan korak u unaprijeđenju arhivske djelatnosti u Hrvatskoj.
S ciljem upoznavanja i popularizacije arhiva i arhivske djelatnosti među prvenstveno školskom i studentskom populacijom, te dakako i drugim zainteresiranim grupama u DAPA se održavaju predavanja, tijekom kojih posjetitelji imaju priliku nešto saznati kako o samom Arhivu i arhivskoj djelatnosti, tako i o bogatom fundusu DAPA.
Naime, državni arhivi i dalje obavljaju dio stručno-tehničkih poslova (popisivanje, sređivanje, izlučivanje) što su poslovi koje u svijetu obavljaju stvaratelji sâmi i mogu se pokazati kao kočnica daljnjem razvoju arhivske djelatnosti i temeljnom poslu.
Pododsjek lektorsko-arhivskih poslova daje stručne i jezične savjete autorima donositeljima rukopisa prije obavljenog prijepisa, rasvjetljava i pomaže u stvaranju vojnih termina, pruža stručnu pomoć u primjeni propisa iz arhivske djelatnosti, organizira primitak arhivske građe službi za koje Odjel općih poslova vodi upisnik, usklađuje i konzultira se s ostalim lektorima unutar Ministarstva glede vojnog i pravnog nazivlja, obavlja poslove fotokopiranja i spiralnog uvezivanja materijala za potrebe ustrojstvenih jedinica Ministarstva, preuzima poslove prijepisa rukopisa, diktata i drugih dopisa i ostalih materijala na pisaćim strojevima i kompjuterima, vodi evidenciju o prepisanom materijalnu, pregledava točnost prepisanog materijala te obavlja poslove vezane uz čuvanje i ispravnost pisaćih strojeva i kompjutera.
Prostor za rad Arhiva kao i potreban spremišni prostor za trajno obavljanje arhivske djelatnosti, nalazi se u Vukovaru, Županijska ulica 66.
Upravo taj aspekt arhivske djelatnosti zahtijeva najveća financijska ulaganja i upravo se on najbrže širi i najviše utječe na promjenu arhivske teorije, prakse, a time i konkretnoga rada arhivskih ustanova (informatizacija, upravljanje elektroničkim zapisima, records menagement).
Od početka devedesetih godina nove stavke informatizacije i digitalizacije velik su teret u ukupnom financiranju arhivske djelatnosti.
Branka Šulc nagradu je primila za sudjelovanje u unapređenju muzejske, galerijske, knjižnične i arhivske djelatnosti te izniman trud koji je uložila u identifikaciju i povrat kulturnih dobara koja su za vrijeme Domovinskoga rata otuđena i odnesena u Srbiju.
- surađuju međusobno i s drugim ustanovama kulture, znanstvenim i srodnim ustanovama dokumentacijske i informacijske službe radi unapređenja arhivske djelatnosti i znanstvenoga rada u području arhivistike, pomoćnih povijesnih i informacijskih znanosti,
Pojam i definicija arhiva, pisani dokument u prošlosti i nastanak arhiva, povijest i razvitak arhivske službe u svijetu, vrste arhiva, međunarodne organizacije i udruge na području arhivske djelatnosti, povijesni razvitak i ustroj arhivske službe u Republici Hrvatskoj.
Na sjednici su razmotreni prijedlozi programa arhivske djelatnosti koji su dostavljeni na poziv Ministarstva kulture za prijavu programa za financiranje javnih potreba u kulturi u 2011. godini.
Time će se pridonijeti integriranju arhivske djelatnosti te standardizaciji i ujednačavanju rada svih dijelova nacionalne arhivske službe.
Naime, glede zakonske regulative unutar arhivske djelatnosti, Europska Unija u dosadašnjoj praksi nije nametala određena konkretna rješenja, ali je tražila poštivanje određenih proklamiranih principa i smjernica djelovanja1.
I U Program javnih potreba u kulturi Karlovačke županije za 2005. godinu, u skladu sa Zakonom i ocjenom izvršenja Programa za 2004. godinu, uvrstit će se prijedlozi: - programa ustanova, udruga i drugih organizacija u kulturi od interesa za Karlovačku županiju, - programa međunarodne kulturne suradnje u svim područjima obuhvaćenim ovim Pozivom, - programa sustavne zaštite i očuvanja kulturnih dobara na području Karlovačke županije, - programa muzejsko-galerijske i arhivske djelatnosti, - programa izdavanja časopisa i listova u kulturi, organiziranje akcija imanifestacija u književno-nakladničkoj i knjižničarskoj djelatnosti, - programa likovne i audio vizualne djelatnosti, stimuliranja likovnog stvaralaštva i izdavanja likovnih monografija, - programa akcija i manifestacija u glazbeno-scenskoj djelatnosti i poticanja glazbenog, dramskog i plesnog stvaralaštva, - programa poticanja razvitka kulturno-umjetničkog amaterizma, - programa nove medijske kulture i filmske djelatnosti, - programa rekonstrukcije, sanacije, adaptacije i opremanja objekata kulture od interesa za Karlovačku županiju.
U skladu s Ugovorom o korištenju sredstava ministarstva od 2. veljače 2011. godine, Zagrebačko arhivističko društvo (u suradnji s Državnim arhivom u Zagrebu) objavilo je tematski vodič Izvori za povijest obitelji Jelačić u Državnome arhivu u Zagrebu i time ispunilo svoju obvezu prema programu izdavačke arhivske djelatnosti u okviru Programa kulturnog razvitka za 2011. godinu.
Kao temelj za stvaranje planova razvoja službe, odnosno eventualnu izradu studija o opravdanosti osnivanja novih arhiva, mogla bi poslužiti precizna vizija tipičnog, idealnog arhiva, utkana u pokušaj izrade normativa i standarda arhivske djelatnosti na nivou Republike Hrvatske 1987. godine (nije nikada realiziran do kraja) utvrđenog prema kriteriju količine gradiva smještenog u njegovim spremištima.
Također se upoznaje organizacija i način rada arhivske službe u Hrvatskoj, međunarodne organizacije i udruge na području arhivske djelatnosti.
Struktura je knjižničnog fonda podređena ulozi i funkciji arhivske djelatnosti i službe kao referentna literatura u stručnom arhivskom i znanstveno istraživačkom radu.
Arhiv je od samog osnutka do danas svojom kulturnom angažiranošću, organiziranjem izložbi, predavanjima, prezentacijama knjiga, napisima u periodici i sl. kontinuirano doprinosio popularizaciji arhivske djelatnosti i arhivskog gradiva, te osobito podizanju svijesti o značaju čuvanja arhivskog gradiva i ostale kulturne baštine za cjelokupnu lokalnu, regionalnu i širu državnu zajednicu u kojoj djeluje.
Začetke arhivske djelatnosti nalazimo u crkvenim krugovima, pa je tako 1305. godine u požeškom Kaptolu kao Locus credibilis, dakle Vjerodostojno mjesto, bilo mjesto za izdavanje isprava, radi čega je tamo bila pohranjena i škrinja za isprave.
Problemi i neujednačeni trendovi u fi nanciranju arhivske djelatnosti ukazuju na nedostatak dugoročne strategije njezina planiranja i razvoja.
Za iduću godinu izmijenjena je procedura fi nanciranja arhivske djelatnosti.
Dodatne izvore fi nanciranja arhivske djelatnosti, poglavito u svrhu poboljšanja kvalitete informacijskih usluga moguće je ostvariti putem posebnih programa i projekata na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Štoviše, Ivan Dovranić, ravnatelj šibenskog arhiva kazao je kako bi s ovim objektom potrebe arhivske djelatnosti u Šibeniku bile zadovoljene u sljedećih 30 godina, a Ministarstvo kulture sa svoje strane izrazilo je spremnost da financira preuređenje tog prostora.
Zahvaljujući skrbi nadležnog ministarstva, koje je prepoznalo značaj arhivske djelatnosti, arhivisti se u Hrvatskoj " ne osjećaju kao siročići ", istaknuli su ovi marljivi i samozatajni djelatnici, kojih se na Kongresu okupilo 200 - tinjak, ponajviše iz Hrvatske, ali i BiH, Srbije, Slovenije, Mađarske...
Na već spomenutom službenom site-u Arhiva Slovenije naznačeni su propisi s područja arhivske djelatnosti koji se primjenjuju.
- usklađivanje mreže državnih arhiva s administrativno-upravnom podjelom Republike Hrvatske (u čemu je već postignut određeni napredak); - stvaranje boljih uvjeta za obavljanje arhivske djelatnosti u jedinicama lokalne uprave i samouprave kroz uvođenje programa zaštite i obrade arhivskoga gradiva u vlasništvu županija, gradova i općina, što je preduvjet za decentralizaciju arhivske službe; - i poticanje osnivanja privatnih i specijaliziranih arhiva.
Članak 2. Vijeće obavlja savjetodavne i određene stručne poslove u arhivskog djelatnosti, a osobito: - raspravlja o općim pitanjima iz područja arhivske djelatnosti, daje preporuke i mišljenja o unapređenju djelatnosti, - razmatra srednjoročne i dugoročne programe razvitka arhivske djelatnosti, - razmatra programe rada i godišnja izvješća državnih arhiva, - daje mišljenje o potrebi osnivanja arhiva, - daje mišljenje o ostvarivanju znanstvene i kulturne funkcije arhiva, - daje mišljenje o korištenju arhivskog gradiva u arhivima prije isteka predviđenog roka, - potiče donošenje i promjene zakona i drugih propisa kojima se uređuje arhivska djelatnost, i rad arhiva, te daje mišljenje o provedbenim propisima što ih donosi ministar kulture, - daje mišljenja o međunarodnoj suradnji na području arhivske djelatnosti, - daje mišljenje o radu i financiranju arhiva jedinica lokalne samouprave i uprave, specijalnih i privatnih arhiva, - predlaže ministru kulture dodjeljivanje zvanja višeg arhivista i arhivskog savjetnika, - obavlja druge poslove utvrđene zakonom o arhivskome gradivu i arhivima, te drugim propisima.
usklađivanje propisa na području uredskoga poslovanja i arhivske djelatnosti
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com